Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Richard Leakey, łowca skamielin, który zademonstrował ewolucję człowieka w Afryce, umiera w wieku 77 lat | skamieniałości

Richard Leakey, słynny kenijski ekolog i poszukiwacz skamielin, Richard Leakey, którego przełomowe odkrycia pomogły ustalić, że rasa ludzka ewoluowała w Afryka, w wieku 77 lat.

Prezydent KeniaUhuru Kenyatta ogłosił śmierć Leakeya z „głębokim smutkiem”.

Słynny paleontolog antropolog pozostawał aktywny jeszcze po siedemdziesiątce, pomimo ataków raka skóry oraz chorób nerek i wątroby.

Rozpiętość na TwitterzeFundacja Leakey napisała o swoim „głębokim smutku” z powodu jego śmierci, dodając: „Był wizjonerem, którego wielki wkład w pochodzenie człowieka i ochronę przyrody nie zostanie zapomniany”.

Leakey urodził się w Nairobi 19 grudnia 1944 r. – i prawdopodobnie nieuniknione było, że zostanie łowcą skamieniałości, biorąc pod uwagę, że jego rodzice byli Ludwik i Mary Leakey, być może najsłynniejsza na świecie odkrywczyni ludzkich przodków.

Dr Richard Leakey w 2016 roku. Zdjęcie: Brad Barkett/Getty Images

Chociaż Leakey początkowo próbował swoich sił w prowadzeniu wycieczek safari, w wieku 23 lat – i bez formalnego wykształcenia archeologicznego – zdobył grant badawczy na wykopaliska na brzegu jeziora Turkana w północnej Kenii.

W latach siedemdziesiątych kierował ekspedycjami, które rzuciły nowe światło na naukowe zrozumienie ewolucji człowieka, wraz z odkryciem w 1972 r. czaszek Homo sapiens (1,9 miliona lat) i stojący mężczyzna (1,6 miliona lat) w 1975 roku.

Zrobił okładkę magazynu Time, udając modelkę Homo habilis, pod nagłówkiem Jak mężczyzna stał się mężczyzną?.

Ale w 1981 roku, kiedy popularny serial telewizyjny BBC The Making of Mankind ukazał się w siedmiu częściach, zyskał szeroką sławę.

Zaledwie kilka lat później, w 1984 roku, cieszył się swoim najsłynniejszym znaleziskiem skamieniałości: odkryciem podczas wykopalisk prawie kompletnego szkieletu Homo erectus. Znany jako Turkana Boy, ma prawie 1,5 miliona lat i jest najbardziej kompletnym skamieniałym szkieletem ludzkiego przodka, jaki kiedykolwiek znaleziono.

W ciągu tej dekady Leakey stał się jednym z czołowych światowych głosów przeciwko legalnemu wówczas światowemu handlowi kością słoniową. W 1989 roku prezydent Kenii Daniel arap Moi mianował go szefem Narodowej Agencji Ochrony Przyrody, która przekształciła się w Kenya Wildlife Service (KWS).

READ  Chińskie akcje spadają po globalnym zamieszaniu wokół Evergrande

Jednak metody kampanii Leakeya, wypowiadane spokojnym głosem i pozbawione osobistej próżności, mogą przykuwać uwagę.

Wymyślił oszałamiający chwyt reklamowy, aby spalić krematorium z kości słoniowej, podpalając 12 ton kłów – czyniąc punkt, który kiedyś został usunięty słoniom, bezwartościowym.

Denerwował się też wykonując rozkaz strzelania do uzbrojonych kłusowników.

Jednak znakomita kariera Leakeya była pełna wyzwań zdrowotnych. W 1969 zdiagnozowano u niego nieuleczalną chorobę nerek.

Dziesięć lat później ciężko zachorował, przeszedł przeszczep nerki od swojego brata Filipa i całkowicie wyzdrowiał.

Potem, w 1993 roku, jego mała Cessna rozbiła się w dolinie Rift. Przeżył, ale stracił nogi. Podejrzewano wandalizm, ale nie udowodniono.

Powiedział Financial Times, że cierpiał „Normalne zagrożenia” i Mieszkał z uzbrojonymi strażnikami, dodając: „Ale postanowiłem nie być dramatopisarzem i powiedzieć: próbowali mnie zabić”. Postanowiłem żyć dalej”.

Leakey został ostatecznie zmuszony do opuszczenia KWS i rozpoczął karierę jako prominentny polityk opozycji, dołączając do głosów przeciwko skorumpowanemu reżimowi Moi.

Jego kariera polityczna spotkała się z mniejszym powodzeniem, aw 1998 roku został mianowany przez Moi na szefa kenijskiej służby cywilnej odpowiedzialnej za walkę z korupcją urzędów. Ale zadanie okazało się niemożliwe i po dwóch latach zrezygnował.

W 2015 roku, gdy kryzys związany z kłusownictwem słoni przetoczył się przez Afrykę, Kenyatta zaprosił Leakeya z powrotem do KWS, tym razem jako Prezesa Zarządu, na stanowisko, które piastował przez trzy lata.

Dr Paula Khumbu, prezes Wildlife Direct, grupy zajmującej się ochroną przyrody założonej przez Leakeya, złożyła jej hołd na Twitterze, mówiąc: „Richard był dobrym przyjacielem i bardzo lojalnym Kenijczykiem. Niech spoczywa w pokoju”.