Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Republikański chaos pogłębia się, gdy członkowie Izby odrzucają kandydaturę Jordana na spikera Izby

Republikański chaos pogłębia się, gdy członkowie Izby odrzucają kandydaturę Jordana na spikera Izby

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Republikanie w Izbie Reprezentantów USA głosowali w piątek na tajnym posiedzeniu za odrzuceniem kandydatury populistycznego kandydata Jima Jordana na przewodniczącego izby, przedłużając tygodnie niepewności na Kapitolu, co opóźni zdolność Kongresu do zatwierdzenia większej liczby głosów pomoc dla Izraela i Ukrainy.

Republikanie, którzy mają niewielką większość w Izbie Reprezentantów, w poniedziałek rozpoczną kolejny konkurs mający na celu wybór nowego kandydata na przewodniczącego izby. Będą to już trzecie wybory od obalenia Kevina McCarthy’ego dwa tygodnie temu. We wtorek może odbyć się kolejne głosowanie w sprawie kandydatury.

W związku z weekendową przerwą w Izbie Reprezentantów republikańscy prawodawcy będą szukać kandydatów zdolnych zjednoczyć klub pogrążony w zawziętym frakcyjności.

„To kolejna próżnia” – powiedział dziennikarzom na Kapitolu bezpośrednio po głosowaniu republikański kongresman Dusty Johnson. „To tylko kolejne kilka dni chaosu”. Dodał: „Teraz nadszedł czas, aby duzi chłopcy i duże dziewczynki zaprzestali tych nonsensów”.

Polityczna próżnia pojawia się, gdy prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o finansowanie w wysokości 106 miliardów dolarów na pomoc dla Izraela i Ukrainy – oprócz bezpieczeństwa granic i pomocy humanitarnej. Jednak pod nieobecność Przewodniczącego Rady żadna ustawa nie może zostać uchwalona przez Radę.

Tajne głosowanie na konwencji Republikanów miało miejsce w piątek po tym, jak Jordan, bliski sojusznik byłego prezydenta Donalda Trumpa, przegrał trzecie z rzędu głosowanie w Senacie, aby zostać prezydentem.

Kongresman z Ohio przegrał większością 210 do 194, gdy 25 członków jego partii – czyli więcej niż w pierwszych dwóch głosowaniach – stanęło po stronie Demokratów w Izbie Reprezentantów, aby głosować przeciwko Jordanii, zadając decydujący cios.

W krótkim oświadczeniu wydanym po utracie nominacji Jordan zobowiązał się pracować „tak ciężko, jak tylko mogę, aby pomóc” każdemu nowemu kandydatowi Partii Republikańskiej, który się pojawi.

READ  Wielka Brytania: Rosyjska agencja FSB jest oskarżona o przeprowadzanie zamachów stanu w ukraińskich miastach | Rosja

Kevin Hearne, kongresman z Oklahomy, ogłosił w piątek, że będzie się ubiegał o to stanowisko. Austin Scott z Gruzji i Jack Bergman z Michigan również rzucili kapelusze na ring. Uważa się, że prawdopodobni kandydują także Tom Emmer, bicz Izby Republikańskiej i Byron Donalds, zagorzały sojusznik Trumpa z Florydy.

Niektórzy członkowie poparli w tej roli spikera Izby Reprezentantów pro tempore Patricka McHenry’ego, republikanina z Północnej Karoliny i przewodniczącego Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. W piątek rano otrzymał sześć głosów od Republikanów w Izbie Reprezentantów.

Republikańscy przeciwnicy krytykowali Jordanię za nieuznanie wyników wyborów w 2020 r., ale odrzucili też jego kampanię ostrego nacisku mającą na celu uzyskanie ich poparcia. Po sprzeciwieniu się jego próbie niektórzy otrzymali groźby dotyczące ich bezpieczeństwa osobistego i bezpieczeństwa członków rodziny ze strony prawicowych działaczy.

Według przedstawicieli, którzy wzięli udział w głosowaniu, Jordan przegrał w piątek tajne głosowanie Republikanów w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 112 do 86.

„To oznacza, że ​​nie cieszył się on tak dużą popularnością wśród naszych kolegów, jak wśród wielu osób, które w ciągu ostatnich kilku dni udzielały mi tu wielu porad przez telefon” – powiedział Steve Womack, przedstawiciel stanu Arkansas, który głosował przeciw uchwale. Przy każdej z trzech urn wyborczych – powiedział Jordan w wywiadzie dla CNN.

„Jesteśmy teraz w bardzo złym miejscu” – powiedział McCarthy reporterom na Kapitolu po porażce Jordana. „To problem partii, od której jesteśmy na takim stanowisku”.

„Nie tego się spodziewałem” – powiedział w piątek „Financial Times” Tim Burchett, jeden z ośmiu Republikanów, którzy głosowali za usunięciem McCarthy’ego. „Bagno wyparło najpopularniejszego republikanina w kraju”.

Wysiłki niektórych Republikanów mające na celu przyznanie tymczasowemu spikerowi McHenry’emu dodatkowych uprawnień na kilka miesięcy w celu forsowania legislacji nie powiodły się, podczas gdy na początku tygodnia partia szukała konsensusu kandydata na przewodniczącego parlamentu, co zwiększyło niepewność w amerykańskim krajobrazie politycznym.

READ  Niemcy: Aktywiści klimatyczni trzymają się pasów startowych, powodując poważne zakłócenia w podróżowaniu

Demokraci w Izbie Reprezentantów pozostali zjednoczeni w głosowaniu na swojego lidera, Hakeema Jeffriesa, w każdym głosie na mówcę. Jeffries powiedział jednak, że jego partia nadal jest skłonna współpracować z Republikanami w sposób „dwupartyjny” przy wyborze prezydenta.

„Jest oczywiste, że głosy nie są wystarczające w samej Konferencji Republikanów w Izbie Reprezentantów, aby wybrać prezydenta” – powiedział Jeffries po trzeciej porażce Jordana. „Republikanie Izby Reprezentantów odrzucili McCarthy’ego, Republikanie Izby Reprezentantów odrzucili McCarthy’ego [Steve] Scalise, Republikanie z Izby Reprezentantów odrzucili Jordanię. Wydaje się, że Republikanie w Izbie Reprezentantów odrzucili McHenry’ego.

Dodał, że Demokraci „poważnie podejdą do rozsądnej współpracy z Republikanami w Izbie Reprezentantów, aby robić interesy narodu amerykańskiego”.

Jednak niektórzy Republikanie w Izbie Reprezentantów szczerze przyznali się do chaosu w ich partii.

„Ludzie uczą się przez czytanie. Można się uczyć przez obserwację. Czasami ludzie uczą się po prostu sikając na płot pod napięciem. To sytuacja przypominająca obecną sytuację Republikanów w Izbie Reprezentantów” – powiedział Womack.