Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rakieta Artemis 1 NASA rozpoczyna długo oczekiwaną podróż na Księżyc

Rakieta Artemis 1 NASA rozpoczyna długo oczekiwaną podróż na Księżyc

Rakieta NASA w nowiu wystartowała w swoim locie testowym z trzema manekinami na pokładzie w środę, co przybliżyło Stany Zjednoczone do powrotu astronautów na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od 50 lat.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze podczas trzytygodniowego lotu, rakieta wyniesie pustą kapsułę załogi na szeroką orbitę księżycową, zanim kapsuła powróci na Ziemię z lądowaniem na Oceanie Spokojnym w grudniu.

Po latach opóźnień i przekroczeniu kosztów w miliardach, rakieta Space Launch System (SLS) wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego z ciągiem 4 milionów kilogramów i osiągnęła prędkość 160 km/h w ciągu kilku sekund.

„Mówię wam, nigdy nie widzieliśmy takiego ogona płomienia”, powiedział administrator NASA Bill Nelson, który śledził start z grupą astronautów.

„Była grupa, która chciałaby być na tej rakiecie i muszę powiedzieć, że to, co widzieliśmy dziś wieczorem, to plus” – powiedział.

Kapsuła Oriona unosiła się na szczycie rakiety i po mniej niż dwóch godzinach lotu wypadła z orbity Ziemi w kierunku Księżyca.

„Dla pokolenia Artemidy, to jest dla ciebie” – powiedział kierownik startu Charlie Blackwell-Thompson na krótko przed startem, odnosząc się do ludzi, którzy nie żyli w programie Apollo, który zakończył się 50 lat temu.

„Zasłużyłeś na swoje miejsce w historii”, powiedziała później swojemu zespołowi.

Uruchomienie zapoczątkowało program eksploracji Księżyca Artemis NASA, nazwany na cześć legendarnej siostry bliźniaczki Apollo.

Agencja kosmiczna zamierza wysłać czterech astronautów wokół Księżyca podczas następnej podróży, w 2024 r., i wylądować tam ludzi już w 2025 r.

Rezygnacja po miesiącach zwłoki

Wystrzelenie następuje prawie trzy miesiące po alarmującym wycieku paliwa, który spowodował podskakiwanie rakiety między hangarem a platformą.

Seria wycieków paliwa wodorowego nękała letnie próby startu, a także testy odliczania.

Nowy wyciek pojawił się w nowym miejscu podczas tankowania we wtorek wieczorem, ale ekipie ratunkowej udało się dokręcić wadliwy zawór na klocku.

READ  Brytyjska agencja kosmiczna inwestuje 500 000 funtów w wykorzystanie sztucznej inteligencji do uzyskiwania informacji o klimacie – PublicTechnology

Następnie awaria stacji radarowej Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych powoduje kolejny pośpiech, tym razem w celu wymiany przełącznika ethernetowego.

98-metrowy SLS to najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowała NASA, o sile ciągu większej niż prom kosmiczny czy potężny Saturn V, który wyniósł ludzi na Księżyc.

Bliźnięta powinny dotrzeć do Księżyca w poniedziałek, ponad 370 000 km od Ziemi. Po osiągnięciu odległości 130 km od Księżyca kapsuła wejdzie na odległą orbitę o długości 64 000 km.

W większości przypadków rakieta działa tak, jak powinna, powiedział kierownik misji Artemis, Mike Sarafin.

Powiedział, że było kilka drobnych problemów, które nazwał „zabawnymi istotami”, ale Sarafin i inni urzędnicy zapewnili, że wszystkie systemy „działają”.

Howard Hu, kierownik programu Orion, powiedział, że NASA będzie nadal testować silniki i inne funkcje Artemidy, zwłaszcza w warunkach kosmicznych.

Na konferencji prasowej po starcie Nelson powiedział: „To tylko lot próbny, a my stresujemy się i testujemy go w sposób, którego nie zrobilibyśmy z ludzką załogą na pokładzie. Ale taki jest cel, aby to zrobić tak bezpiecznie, jak to możliwe, tak niezawodnie, jak to możliwe, kiedy astronauci wczołgają się na pokład i wrócą „na księżyc”.

Testuj manekiny na orbicie przez 25 dni

Lot testowy o wartości 4,1 miliarda dolarów (3,9 miliarda euro) zaplanowano na 25 dni, mniej więcej tyle samo, ile załoga jest na pokładzie.

Agencja kosmiczna zamierza wykorzystać statek kosmiczny do granic możliwości i wykryć wszelkie problemy, zanim astronauci wejdą do niego.

Manekiny — NASA nazywa je księżycowymi — są wyposażone w czujniki do pomiaru wibracji, przyspieszenia i promieniowania kosmicznego.

„Ten wstępny test w locie wiąże się z dużym ryzykiem” – powiedział Sarafin.

Rakieta miała działać na lądzie do 2017 roku. Organy nadzoru rządowego szacują, że NASA wyda na projekt 93 miliardy dolarów (90 miliardów euro) do 2025 roku.

READ  Pierścienie Saturna znikają i oto dlaczego

Ostatecznie NASA ma nadzieję założyć bazę na Księżycu i wysłać astronautów na Marsa pod koniec lat 30. lub na początku lat 40. XX wieku.