Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej wraca na Mistrzostwa Świata Kobiet w Polsce

Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej wraca na Mistrzostwa Świata Kobiet w Polsce

Cztery miesiące po ostatnim meczu, w którym wygrały Puchar Kobiet w Turcji, ukraińska drużyna piłkarska kobiet powraca do gry w Rzeszowie na wschodzie Polski, z których wielu rodaków zostało ewakuowanych podczas trwającej inwazji na ich kraj.

Ukraina ma odbyć się wstępnie w kwietniu, w piątek i wtorek Ukraina rozegra dwa „u siebie” mecze ze Szkocją i Węgrami, które muszą wygrać oba, aby zachować nikłe nadzieje na zakwalifikowanie się do przyszłorocznych finałów Mistrzostw Świata FIFA Kobiet w Australii i Nowej Zelandii. Zelandii.

Prowadzona przez byłego trenera FC Barcelona Luisa Cortesa, obecnego trenera klubu, Ukraina ostatnio grała w lutym, wygrywając trzy kolejne mecze w tureckiej Antalyi i zdobywając Puchar Turcji Kobiet. Zaledwie dwa dni później wojska rosyjskie zaatakowały wschód ich kraju.

Większość reprezentacji narodowej grała z jedną z czołowych drużyn we wschodnim Charkowie, Zhytlobud-1 i Zhytlobud-2. Reprezentując lidera ligi Zhytlobud-2, bramkarz Katrina Samson opowiedziała o tragicznym rozstroju emocji, jakiego doświadczyli piłkarze podczas podróży do domu z Turcji.

„Zwycięstwo w międzynarodowym turnieju jest takie wspaniałe, byliśmy bardzo szczęśliwi, kiedy wróciliśmy na Ukrainę. 23 lutego pojechaliśmy do Kijowa i pojechaliśmy pociągiem do Charkowa. Powiedział mi, że w pociągu zaczęła się wojna! Moja mama zadzwoniła i powiedział mi o tym. W tym momencie zapomniałem o piłce nożnej i wygranej. „To było przerażające. Słyszeliśmy eksplozje i widzieliśmy czołgi i myśliwce przelatujące nad naszymi głowami. Wszyscy dzwonili do swoich krewnych do domu, to był straszny poranek.”

Rodzina Samsonów mieszkała w przygranicznym mieście Sumy, szybko na linii frontu walki. „Pierwszym uczuciem był strach o moją rodzinę, która mieszka w mieście blisko granicy. Nie chciałem wierzyć, że to prawda. Moja rodzina nadal jest w Sumach i nie chcieli wyjeżdżać, ponieważ było to niebezpieczne. Oczywiście nawet w moich najgorszych koszmarach nie wyobrażałem sobie, że to może się wydarzyć.

Zaledwie dwa miesiące temu Charków gościł mecze Ligi Mistrzów UEFA Kobiet na Stadionie Metalist, gdzie Getlopod-1, jedyny zespół z Europy Wschodniej w szesnastodrużynowej fazie grupowej, gościł Paris Saint-Germain. Teraz obie strony Charkowa zostały pozostawione bez opieki do czasu treningu, jak wyjaśnił mi Simson: „Nasza baza w Charkowie została zniszczona, a siedem pocisków rakietowych wylądowało na naszym stadionie. Wszyscy zawodnicy i personel techniczny opuścili miasto”.

Po zamknięciu europejskiego okna transferowego wydawało się, że gracze mają niewiele opcji, aby kontynuować grę, dopóki Cortes nie naciskał na UEFA, która ostatecznie ustanowiła zwolnienie dla ukraińskich piłkarzy. „Lluís i cały sztab szkoleniowy, tak jak my, pojechali na Ukrainę. Pierwszą rzeczą, o którą zapytali, było to, czy jesteśmy bezpieczni, a po przybyciu do Hiszpanii zaczęli zbierać pomoc humanitarną, szukać drużyn dla graczy. A Lluís rozpoczął dyskusję z UEFA o możliwości otwarcia okienek transferowych.Pomoc ukraińskim zawodnikom w zmianie klubów.

Z pomocą agentki Iriny de Rosa Simpson i pozostali ukraińskie zawodnicy zostali zmuszeni do przeprowadzki w krótkim czasie. W przypadku Samsun obejmowało to przeprowadzkę na Węgry, kraj, który będzie próbował uniemożliwić jej rejestrację w przyszły wtorek. – Nie miałem żadnych kontaktów z Węgrami. De Rosa zadzwonił i powiedział, że jest tam drużyna, potrzebują bramkarza. Więc wylądowałem w Gyor.

Tymczasem ciemiężyciele Ukrainy i Federacji Rosyjskiej wyrzucili kobiecą drużynę z letnich Mistrzostw Europy Kobiet w Anglii. Samson, który wcześniej grał przez sześć lat w lidze rosyjskiej, uważa, że ​​jego wykluczenie jest w pełni uzasadnione.

„Czy sympatyzuję z zawodnikami? Nie, grają w piłkę nożną w swoim kraju. Jako sportowiec rozumiem ich frustrację, ale nie sympatyzuję z nimi. Decyzja UEFA jest całkowicie sprawiedliwa, ich stan przyniósł nam wojnę. Wierzę, że sport powinien jednoczyć wszystkie narody świata! Ci, którzy idą na wojnę przeciwko innemu krajowi, nie mają miejsca w sporcie”.

Pierwszy mecz Ukrainy ze Szkocją przypomina drużynę mężczyzn, która wróciła do rywalizacji na początku tego miesiąca w eliminacjach Mistrzostw Świata FIFA w Glasgow, pokonując Szkotów. Samson ma nadzieję, że drużyna kobiet dorówna im. – Oglądałem ten mecz w Gyor i kibicowałem naszym mężczyznom. Oczywiście to zwycięstwo dodaje optymizmu i pewności siebie. Byłoby wspaniale powtórzyć wynik ukraińskiej drużyny mężczyzn.

Rankiem tego pierwszego meczu jej stary klub, Zhytlobud-2, który zdobył tytuł ukraińskiej Ligi Kobiet, gdy z powodu wojny przerwano mistrzostwo kraju, pozna swoje rywalki w pierwszej rundzie Ligi Mistrzów UEFA Kobiet w przyszłym sezonie. Samson trwa w przekonaniu, że może wrócić do Charkowa, aby zagrać w swoim starym klubie w rozgrywkach. – Mam nadzieję, że Żytłobud-2 spotka się z tą samą drużyną, co przed wojną i będziemy w stanie odpowiednio reprezentować Ukrainę w Lidze Mistrzów. Oczywiście będę oglądał losowanie.

Na razie pokonanie Szkocji jest priorytetem, ponieważ trenują w Rzeszowie na mecz, w którym, jak mają nadzieję, weźmie udział część z wielu Ukraińców przebywających obecnie w mieście, magnes dla uchodźców uciekających przed wojną. będzie gra Transmituj na żywo w BBC w całej Wielkiej Brytanii. „Czujemy wsparcie ludzi z całego świata w tym trudnym dla nas czasie!” – powiedział Samson. – Będziemy szczęśliwi dla wszystkich, którzy przyjdą na stadion. Tym, którzy obejrzą nasz mecz na żywo i nas wesprą, również będziemy wdzięczni.

READ  Podgląd: Portugalia - NMacedonia, Polska - Szwecja w eliminacjach do Mistrzostw Świata - Świat - Sport