Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„ Relacje Katar-Polska rosną w siłę ”

„ Relacje Katar-Polska rosną w siłę ”

Dziś Polska obchodzi swoje Święto Narodowe dla upamiętnienia przyjęcia Konstytucji tego samego dnia w 1791 roku. W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia przez Polaków Konstytucji.
Podczas wydarzenia Gulf Times rozmawiał z ambasadorem RP w Katarze Janusem Janko o znaczeniu tego dnia dla Polaków i stosunkach dwustronnych między oboma krajami.
Wyjaśniając znaczenie tego dnia dla Polaków, ambasador Jenke powiedział: „18 grudnia to święto Polski, rocznica uchwalenia Konstytucji przez Sejm RP w 1791 roku.
„Po amerykańskiej konstytucji z 1787 r. – Konstytucja była drugą i pierwszą nowoczesną ustawą konstytucyjną przyjętą na świecie i w Europie. Celem dokumentu było sprostanie wyzwaniom wewnętrznym i zagrożeniom zewnętrznym poprzez uporządkowanie struktury władzy.
„Choć modernizacja nastąpiła za późno i Polska utraciła niepodległość na 123 lata, konstytucja 3 maja stała się symbolem polskiej tożsamości narodowej – w okresie rządów komunistycznych do 1989 roku, podczas rozbioru Polski pod okupacją niemiecką i sowiecką w czasie II wojny światowej.
„Nowo utworzony rząd Demokratów w 1990 roku ponownie ogłosił 3 maja świętem narodowym”.
Odnosząc się do relacji Katar-Polska, Ambasador powiedział, że Polska ma silne powiązania polityczne i gospodarcze z Katarem.
„W 2019 roku, wraz z przybyciem Kataru, polski minister spraw zagranicznych Jssek Saputovich obchodził 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Każdego roku prowadzimy konsultacje polityczne w sprawach bilateralnych i wydarzeń międzynarodowych.
„Katar jest jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych partnerów Polski na Bliskim Wschodzie. Długofalowe partnerstwo strategiczne polskiego koncernu gazowego PGNGG i Qatar Petroleum uczyniło z sektora energetycznego wiodącą część współpracy.
„Zgodnie z porozumieniem między firmami, które wygasa w 2034 r., Polska importuje rocznie około 2,1 tony katarskiego LNG.
„Według danych Komisji Planowania i Statystyki w 2020 r. Wolumen handlu między dwoma krajami wyniósł około 1 mld USD w 2018 i 2019 r., A polski eksport ok. 200 mln USD.
„Rada Biznesu Katar-Polska (QBBC) została oficjalnie powołana 9 listopada 2020 r., Aby ułatwić rozwój handlu i inwestycji między dwoma krajami. Jej celem jest nie tylko wspieranie polskich przedsiębiorstw, ale także pomoc katarskim przedsiębiorcom w prowadzeniu interesów Polska.”
Mówiąc o innych obszarach współpracy, ambasador RP powiedział, że we współpracy z QBC i Qatar Financial Center Ambasada wspólnie zorganizowała Katar-Polska Forum Nowych Technologii w dniu 19 kwietnia 2021 roku. „Celem wydarzenia jest promocja polskiej gospodarki cyfrowej, promocja możliwości polskiej branży IT oraz umożliwienie wybranym firmom technologicznym bezpośrednich spotkań (P2B) z czołowymi firmami technologicznymi na rynku katarskim: Microsoft Qatar i Oredo. W forum wzięło udział ponad 60 polskich i katarskich firm. ”
Ambasador dodał: „Udało nam się zrealizować szereg projektów we współpracy z takimi organizacjami, jak Wymiana Edukacyjna, Nauka i Rozwój i Kultura, Fundacja Katarska, Filharmonia Katarska i Fundacja Wioski Kultury – Katar”.
Lotnictwo cywilne to kolejny obszar współpracy. „Wspieramy rozwój relacji między Katarską Agencją Lotnictwa Cywilnego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, co pozwala nam na lepszą wymianę doświadczeń i doświadczeń, które odpowiadają współczesnym wyzwaniom w tej dziedzinie” – powiedział Ambasador.
We współpracy z Qatar Financial Center i QBBC Ambasada promuje skupienie się na polskich przedsiębiorstwach technologii cyfrowych w Katarze w obszarach takich jak Smart Cities, Medek, Fintech, Drones, Grentech, Cybersec czy Acritech. „To podejście już przynosi owoce. Pod koniec maja będziemy współpracować ze stowarzyszeniem handlowców z Kataru w celu zorganizowania polsko-katarskiego okrągłego stołu biznesowego dla różnych sektorów. Będziemy ciężko pracować, aby wesprzeć zawarcie kilku umów bilateralnych, które będą ułatwiają naszą współpracę w takich obszarach, jak szkolnictwo wyższe i badania – powiedział.
Zapytany, jak epidemia Kovit-19 wpłynęła na stosunki między oboma krajami, ambasador powiedział: „Epidemia jest dużym wyzwaniem dla obu krajów. Ale teraz mam nadzieję, że w 2021 roku, dzięki skutecznym programom szczepień realizowanym zarówno w Polsce, jak iw Katarze, sytuacja ulegnie poprawie, a działalność gospodarcza, procesy dydaktyczne i życie wrócą do normy. Jednak ważne jest, abyśmy wyciągnęli wnioski z okresu pokryzysowego i wprowadzili zmiany, które lepiej przygotują nas na wydarzenie tej rangi w przyszłości. ”

READ  Głodujące małżeństwo w Polsce wydaje lirę turecką na wakacyjne piekło