Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Robert Lewandowski patrzy na Katar, ścigając dziedzictwo Pucharu Świata |  Mistrzostwa Świata 2022

Robert Lewandowski patrzy na Katar, ścigając dziedzictwo Pucharu Świata | Mistrzostwa Świata 2022

tArmia robotników, której zadaniem jest zamiatanie małych gór ziemi u progu Doha, spędza długie dni walcząc z żywiołami. W mieście zbudowanym na piasku delikatny wiatr sprawia, że ​​prawie niemożliwe jest powstrzymanie pustyni przed ingerencją w efektowną metropolię, przyzwyczajoną do wchłaniania sił natury.

Teraz gości kolejnego gracza, w postaci napastnika, który może sprawić, że najlepsi obrońcy na świecie poczują się tak samo bezradni jak sprzątacze ulic w Katarze.

mimo Robert Lewandowski Większość dni spędza zamknięty w drużynowym hotelu, jest tu wszechobecny. Kiedy o tej porze roku robi się ciemno i wcześnie zapada w zatoce, gigantyczne portrety kapitana reprezentacji Polski i rekordzisty strzelca bramek rozświetlają ściany drapaczy chmur, które stoją wzdłuż miejskiej promenady.

Szybka porada

Katar: poza piłką nożną

Wyświetlacze

To mundial jak żaden inny. Przez ostatnie 12 lat Guardian informował o problemach związanych z Katarem 2022, od korupcji i łamania praw człowieka po traktowanie pracowników migrujących i dyskryminujące przepisy. To, co najlepsze w naszym dziennikarstwie, pochodzi z naszego poświęcenia Katar: poza piłką nożną Dom dla tych, którzy chcą zagłębić się w problemy poza boiskiem.

Reportaż Guardian wykracza poza to, co dzieje się na boisku. Wspieraj nasze dziennikarstwo śledcze Dziś.

Dziękujemy za twoją opinię.

Szybując po niebie nad Morzem Arabskim niezliczone samoloty linii Qatar Airways lądują na międzynarodowym lotnisku Hamad. Przed startem pasażerowie mogli być trochę zaskoczeni, widząc Lewandowskiego w filmie o bezpieczeństwie o piłce nożnej.

Podczas gdy jego kolega aktor na pół etatu, Brazylijczyk Neymarktóry był widziany tylko jako eskortujący pasażerów klasy biznes do ich miejsc, 34-latek demonstruje, jak założyć kamizelkę ratunkową w przypadku nieplanowanego lądowania na wodzie.

Biorąc pod uwagę, że odpowiedzialność i Lewandowski nie są sobie obcy, obsada wydaje się odpowiednia. „Gra dla Polski na pewno wiąże się z dużą presją” – zgadza się napastnik, który ma nadzieję poprowadzić swój kraj do zwycięstwa nad Meksykiem W meczu otwarcia grupy Wtorek. „Jestem w pełni świadomy odpowiedzialności za spełnianie oczekiwań naszych fanów. Rosną z każdym golem. Bez względu na to, z jakim zawodnikiem gramy i przed jakimi wyzwaniami stoimy, wszyscy oczekują, że zdobędę bramkę – ale nie zawsze jest to łatwe.”

I rozbudza nadzieje połowy klientów L’Autre, polsko-meksykańskiej restauracji w londyńskiej dzielnicy Mayfair, którzy wiedzą, że wygrana znacznie zwiększy szanse Czesława Michniewicza na wyjście z fazy grupowej turnieju po raz pierwszy od 36 lat. Sugestywny portret Argentyny 1978 wisi dumnie na ścianie L’Autre, przedstawiając widza, gdy oba kraje spotkały się po raz ostatni w Mistrzostwa Świata Polska wygrała 3:1.

Lewandowski wykonuje kopnięcie bekhendowe w eliminacjach do Mistrzostw Świata
Lewandowski dźwiga na swoich barkach oczekiwania narodu. Zdjęcie: Photo Olympic/NoorPhoto/Shutterstock

Biorąc pod uwagę wiek Lewandowskiego, powtórka może nie dać mu jedynie przepustki do grupy Obejmuje również Argentynę i Królestwo Arabii Saudyjskiej Ale hurra na ostatni odcinek na światowej scenie. „Nie sądzę, żeby to były ostatnie mistrzostwa świata” — mówi gracz, który wyraźnie wścieka się na gasnące światło. „Chcę też zagrać w następnym etapie”.

Biorąc pod uwagę, że Levangwalski strzelił 18 bramek w 19 meczach dla Barcelony w tym sezonie i nadal jest sławny w Niemczech – grał pod wodzą Jürgena Kloppa w Borussii Dortmund i Pepa Guardioli w Bayernie Monachium – nie byłoby mądrze w niego wątpić. Obaj trenerzy byli pod wrażeniem etyki pracy napastnika o wzroście 1,8 metra, który zaczął rosnąć dopiero w wieku 20 lat i nadrobił ten późny rozwój fizyczny nie tylko dwunożnością, ale także ekspertem w powietrzu.

To poświęcenie opłaciło się sowicie, pomagając mu zdobyć 76 bramek w 134 meczach Polska Wygląd i pięć koronacji jako Piłkarz Roku Bundesligi. Miejsce Lewandowskiego na niebie największych napastników świata zostało potwierdzone dzięki ponad 500 golom w karierze, ale w jego niemal idealnym życiorysie brakuje czegoś ważnego.

Pomimo tego wspaniałego połączenia doskonałego ruchu, doskonałej techniki i czystej siły, wciąż strzelił gola w Pucharze Świata. Jeśli chodzi o łagodzenie skutków, brak zakwalifikowania się Polski w 2010 i 2014 roku oznacza, że ​​rywalizowała w fazie grupowej z tylko jednym finałem – Rosją 2018.

„Rosja była jednym z największych rozczarowań w mojej karierze, głównie dlatego, że nie stworzyliśmy żadnych okazji” – mówi. „Nie miałem żadnych szans i nadal mnie to boli. To była porażka. Strzelenie gola na Mistrzostwach Świata to wielkie marzenie i zrobię wszystko, aby to marzenie się spełniło.”

Dalsza inspiracja słynnymi polskimi drużynami z 1974 i 1982 roku, które zdobyły trzecie miejsce w finałach mistrzostw świata, Grzegorz Lato zdobył Złotego Buta w RFN 1974 po zdobyciu siedmiu bramek. – Dobrze by było, gdybym pokonał Lato – nie jesteśmy drużyną, która stwarza dużo okazji – przyznaje Lewandowski.

Lato zajął się polityką po zakończeniu kariery sportowej, a Lewandowski był powszechnie chwalony za swoją działalność filantropijną i charytatywną. Być może jest to częściowo wynikiem wpływu Kloppa jako niemal zastępczego rodzica – napastnik miał zaledwie 16 lat, gdy zmarł jego ojciec i przypisuje Niemcowi bezcenne wskazówki poza boiskiem – że Lewandowski ma tak opanowaną i dojrzałą równowagę na boisku i poza nim .

Profil zawodnika Roberta Lewandowskiego
Robert Lewandowski

„To będzie nasz najtrudniejszy mecz” – mówi jeden z mężczyzn, który uważa, że ​​Guardiola nauczył go nieocenionego nowego myślenia taktycznego. „Ale będę bardzo szczęśliwy, mogąc zagrać przeciwko [Lionel] Messi. Zmienił piłkę nożną na lepsze, na zawsze.”

Chociaż uważa, że ​​taktycznie silnej i inteligentnej Arabii Saudyjskiej nie należy lekceważyć, Meksyk stanowi bezpośrednie wyzwanie. – To silna drużyna, która walczy do ostatniego gwizdka i nigdy się nie poddaje – mówi. „Wiedzą, jak grać w wielkich ligach. Będą świetnym sprawdzianem.” Ale każdy mecz zagramy z uśmiechem na twarzy i jako jedność. Nawet jeśli będzie to bardzo trudne, będę się z tego cieszyć”.

READ  JPMorgan przedłuża program dla uchodźców z Ukrainy na przyszły rok