Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Raed: Przywódcy polityczni oddają hołd Madeleine Albright | Wiadomości z USA

Madeleine Albright, pierwsza kobieta na stanowisku sekretarza stanu USA, pełniąca funkcję sekretarza stanu, otrzymała w środę wyróżnienia. Umierać W wieku 84 lat.

„Madeleine Albright była siłą” – powiedział Joe Biden w oświadczeniu. „To ręce zmieniły bieg historii”.

Jako młoda dziewczyna znalazła dom w Stanach Zjednoczonych – po tym, jak jej rodzina uciekła z rodzinnej Czechosłowacji podczas II wojny światowej, żelazna kurtyna ruszyła przez Europę Środkowo-Wschodnią. Jej ojciec, dyplomata, został zamordowany przez reżim sowiecki. Resztę dni spędziła na obronie wolności na całym świecie i podnoszeniu na duchu tych, którzy doznali ucisku”.

Albright przybyła do Stanów Zjednoczonych w latach czterdziestych jako uchodźca. Urodzona jako Marie-Jana Korpilova, została czołową dyplomatą Stanów Zjednoczonych w 1996 roku i służyła przez ostatnie cztery lata w administracji Billa Clintona. Była wówczas najbardziej dochodową kobietą w historii rządu Stanów Zjednoczonych.

Clinton chwalony Do „jednego z najlepszych ministrów spraw zagranicznych, wybitnego ambasadora przy ONZ, błyskotliwego profesora i niezwykłego człowieka”.

Hillary Clinton Zapamiętaj „Niestrudzenie mądra rada Albright”, powiedziała, „wielu ludzi na całym świecie żyje i żyje lepiej dzięki jej służbie”.

„Wpływ, jaki miała na ten budynek, jest odczuwalny każdego dnia na prawie każdym rogu… była przełomowa” Powiedział Rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price.

W swoim hołdzie były prezydent George W. Bush powiedział, że Albright „przeżyła amerykański sen”.

„Laura i ja byliśmy zdruzgotani wiadomością o odejściu Madeleine Albright. Żyła amerykańskim snem i pomogła innym go osiągnąć. Szanuję jej miłość do kraju i służby publicznej, a Laura i ja jesteśmy wdzięczni za związek Madeleine.” [sic] Albright jest naszym przyjacielem.”

Albright była młodą dziewczyną, gdy jej rodzina uciekła z Pragi do Londynu po tym, jak naziści zajęli Czechosłowację w 1939 roku. Wychowała się jako katoliczka, ale po latach odkryła, że ​​jej rodzice byli Żydami i że wielu członków jej rodziny zostało zamordowanych podczas Holokaustu. Wracając do Pragi po wojnie, Albright i jej rodzina uciekli do Stanów Zjednoczonych w 1948 po przejęciu władzy przez sponsorowany przez Sowietów komunistyczny zamach stanu.

„Madeleine była jedną z najbardziej uprzywilejowanych osób, z którymi kiedykolwiek pracowałem” – powiedział były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair w oświadczeniu. „Miała najjaśniejsze umysły, żywe sumienie i najgłębsze współczucie dla ludzkości… Była ikoną i inspiracją. Będzie nam bardzo brakowało. Świat będzie za nią tęsknił.”

Jako sekretarz stanu USA Albright opowiadała się za rozszerzeniem NATO i naciskała na interwencję koalicji na Bałkanach w celu zakończenia czystek etnicznych i ludobójstwa w Kosowie.

„Jako pierwsza kobieta, która służyła jako najstarszy dyplomata w Ameryce” Powiedział Prezydent Barack Obama w 2012 roku, kiedy Albright został odznaczony Medalem Wolności, „Odwaga i wytrwałość Madeleine pomogły zaprowadzić pokój na Bałkanach i utorowały drogę do postępu w niektórych najbardziej niespokojnych regionach świata”.

W środę Obama nazwał Albright „mistrzynią wartości demokratycznych” i powiedział: „Michelle i ja przesyłamy nasze myśli rodzinie Albright i wszystkim, którzy znali i pracowali z naprawdę niesamowitą kobietą”.

Albright przeciwny Amerykańska inwazja na Irak w 2003 r., chociaż później wyraziła poparcie dla sił amerykańskich w tym kraju. Ale krytycy Albright wezwali do jej poparcia dla szerszej interwencji USA i do wcześniejszych komentarzy, jakie wygłaszała na temat konsekwencji amerykańskich sankcji przeciwko Irakowi w latach dziewięćdziesiątych.

Podczas 1996 wywiad Z Leslie Stahl w 60 Minutach CBS, Albright została zapytana o koszt i wpływ tych sankcji na irackie dzieci.

Słyszeliśmy, że zginęło pół miliona dzieci. Mam na myśli to, że liczba dzieci, które zginęły w Hiroszimie, przewyższała ich liczebnie. Wiesz, czy cena jest tego warta? – zapytał Stahl.

Albright odpowiedziała: „Myślę, że to bardzo trudny wybór, ale cena – uważamy, że cena jest tego warta”.

Przed śmiercią Albright przeprosiła za te komentarze, opisując je jako te „całkowicie głupi” W wywiadzie dla New York Times opublikowanym w 2020 roku.

READ  Trump pozywa komisję badającą zamieszki w Kapitolu w celu zablokowania prezydenckich dokumentów