Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rock Space AC2100 Tri-Band Mesh Wi-Fi – recenzja 2021

Zaprojektowany dla domów o powierzchni do 6000 stóp kwadratowych (249,99 USD), Rock Space AC2100 Mesh System to trzypasmowy system Wi-Fi oparty na technologii 802.11ac (Wi-Fi 5). Wykorzystuje trzy małe węzły, które są łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz są wyposażone w podstawową kontrolę rodzicielską. Nie wymaga wysiłku i jest wystarczająco wydajny, ale możesz znaleźć tam lepsze systemy. Zapłacisz trochę więcej za naszego zdobywcę nagrody Editors’ Choice, Asus ZenWiFi AC CT8, ale w zamian otrzymasz lepszą wydajność i więcej funkcji.


Brak portów USB lub Multi-Gig LAN

System Rock Space AC2100 wykorzystuje trzy identyczne węzły w kształcie sześcianu, aby zapewnić pokrycie do 6000 stóp kwadratowych. Pudełko zawiera węzły, trzy zasilacze, kabel LAN i instrukcję obsługi.

Węzły są kwadratami o wymiarach 3,9 x 3,9 x 3,9 cala (HWD). Są matowo czarne, z ciemnoszarą tkaniną na wierzchu. Przeciśnij materiał to mała dioda LED, która świeci na zielono, gdy jest dobry kontakt, na żółto, gdy kontakt jest prawidłowy, i na czerwono, gdy kontakt jest utracony.

Podstawa każdego węzła zawiera port Gigabit LAN/WAN, dwa porty Gigabit LAN, przycisk resetowania i gniazdo zasilania. W tym systemie nie ma żadnych portów USB, tak jak w przypadku Asus ZenWiFi AC CT8, ani wielofunkcyjnego połączenia dla klientów przewodowych.

Rock Space AC2100 to system trójzakresowy zasilany dwurdzeniowym procesorem 900 MHz i 256 MB pamięci RAM DDR3. Jest w stanie osiągnąć maksymalne szybkości transmisji danych (teoretycznie) do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i do 867 Mb/s w każdym z pasm 5 GHz. Łącznie daje to maksymalnie 2034 Mb/s, stąd nazwa AC2100.

W systemie brakuje Wi-Fi 6 (802.11ax), a zamiast tego używa starszego protokołu Wi-Fi 5 (802.11ac). Ale obsługuje nowoczesne szczegóły, takie jak MU-MIMO (synchroniczny strumień danych), kształtowanie pakietów (bezpośrednio do przesyłania danych klienta) i routing pasma (router decyduje, które pasma użyć, aby uzyskać optymalną wydajność).

READ  Człowiek pozostawiony przez Związek Radziecki w kosmosie

System Rock Space jest zarządzany za pomocą aplikacji mobilnej RS WiFi na urządzenia z systemem iOS i Android. Aplikacja zapewnia podstawową kontrolę rodzicielską, która pozwala wyłączyć dostęp do Internetu dla określonych użytkowników i ich urządzeń, a także tworzyć harmonogramy dostępu. Nie otrzymujesz jednak odpowiednich do wieku filtrów internetowych i raportów użytkowania, które otrzymujesz z systemami Asus ZenWiFi AC CT8 i Gryphon AX Mesh. Brakuje Ci również narzędzi do skanowania zabezpieczeń, które chronią Twoją sieć i wszystkich podłączonych użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem i atakami wirusów.

Ustawienia sieci bezprzewodowej są również ograniczone. Możesz zmienić nazwę sieci i hasło, ale nie ma ustawień zabezpieczeń (szyfrowania) ani wyboru kanału, a także nie można oddzielić pasm radiowych.

Ekrany aplikacji Rock Space Mesh wyświetlają stan routera i podłączonych urządzeń

Aplikacja RS WiFi otwiera się na ekranie My WiFi, który zawiera mapę sieci wszystkich podłączonych węzłów. W górnej części ekranu znajduje się miernik prędkości sieci, który pokazuje prędkość wysyłania i pobierania w czasie rzeczywistym, przyciski Wi-Fi, ustawienia i podłączone urządzenia u dołu ekranu. Kliknij dowolną ikonę węzła, aby wyświetlić jakość połączenia, lokalizację, adres IP i adres MAC.

Kliknięcie przycisku Podłączone urządzenia otwiera ekran pokazujący wszystkie urządzenia podłączone według nazwy. Kliknij urządzenie, aby zobaczyć, z którym węzłem jest połączone i jak długo jest online. Przycisk My WiFi przeniesie Cię z powrotem do ekranu głównego, gdziekolwiek jesteś w aplikacji, a przycisk Ustawienia otwiera ekran, na którym możesz uzyskać dostęp do wyżej wymienionych ustawień bezprzewodowych, utworzyć sieć dla gości, ustawić reguły przekierowania portów i włączyć kontrolę rodzicielską.

Włączenie ustawienia szybkiego roamingu w systemie umożliwia szybkie dostarczanie klientów, gdy poruszają się po domu. Jednocześnie ustawienie trybu ukierunkowanej pojemności może pomóc w zwiększeniu wydajności, gdy do sieci podłączonych jest więcej niż 30 klientów w tym samym czasie. Aplikacja zapewnia ustawienia jakości usługi (QoS), ale nie ma ustawień opartych na aplikacji. Zamiast tego ograniczasz się do ustalenia ogólnych celów dotyczących szybkości przesyłania i pobierania.

READ  Naukowcy identyfikują 29 planet, na których kosmici mogą obserwować Ziemię | astronomia

Łatwe do zainstalowania

Instalacja i konfiguracja systemu Rock Space była łatwa. Wyłączyłem modem, podłączyłem do niego węzeł za pomocą dołączonego kabla LAN, włączyłem modem i węzeł. Połączyłem swój telefon z węzłem za pomocą ustawień Wi-Fi telefonu, otworzyłem aplikację i kliknąłem konfigurację u dołu ekranu powitalnego. Aplikacja określiła typ mojego połączenia internetowego (dynamiczny adres IP) i poprosiła mnie o podanie nazwy Wi-Fi i hasła do nowej sieci. Po około 30 sekundach powstała nowa sieć. Mam włączone dwa węzły satelitarne i są one automatycznie dodawane do sieci. Aby zakończyć instalację, nadałem każdemu węzłowi lokalizację i zaktualizowałem oprogramowanie.

System Rock Space miał pewne problemy z nadążaniem za podobnymi cenami systemami sieciowymi w testach wydajności przepustowości, zwłaszcza podczas testowania wydajności głównego routera. Wynik węzła routera 358 Mb/s w teście zbliżeniowym (w tym samym pomieszczeniu) był o 77 Mb/s wolniejszy niż w przypadku routera Meshforce M7 i 143 Mb/s wolniejszy niż w przypadku routera EnGenius ESR580. Router Asus ZenWiFi AC CT8 uzyskał wysoki wynik 549 Mb/s, czyli o 191 Mb/s szybszy niż Rock Space. Podobnie, wynik 183 Mb/s routera Rock Space na 30 stóp pozostaje w tyle za routerem Meshforce M7 (205 Mb/s) i EnGenius ESR580 (198 Mb/s), podczas gdy Asus ZenWiFi AC CT8 osiąga 228 Mb/s na sekundę.

Rock Space wypadł lepiej w testach węzłów satelitarnych, w których prędkości są często (choć nie zawsze) wolniejsze niż główny węzeł routera. W praktyce dostarczył 310 Mb/s, czyli szybciej niż węzeł EnGenius ESR580 (222 Mb/s), ale nieco wolniej niż węzeł Meshforce M7 (323 Mb/s). Węzeł Asus ZenWiFi AC CT8 prowadził pakiet, osiągając prędkość 441 Mb/s. Węzeł Rock Space również wykazał dobry zasięg w naszym teście 30 stóp. Jego wynik 303 Mb/s pokonał węzeł Meshforce M7 (298 Mb/s) i węzeł EnGenius ESR580 (178 Mb/s), ale nie Asus ZenWiFi AC CT8 (329 Mb/s).

READ  Nauka stojąca za Skalą Podboju Kosmicznego Miasta Stoke autorstwa Michaela O'Neilla

Oprócz pomiaru prędkości transferu testujemy siłę sygnału bezprzewodowego za pomocą urządzenia diagnostycznego Ekahau Sidekick i oprogramowania Ekahau’s Survey. (Ekahau jest własnością Ziff Davis, spółki matki PCMag). Ta kombinacja generuje mapę termiczną z siłą sygnału reprezentowaną przez kolor. Ciemnozielone obszary na mapie oznaczają najsilniejszy sygnał, natomiast jasnozielone i żółte obszary pokazują najsłabszy sygnał. Kółka reprezentują lokalizację routera i węzła satelitarnego.

Skalista mapa siły sygnału sieci kosmicznej

Jak pokazano na mapie, system Rock Space zapewnił stosunkowo silny sygnał Wi-Fi w większości naszego domu testowego, ale sygnał stał się słabszy w dolnej lewej sypialni.


Niektóre brakujące funkcje

Rock Space AC2100 Tri-Band Mesh System oferuje łatwą instalację i przyjemną estetykę, ale jego wydajność jest przeciętna, a jego funkcje są ograniczone. System jest wyposażony w kontrolę rodzicielską, ale są one bardzo proste i brakuje im dokładnych kontroli, które otrzymujesz w innych systemach.

Wydasz około 80 dolarów więcej na system sieciowy Asus ZenWiFi AC CT8, ale dodatkowe pieniądze dają ci silniejszą kontrolę rodzicielską, dożywotnie narzędzia do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, łączność USB i doskonałą wydajność. Z tych powodów pozostaje naszym wyborem redaktorów dla systemów sieciowych Wi-Fi 5.