Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rivada Space podpisuje umowę ze SpeQtral na rozwój ultra bezpiecznej komunikacji

Rivada Space podpisuje umowę ze SpeQtral na rozwój ultra bezpiecznej komunikacji

Rivada Space Networks wprowadza nową konstelację na niskiej orbicie okołoziemskiej. Źródło: sieci satelitarne Rivada

Edynburg/Seul, 20 października 2022 r. Rivada, globalna firma sieciowa, Rivada Space Networks, podpisała umowę partnerską z dostawcą bezpiecznych systemów komunikacji kwantowej SpeQtral, aby promować bezpieczną globalną łączność dla rządów i przedsiębiorstw, powiedział Rivada.

Bezpieczne systemy komunikacji kwantowej, takie jak technologia Quantum Key Distribution (QKD), są niezbędne dla bezpiecznych sieci komunikacyjnych z obsługą satelitów. QKD działa w oparciu o splątanie kwantowe w celu dystrybucji kluczy kryptograficznych zabezpieczających sieci komunikacyjne. Korzystając z praw fizyki, platforma QKD firmy SpeQtral umożliwia korzystanie z kluczy szyfrowania, których nie można zhakować.

Współpraca ta ma na celu zademonstrowanie technicznej zgodności zintegrowanego kodowania QKD z wieżami satelitarnymi Low Earth Orbit (LEO). Projekt dobrze koreluje z niedawnym przystąpieniem Rival do wielostronnego programu bezpiecznej komunikacji Unii Europejskiej. Co więcej, firma planuje wystrzelić w 2024 roku połączoną laserowo konstelację 300 z czterema satelitami.

SpeQtral zamierza w tym samym roku wystrzelić swojego satelitę QKD, SpeQtral-1, co pozwoli na bezpieczne udostępnianie łączy danych kwantowych. To z kolei potwierdzi poprawność zarówno stacji satelitarnych, jak i naziemnych wymaganych dla szyfrowanego ruchu z obsługą QKD, powiedział Rivada.

READ  Odkrycie ogromnego oceanu pod skorupą ziemską, który zawiera więcej wody niż powierzchnia