Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Raport klimatyczny: Świat zmierza w kierunku „nieznanego terytorium zniszczenia” Nauka o klimacie

Raport klimatyczny: Świat zmierza w kierunku „nieznanego terytorium zniszczenia” Nauka o klimacie

Czołowi naukowcy stwierdzili, że szanse na uniknięcie najgorszych szkód spowodowanych załamaniem klimatu gwałtownie maleją, gdy wkraczamy na „nieznane terytorium dewastacji”, nie zmniejszając emisji gazów cieplarnianych i nie podejmując działań, aby zażegnać katastrofę.

Pomimo intensywnych ostrzeżeń w ostatnich latach, rządy i firmy nie zmieniły się wystarczająco szybko, jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu United in Science. Konsekwencje są już widoczne w coraz trudniejszej pogodzie na całym świecie i grozi nam prowokacja Punkty krytyczne w systemie klimatycznym Oznacza to szybsze iw niektórych przypadkach nieodwracalne przejścia.

Ostatnie powodzie w Pakistanie, które pokryły jedną trzecią kraju wodą, są najnowszym przykładem złej pogody, która pustoszy ogromne połacie świata. Fala upałów w całej Europie, w tym w Wielkiej Brytanii tego lata, przedłużająca się susza w Chinach, wielka susza w USA i warunki bliskie głodu w niektórych częściach Afryki również odzwierciedlają coraz bardziej powszechną zmienność pogody.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział: „Nie ma nic naturalnego w nowej skali tych katastrof. Są one ceną uzależnienia ludzkości od paliw kopalnych. Tegoroczny raport United in Science pokazuje, że wpływ klimatu przenosi się na niezbadany obszar zniszczeń ”.

Raport wykazał, że w ciągu najbliższych pięciu lat na świecie prawdopodobnie nie nastąpią temperatury przekraczające 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Podczas szczytu klimatycznego ONZ, który odbył się w Glasgow w listopadzie zeszłego roku, rządy zgodziły się skoncentrować na utrzymywaniu temperatur w granicach 1,5 stopnia Celsjusza, ale ich zobowiązania i działania na rzecz ograniczenia emisji nie spełniały potrzeb, jak wynika z raportu.

Od COP26 inwazja na Ukrainę i rosnące ceny gazu skłoniły niektóre rządy do powrotu do paliw kopalnych, w tym węgla. Guterres ostrzegał przed niebezpieczeństwem: „Każdego roku podwajamy nasze uzależnienie od paliw kopalnych, nawet gdy objawy gwałtownie się nasilają”.

READ  Wiadomości z Ukrainy – 200 żołnierzy zabitych w „wyczerpanej” armii Putina w ciągu jednego dnia

Raport wykazał, że świat również nie przystosowuje się do skutków kryzysu klimatycznego. Guterres potępił bogate kraje, które obiecały pomoc krajom rozwijającym się, ale ich nie dostarczyły. „To skandal, że kraje rozwinięte nie potraktowały poważnie adaptacji i zignorowały swoje zobowiązanie do pomocy rozwijającemu się światu” – powiedział.

Powiedział, że bogate kraje powinny przekazywać 40 miliardów dolarów (34,5 miliardów funtów) rocznie, aby pomóc krajom w adaptacji, i zwiększyć tę kwotę do 300 miliardów dolarów rocznie do 2030 roku.

Przystosowanie się do skutków ekstremalnych warunków pogodowych oraz „strat i szkód” ponoszonych przez zagrożone kraje prawdopodobnie będzie jednym z głównych problemów podczas nadchodzących rozmów klimatycznych ONZ COP27 w Egipcie w listopadzie. Wiodące osobistości są zaniepokojone o perspektywach tej konferencji, ponieważ zawirowania geopolityczne zagroziły kruchemu konsensusowi osiągniętemu w Glasgow.

Tasnim Esop, dyrektor wykonawczy Climate Action Network, powiedział, że rządy powinny przygotować się do Cop27 z planami działania, które odzwierciedlają pilność kryzysu. „Przerażający obraz namalowany przez raport United in Science jest już żywą rzeczywistością dla milionów ludzi, którzy borykają się z częstymi katastrofami klimatycznymi. Nauka jest jasna, ale uzależnienie chciwych korporacji i bogatych narodów od paliw kopalnych odbija się na społeczeństwach, które niewiele zrobiły, aby wywołać obecny kryzys klimatyczny”.

„Dla tych, którzy już doświadczają kryzysu klimatycznego, szczególnie na Globalnym Południu, Cop27 w Egipcie musi zatwierdzić nowe fundusze, aby pomóc im odbudować swoje życie” – dodała.

Raport United in Science był koordynowany przez Światową Organizację Meteorologiczną i obejmuje Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Ograniczania Ryzyka Katastrof, Światowy Program Badań Klimatu, Global Carbon Project, UK Met Office oraz Urban Climate Change Research Sieć. .

W raporcie United in Science znaleziono:

  • Ostatnie siedem lat było najgorętszych w historii i istnieje 48% szans, że w ciągu co najmniej jednego roku w ciągu następnych pięciu lat średnia roczna temperatura będzie tymczasowo wyższa o 1,5°C niż średnia z lat 1850-1900.

  • Przewiduje się, że średnie temperatury na świecie wyniosą od 1,1°C do 1,7°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej w latach 2022–2026, a 93% szans na to, że co najmniej jeden rok w kolejnych pięciu będzie cieplejszy niż najgorętszy rok W ogóle , 2016.

  • Redukcja emisji dwutlenku węgla Podczas pandemii Covid-19 blokady były tymczasowe, a emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnych powróciły do ​​poziomu sprzed pandemii w zeszłym roku.

  • Krajowe zobowiązania dotyczące emisji gazów cieplarnianych są niewystarczające, aby doprowadzić globalne ogrzewanie do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

  • Klęski klimatyczne powodują straty gospodarcze w wysokości 200 milionów dolarów dziennie.

  • Prawie połowa planety – od 3,3 do 3,6 miliarda ludzi – żyje na obszarach bardzo podatnych na skutki kryzysu klimatycznego, ale mniej niż połowa krajów systemy ostrzegania o trudnych warunkach pogodowych,.

  • Wraz ze wzrostem globalnego ocieplenia Punkty krytyczne w systemie klimatycznym Nie można tego wykluczyć. Czynniki te obejmują wysychanie amazońskich lasów deszczowych, topnienie pokryw lodowych i osłabienie niestabilnej cyrkulacji Oceanu Atlantyckiego, znanej jako Prąd Zatokowy.

  • Do lat pięćdziesiątych ponad 1,6 miliarda ludzi mieszkających w 97 miastach będzie regularnie narażonych na trzymiesięczne średnie temperatury wynoszące co najmniej 35°C.

READ  Steve Bannon: Republikanie sprzeciwiają się głosowaniu z pogardą na byłego doradcę Trumpa