Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ranny premier i schorowana gospodarka zmuszają Anglię do „szwecji” nad Covid | Larry Elliott

JPolityka rządu wobec Covid-19 zakończyła pełny cykl. Przynajmniej na razie Anglia wróciła do szwedzkiego sposobu radzenia sobie z pandemią. Oficjalnie nałożone surowe blokady zostały cofnięte. Z powrotem ufaj ludziom, że zrobią rozsądną rzecz.

Okaże się, czy takie podejście przetrwa spodziewany wzrost liczby hospitalizacji spowodowanych obchodami Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Boris Johnson jest mistrzem krzyczenia z wirowaniem Liczba kontuzji ustanowiła nowy rekord Na Downing Street rośnie presja, by działać. Byliśmy tu już wcześniej.

W pierwszych dniach pandemii premier chciał naśladować Szwecję, kraj, który nałożył niewiele ograniczeń i wcześnie zdecydował, że musi nauczyć się żyć z wirusem.

Zaloty premiera do „szwedzkiego doświadczenia” były krótkie, a pod koniec marca 2020 r. nałożono drakońską blokadę. Ministrowie zdali sobie sprawę, że będzie to miało poważny wpływ na gospodarkę, ale poczuli ryzyko NHS Ich zanurzenie nie pozostawiło im wyboru.

a Artykuł opublikowany w internetowym czasopiśmie Scientific Reports W zeszłym roku zbadałem, co by się stało, gdyby Wielka Brytania poszła za szwedzkim podejściem. Nawet zakładając, że opinia publiczna byłaby skłonna trzymać się nieobowiązkowych zaleceń, takich jak Szwedzi (dość duże założenie), wskaźnik śmiertelności w Wielkiej Brytanii co najmniej podwoiłby się.

Tym razem decyzja jest znacznie mniej jednoznaczna, nie tylko dlatego, że szczepionki zapewniają ochronę przed wirusem. Zachęcające były również wieści z RPA, jednego z krajów, w których debiutował Omicron. Chociaż nowy wariant jest bardziej przenośny, doprowadził do mniejszej liczby hospitalizacji i zgonów. Numery spraw, po szybkim wzroście, mają zaczął spadać.

Porównując te dwa kraje, należy zachować ostrożność, ponieważ populacja RPA jest znacznie mniejsza niż w Wielkiej Brytanii i jest tam lato, a nie środek zimy. Jest jednak jasne, że rząd postawił wysoko poprzeczkę dla większej liczby ograniczeń.

READ  Tucker Carlson przerywa ciszę po swoim nagłym odejściu z Fox News | Fox News

Słaba pozycja polityczna premiera to jeden z powodów przejścia rządu na szwedzki. Kolejnym jest ryzyko spowodowania poważnych szkód w gospodarce, gdy wydaje się ona szczególnie słaba, ponieważ będzie to trudny rok dla brytyjskiego społeczeństwa. Inflacja rośnie, stopy procentowe rosną, a rachunki za energię mają wzrosnąć na wiosnę, gdy zacznie obowiązywać podwyżka składek na ubezpieczenie społeczne Rishi Sunaka.

Efekt skumulowany jest ogromny obniżony do standardów życia. Według Fundacji Resolution przeciętne gospodarstwo domowe byłoby gorsze o 1000 funtów rocznie. Osoby o niskich dochodach będą szczególnie dotknięte wyższymi rachunkami za gaz i prąd.

W tych okolicznościach łatwo zrozumieć, dlaczego rząd niechętnie zwiększał problemy gospodarcze, nakładając surowsze ograniczenia, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omicron. Nowe ograniczenia oznaczają wolniejszy wzrost i szkody fiskalne. Przetestują też elastyczność rynku pracy.

Szwedzi zostali skrytykowani za podejście „jeden na jednego”. I chociaż wskaźniki śmiertelności były znacznie poniżej początkowej pesymistycznej prognozy, nadal są wyższe niż w sąsiedniej Skandynawii, gdzie nałożono surowe ograniczenia. Co więcej, pierwszy cios w gospodarkę był równie dotkliwy w liberalnej Szwecji, jak w zamkniętej Danii.

Jednak w miarę zbliżania się drugiej rocznicy pojawienia się Covida rządy zaczynają dostrzegać zalety szwedzkiego podejścia. Częściowo dlatego, że Szwecja ma teraz plik Niska śmiertelność Spośród krajów, które przeszły pełną blokadę, w tym Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię i Włochy. Po uwzględnieniu wielkości populacji znajduje się w dolnej połowie tabeli umieralności UE. Ożywienie gospodarcze nastąpiło bardzo szybko. Wielka Brytania wciąż walczy o powrót do poziomów produkcji sprzed Covid: Szwecji udało się to osiągnąć do połowy 2021 roku.

Ale są też inne czynniki. Szwecja uniknęła problemu stresu związanego z blokadą i nie zaszkodziła szansom życiowym swoich dzieci, ponieważ szkoły pozostały otwarte podczas pandemii.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Wszystko to sugeruje rozciągnięcie Raporty naukowe Papier nie będzie ostatnim słowem w szwedzkim doświadczeniu. Epidemia ma pewne cenne zalety, ale jedną z nich jest to, że przedstawia ona bogate dane z poszczególnych krajów dla naukowców wszystkich dyscyplin — epidemiologów, ekonomistów, pedagogów i socjologów — do zbadania i przedyskutowania.

READ  Na Antarktydzie odkryto największe na świecie miejsce hodowli ryb z 60 milionami gniazd

Nawet w krajach próbowano różnych podejść. Cztery państwa wchodzące w skład Wielkiej Brytanii skorzystały z własnych uprawnień, więc wkrótce będzie można ocenić wpływ Kluby nocne zamknięte w Szkocji i Walii, ale nie w AngliiSylwester. Kraje Unii Europejskiej różniły się podejściem, podczas gdy Stany Zjednoczone dostarczają 50 krajów do badania.

Jasne jest, że żaden kraj nie ma tego wszystkiego w porządku i wszyscy popełniają błędy, co nie jest wystarczająco zaskakujące, biorąc pod uwagę, że nie przewidzieli globalnej pandemii. Jasne jest również, że z biegiem czasu rządy – czy to w Londynie, Edynburgu, Rzymie czy Paryżu – niechętnie zaostrzają restrykcje. W pewnym sensie jest to nieszczery komplement dla Szwedów, którzy mogli mieć rację od samego początku.