Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Recenzja Sonos Voice Control: szybki i specjalny asystent skupiony na muzyce

Kiedy Sterowanie głosowe Sonos Ogłoszona w zeszłym miesiącu firma bardzo wyraźnie stwierdziła, że ​​jej nowy asystent głosowy, z którego można korzystać bezpłatnie we wszystkich inteligentnych głośnikach Sonos, nie ma bezpośrednio konkurować z Alexą Amazona lub Asystentem Google. Sonosowi brakuje skali i zasobów, aby zbudować inteligentnego asystenta, który poradzi sobie ze skalą istniejących platform Big Tech. Zamiast tego firma poszła i Kupiłem oprogramowanie asystenta głosowego o nazwie Snips Ciągle skupiał się na tym, w czym był dobry: muzyce. Jedynym celem sterowania głosowego Sonos jest sterowanie odtwarzaniem dźwięku przez różne głośniki Sonos w domu.

Nie może określić pogody ani ustawić timera — „mądrzejszą” rzeczą, jaką może zrobić sterowanie głosowe Sonos, jest wskazanie godziny — ale jego unikalna koncentracja zapewnia niezwykle szybkie działanie podczas odtwarzania utworów, regulacji głośności lub grupowania pokoi . A głos, wzorowany na aktorze Giancarlo Esposito, brzmi ładniej, bardziej dźwięcznie i cieplej niż inni asystenci głosowi.

Sonos kładzie również nacisk na prywatność dzięki nowej usłudze głosowej. Wszystkie polecenia są przetwarzane lokalnie na Twoim urządzeniu, bez przesyłania jakichkolwiek danych ani tekstów do chmury. To jest część tego, co sprawia, że ​​system jest tak szybki, a także oznacza, że ​​możesz sterować swoim Sonos Move lub Roam, gdy te głośniki są w trybie Bluetooth i znajdują się z dala od Wi-Fi. Oto więcej szczegółów od Głębokie nurkowanie Sonos czynny:

Pakiet rozpoznawania głosu działa bezpośrednio na głośnikach Sonos. Głos użytkownika jest przetwarzany lokalnie i nigdy nie jest wysyłany do centralnego serwera w chmurze. Modele uczenia maszynowego są szkolone na zapisanych danych dźwiękowych, a następnie publikowane w celu wywnioskowania inteligentnych głośników. Zatem możliwe fałszywe wyzwalacze dla słowa ostrzegawczego nie stanowią już problemu dotyczącego prywatności, ponieważ żadne dane audio nie są wysyłane do chmury internetowej po wykryciu słowa ostrzegawczego.

Konfiguracja sterowania głosowego Sonos to prosty proces, który obejmuje aktualizację sprzętu Sonos do najnowszego oprogramowania, a następnie wybranie domyślnej usługi muzycznej dla żądań. Poszedłem z Amazon Music Unlimited. Powodem, dla którego to zrobiłem, jest właściwie pierwsza wada sterowania głosowego Sonos: obecnie nie obsługuje Spotify. Jeśli muzyka ze Spotify jest już odtwarzana w Twoim systemie, możesz używać podstawowych poleceń głosowych (pomijanie utworów, zwiększanie głośności itp.), ale nie możesz rozpocząć odtwarzania treści Spotify za pomocą usługi. Amazon Music, Apple Music, Deezer, Pandora i Sonos Radio to usługi ze zintegrowanym sterowaniem głosowym Sonos, więc Tidal i YouTube Music są również usługami zablokowanymi.

READ  Facebook w dół: w Wielkiej Brytanii odnotowano powszechną złość

Aktywujesz sterowanie głosowe Sonos za pomocą gorącej frazy „Hej Sonos”, a następnie możesz poprosić o konkretnego wykonawcę, piosenkę, gatunek itp. Rozwiązanie Sonos naprawdę sprawdza się, gdy chcesz przenieść muzykę do różnych pomieszczeń. Mówienie takich rzeczy jak „Hej Sonos, połącz salon i sypialnię” lub „Hej Sonos, graj wszędzie” działa dokładnie tak, jak można się spodziewać. (To ostatnie może być przydatne, jeśli chcesz zmienić pokoje, ale chcesz nadal słuchać dźwięku z telewizora.)

Przednia dioda LED świeci jaśniej podczas słuchania funkcji Sterowanie głosowe Sonos.

Nie musisz wypowiadać starannie sformułowanych terminów w usłudze: Potrafi obsługiwać polecenia języka naturalnego Na przykład „Hej Sonos, podkręć głośność” lub „Hej Sonos, przenieś tutaj muzykę” jest w porządku. Ale mogą pojawić się czkawki lub sytuacje, w których sprawy nie idą zgodnie z oczekiwaniami. Kiedy słuchałem utworów w Roam and Play:5, powiedzenie „Hej Sonos, graj na Rayu” uruchamiało na głośnikach zupełnie inną listę odtwarzania — kiedy zakładałem, że po prostu dołączy do tego, co już grało gdzie indziej.

Możesz także użyć elementów sterujących dźwiękiem dla funkcji specyficznych dla Sonos, takich jak włączanie lub wyłączanie głośności, co może sprawić, że głośniki będą mocniejsze i pełniejsze. Jeśli masz głośnik Sonos, sterowanie głosowe może przełączać między trybem nocnym a opcjami poprawy mowy. Może również włączać i wyłączać telewizor, jeśli Beam i Arc są podłączone do HDMI.

Spotify nie jest jeszcze obsługiwany przez Sonos Music Assistant.
Migawki z Chrisa Welcha/The Verge

Często Esposito może szybko wtrącić się w „brzmi fajnie” lub powtórzyć twoje polecenie. Ale interakcje mają być krótkie i słodkie. Często Sonos Voice Control potwierdza, że ​​usłyszał Twoje polecenia krótkim sygnałem dźwiękowym, zanim zrobi to, o co go poprosisz. Co najważniejsze, nigdy nie robi „przy okazji…”, które tak często słyszysz od Alexy, gdy asystent zaczyna wyrzucać cały akapit, mówiący ci o jakiejś funkcji lub umiejętności, która prawie nie odnosi się do twojej pierwotnej prośby. Stało się to częstym utrapieniem podczas interakcji z asystentem Amazona i jest po prostu gorzej. Krótkie interakcje i szybkie odpowiedzi to moja ulubiona rzecz w sterowaniu głosowym Sonos. Usługa będzie nadal odtwarzać przez kilka sekund po jednym poleceniu, jeśli są inne polecenia do wykonania (np. „Hej Sonos, zwiększ głośność. W górę. Pomiń utwór.”).

Ale sterowanie głosowe Sonos jest o krok za swoimi wielkimi rywalami technologicznymi w zrozumieniu wszystkiego, co mówisz. Jest kilku artystów — na przykład autorka piosenek Leona Ness, która właśnie wydała nowy album — system nigdy tak naprawdę nie zrobił tego dobrze, bez względu na to, ile razy próbowałem, nawet z inną wymową. Firma Sonos przetestowała sterowanie głosowe w różnych regionach z wieloma dialektami i twierdzi, że będzie nadal poprawiać i poprawiać wydajność na każdym rynku, na którym usługa jest dostępna.

Sterowanie głosowe Sonos działa również, gdy funkcja Roam and Move jest w trybie Bluetooth.

Daleko od tego problemu, piosenki, które wracają z prośby o audio, nie zawsze są tym, czego byś się spodziewał. „Zagranie „Stairway to Heaven” Led Zeppelin spowodowało, że zamiast klasycznego utworu studyjnego usłyszałem program na żywo. Zdarzyło się to więcej niż raz z różnymi artystami. To nie koniec świata i zwykle możesz uzyskać to, czego chcesz, będąc bardziej szczegółowym, ale to kolejna sekcja, w której Alexa i Asystent Google mogą być bardziej spójni.

Należy zauważyć, że nie musisz wybierać sterowania głosowego Sonos Chociaż to od innych asystentów. Możesz także używać go i Amazon Alexa jednocześnie. Wielu asystentów pracujących w tym samym czasie — każdy odpowiada na własną frazę wyzwalającą — od dawna jest celem Sonos, a firma określa tę funkcję jako synchronizację. Ale działa tylko z Alexą; Google nadal nie pozwala, aby sterowanie głosowe Sonos i Asystent były aktywne w tym samym czasie. Jeśli dbasz o prywatność i uważasz na asystentów głosowych Big Tech, może to w ogóle nie być atrakcyjne. Ale przywoływanie sterowania głosowego Sonos do sterowania muzyką i używanie Alexy do wszystkiego innego to przyjemna kombinacja.

Na początku jestem ogólnie zadowolony ze sterowania głosowego Sonos. Jego skoncentrowana ambicja oznacza, że ​​usługa generalnie robi to, o co prosi – i to szybko. Ale fakt, że Spotify nie gra (jeszcze) w piłkę, ograniczy atrakcyjność wielu klientów obu firm. Mam nadzieję, że prędzej czy później tak się stanie. Po uruchomieniu Spotify i po tym, jak usługa będzie nieco dokładniejsza we wprowadzaniu nazw wykonawców i utworów, Sonos Voice Control będzie czymś, z czego korzystam na co dzień. Jest prawie tak samo i pokazuje, że asystenci głosowi nie muszą robić wszystkiego pod słońcem, aby być tak pomocnym.

Zdjęcie: Chris Welch/The Verge