Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Recenzja iPada Pro M2: ogromny sprzęt, ale oprogramowanie wymaga pracy | IPAD

aFirma pple dodała więcej mocy do swojego topowego tabletu, dopasowując nowego iPada Pro z chipem M2 z najnowszego komputera Mac, jednocześnie starając się, aby działał bardziej jak laptop z nowym oprogramowaniem. Ale cała ta moc ma naprawdę niesamowitą cenę.

Nowe modele kosztują 899 GBP (799 USD / 1 399 USD) za 11-calowy ekran lub 1249 GBP (1099 USD / 1 899 USD) za 12,9-calową wersję, jak opisano tutaj. To ta sama cena Laptop MacBook Airi o 250 GBP więcej niż w zeszłym roku 12,9-calowy iPad Pro z chipem M1ze względu na słabe kursy walut w stosunku do dolara amerykańskiego.

Za tę niewielką kwotę otrzymujesz jeden z najpotężniejszych tabletów, jakie możesz kupić. Chip M2 jest do 15% szybszy, z 35% szybszą grafiką niż i tak już bardzo szybki M1 z zeszłego roku. Czy będziesz w stanie wykorzystać całą tę moc w pliku? IPAD To się jeszcze okaże, ale żywotność baterii pozostaje stabilna przez 10 godzin przy lekkim użytkowaniu, około dziewięciu godzin w pracy lub około siedmiu godzin podczas przesyłania strumieniowego wideo HDR z maksymalnie włączonym ekranem.

Twój nowy iPad nadal zachowuje się jak zwykły tablet Apple z systemem iPadOS 16, dopóki nie włączysz zaawansowanych funkcji. Zdjęcie: Samuel Gibbs/The Guardian

Wygląd iPada Pro nie zmienił się na zewnątrz – wygląda tak samo dobrze, jak poprzednie wersje. Mały wyświetlacz LED nadal jest gwiazdą programu: jasny, super płynny i responsywny podczas przeglądania sieci i korzystania z innych standardowych treści. Odtwórz film HDR, który może konkurować z dowolnym telewizorem z najwyższej półki, nie wspominając o innych tabletach.

Na ekranie pojawiła się nowa sztuczka o nazwie „najechanie”. Podczas korzystania z Apple Pencil (139 GBP) wskaźnik pojawia się na ekranie, gdy końcówka znajduje się 12 mm od szkła. Większość innych dobrych długopisów, w tym SAMSUNG A Formularze Microsoftdziała podobnie. Jest to przydatna funkcja w aplikacjach Apple, takich jak Notatki, ale będzie jeszcze bardziej przydatna w przypadku narzędzi innych firm, takich jak aplikacje do rysowania lub grafiki, gdy zostaną zaktualizowane w celu obsługi.

Funkcje przewijania Apple Pencil pojawiają się podczas pracy ze wskaźnikiem na ekranie.
Hover umożliwia dokładniejsze wprowadzanie kursora przed dotknięciem ekranu, nowe opcje narzędzi podręcznych i Możliwość podświetlania przycisków lub inne przedmioty, zanim je wybierzesz. Zdjęcie: Samuel Gibbs/The Guardian

Określać

  • Monitor: 12,9-calowy wyświetlacz Liquid Retina XDR o rozdzielczości 2732 x 2048 (264 ppi)

  • Uzdrowiciel: Apple M2 (ośmiordzeniowy / 10-rdzeniowy GPU)

  • BARAN: 8 lub 16 GB

  • magazynowanie: 128/256/512 GB lub 1/2 TB

  • System operacyjny: iPadOS 16,1

  • aparat fotograficzny: 12MP ultraszeroki + 10MP ultraszeroki; 12-megapikselowe centrum teatralne Selfie

  • Dostawa: wifi 6E (opcjonalnie 5G, nano/eSim), Bluetooth 5.3, Thunderbolt 3/USB 4

  • Wymiary: 280,6 x 214,9 x 6,4 mm

  • Waga: 682g (wersja 5G: 685g)

Zrównoważony rozwój

iPad Pro ma aluminiowy tył.
Tablet jest ultracienki i wykonany z aluminium, z magnesami do mocowania akcesoriów. Zdjęcie: Samuel Gibbs/The Guardian

Apple nie zapewnia oczekiwanej żywotności baterii, ale powinna wytrzymać ponad 500 pełnych cykli ładowania z co najmniej 80% pierwotnej pojemności i można ją wymienić od 165 GBP. Tablet można ogólnie naprawić za pomocą Serwis pogwarancyjny kosztuje 589 £który obejmuje ekran.

Tablet zawiera aluminium z recyklingu, miedź, złoto, cynę, plastik i pierwiastki ziem rzadkich. Apple rozkłada tablet wpływ środowiska w jego raporty Oferuje bezpłatne programy recyklingu i wymiany, w tym produktów innych niż Apple.

iPad OS 16.1 z menedżerem sceny

Stage Manager po raz pierwszy na iPadzie umieszcza na ekranie wiele aktywnych aplikacji jednocześnie w zagnieżdżonych oknach o zmiennym rozmiarze.
Stage Manager po raz pierwszy na iPadzie umieszcza na ekranie wiele aktywnych aplikacji jednocześnie w zagnieżdżonych oknach o zmiennym rozmiarze. Zdjęcie: Samuel Gibbs/The Guardian

iPad Pro działa iPadOS 16,1 Po wyjęciu z pudełka jest dostępny dla wszystkich innych obecnie obsługiwanych iPadów i dodaje cały szereg funkcji z iOS 16.

ale wyłącznie dla Nowoczesny iPad Pro linia i iPad Air z chipem M1, zawiera poważną zmianę w działaniu wielozadaniowości o nazwie Stage Manager. Pozwala to na uruchamianie wielu aplikacji na jednym ekranie w zagnieżdżonych oknach o zmiennym rozmiarze, podobnie jak na laptopie z systemem macOS lub Windows.

Stage Manager zawiera pewnego rodzaju pulpit zwany „sceną”, stację dokującą na dole i ruchomą półkę z aplikacjami po lewej stronie ekranu, którą najlepiej traktować jako spacje lub Wirtualne komputery stacjonarne. Do każdego etapu możesz dodać maksymalnie cztery aplikacje, które są automatycznie rozmieszczane na ekranie, a ich rozmiar można zmienić, przeciągając małą zakładkę w dolnym rogu każdego okna.

Cztery aplikacje na iPadzie Pro przeskalowane za pomocą aplikacji Stage Manager do rozmiaru iPhone'a.
Zgodne aplikacje można zmniejszyć do rozmiarów podobnych do iPhone’a lub rozszerzyć tak, aby wypełniały cały ekran. Zdjęcie: Samuel Gibbs/The Guardian

Aplikacje poprawnie zaktualizowane dla iPadOS 16.1 zmieniają układ, gdy są zmieniane, ale inne aplikacje, w tym aplikacja Ustawienia, nieco się zmniejszają, często utrudniając odczytanie tekstu.

Stage Manager sprawia, że ​​iPad Pro bardziej przypomina laptopa. Ale nie jest to zbyt intuicyjne i może zmylić nawet doświadczonych użytkowników macOS i iPadów. Na przykład istnieje co najmniej pięć sposobów, które odkryłem, aby dodać aplikację do etapu, ale nie są one jasne ani spójne pod względem sposobu działania.

Dodatkowo, jeśli dotkniesz, aby uruchomić nową aplikację, otworzy się ona w nowej fazie i ukryje aplikacje, których wcześniej używałeś w innej fazie. Rozszerzenie aplikacji na pełny ekran po zgrupowaniu z innymi w pewnym momencie ukrywa inne aplikacje za pełnym ekranem bez wskazania, dokąd się udały.

Aplikacja Ustawienia i Centrum sterowania wyświetla opcje umożliwiające włączenie Menedżera etapów.
Menedżer etapów nie jest domyślnie włączony, ale można go włączyć w aplikacji Ustawienia lub za pomocą przycisku w Centrum sterowania. Uruchomienie aplikacji Stage Manager wyłącza wyświetlanie starej aplikacji podzielonego ekranu i narzędzi przewijania. Zdjęcie: Samuel Gibbs/The Guardian

Niektóre aplikacje są również wyłączone w nowym widoku. W ciągu ostatnich dwóch tygodni napotkałem błędy w kilku aplikacjach. Na przykład Gmail może utknąć w okienku widoku poczty e-mail, co oznacza, że ​​nie mogę wrócić do skrzynki odbiorczej, dopóki nie zmienię rozmiaru lub nie zamknę aplikacji. Aplikacja aparatu dziwnie przełączyła się na orientację pionową, gdy zmieniłem rozmiar okna. Niektóre aplikacje miały ukryte ważne paski narzędzi, podczas gdy inne uległy awarii lub zamknęły główne aplikacje systemowe, takie jak Pliki, dopóki nie uruchomiłem ponownie iPada. Oczywiście potrzebnych jest wiele aktualizacji aplikacji.

Reżyser teatralny jest obiecujący, ale momentami nieoczekiwany i sprzeczny z intuicją. Najbardziej przydatne podczas korzystania z iPada z klawiaturą i myszą, na przykład Magic Keyboard za 379 GBP lub etui podobne do laptopów innych firm. Ale najwyraźniej wciąż trwają prace, z błędami do naprawienia i obsługą monitorów zewnętrznych w aktualizacji w najbliższej przyszłości.

Cena £

11-calowy iPad Pro kosztuje od £899 (799 USD/1399 zł12,9-calowy iPad Pro kosztuje od 1249 GBP (1099 USD / 1 899 USD). 5G kosztuje 180 GBP (200 USD / 250 USD) plus plan transmisji danych. Klawiatury i rysiki są sprzedawane osobno.

Dla porównania, Dziesiąta generacja iPada koszty 499 zł, iPad Air koszty £669, MacBooka Air M2 koszty 1249 złSamsung Galaxy Tab S8 Ultra kosztuje £999i będzie kosztować Microsoft Surface Pro 9 £1099.

Reguła

12,9-calowy iPad Pro to ogromny sprzęt. Ma więcej mocy niż mogą potrzebować kreatywni profesjonaliści, lepszy ekran niż większość telewizorów, niezawodną żywotność baterii i jest zapakowany w ultracienką i lekką obudowę.

Nowa wersja M2 nie jest ogromnym ulepszeniem w porównaniu do zeszłego roku Wyposażony w M1. Funkcja przesuwania Apple Pencil może być dla niektórych niezwykle przydatna, ale oprogramowanie, dostępne również dla starszych modeli, jest prawdopodobnie największym ulepszeniem.

Stage Manager w iPadOS 16.1 wreszcie umożliwia uruchamianie aplikacji w zagnieżdżonych aktywnych oknach, dzięki czemu iPad może działać bardziej jak pełnoprawny komputer lub laptop. Ale najwyraźniej nie jest jeszcze w pełni upieczony, ponieważ czasami jest nieprzewidywalny i sprzeczny z intuicją, z błędami i problemami ze zgodnością, które muszą rozwiązać zarówno Apple, jak i deweloperzy zewnętrzni.

iPad Pro jest bez wątpienia najlepszym tabletem, jaki można kupić, i będzie niesamowicie potężnym narzędziem dla wielu specjalistycznych i zaawansowanych aplikacji. Ale dla większości ludzi jest to zbyt drogie – lepiej byłoby używać laptopa do pracy lub tańszego iPada do grania. To może być najlepszy tablet do oglądania telewizji, jaki możesz kupić, ale nikt nie powinien wydawać na to 1249 funtów.

Pozytywy: Niesamowity mały wyświetlacz LED Super szybki chip M2 Dobra żywotność baterii Opcjonalna funkcja 5G USB-C / Thunderbolt 3 Hover dla Apple Pencil Świetne głośniki Face ID Duża biblioteka aplikacji Ulepszona wielozadaniowość Bardzo długa żywotność oprogramowania.

Negatywy: Drogie, bez podpórki bez etui, bez gniazda słuchawkowego, iPadOS 16.1 nadal wymaga pracy, kamera internetowa po niewłaściwej stronie do połączeń poziomych, a nie ogromna aktualizacja.

READ  Gry PS Plus Essential na PS5 i PS4 zapowiedziane w październiku 2022 r.