Program sztucznej inteligencji sugeruje, że naukowcy mogą pozostawić setki tysięcy meteorytów do odkrycia na lodowych polach Antarktydy i ujawnia najbardziej prawdopodobne miejsca do ich odkrycia.
Prawie dwie trzecie wszystkich meteorytów odkrytych na Ziemi pochodzi z Antarktydy. Zimna, sucha natura zamarzniętego kontynentu pomaga zachować te pozaziemskie skały, a ciemne kolory tych kamieni wyróżniają je na tle lodu i śniegu. Meteoryty były pierwotnie częścią ciał planetarnych, a więc te kosmiczne skały z dna świata dostarczyły wielu cennych wskazówek na temat natury, pochodzenia i ewolucji reszty reszty układ Słoneczny.
Kiedy spadają meteoryty Antarktyda, zwykle lądują w pokrytych śniegiem regionach, które obejmują 98% kontynentu. Z biegiem czasu gromadzi się tam śnieg, zagęszcza się i zamienia w lód, osadzając te kosmiczne skały w pokrywach lodowych, które spływają ku obrzeżom kontynentu.
Meteoryty marsjańskie: Fragmenty Czerwonej Planety na Ziemi (zdjęcia)
Antarktyda najbardziej uwięziona w lodzie meteoryty wylądować w oceanie. Jednak niektóre z nich koncentrują się na powierzchni tych lądolodów w obszarach „niebieskiego lodu”, gdzie wiatr i inne czynniki mogą skutkować gołym lodem o lazurowym odcieniu.
Jeśli sposób przepływu lodu Antarktydy i inne cechy klimatu i terenu są prawidłowe, meteoryty mogą pozostać odsłonięte na powierzchni niebieskiego lodu, gdzie naukowcy mogą łatwo je odzyskać podczas misji terenowych. Prawie wszystkie meteoryty antarktyczne odkryte do tej pory zostały odzyskane z obszarów błękitnego lodu.
Wiele z dzisiejszych znanych, bogatych w meteoryty obszarów niebieskiego lodu zostało odnalezionych dzięki zwykłemu szczęściu i wcześniejszemu doświadczeniu podczas kosztownych misji rozpoznawczych. Teraz naukowcy opracowali nową strategię opartą na: sztuczna inteligencja.
„Znaleźliśmy kilka niezbadanych obszarów o ogromnym potencjale do znajdowania meteorytów” – powiedziała Space.com główna autorka badania, Veronica Tollenaar, glacjolog z Wolnego Uniwersytetu Brukseli w Belgii.
W nowym badaniu naukowcy mieli oprogramowanie do sztucznej inteligencji analizujące dane satelitarne całej powierzchni Antarktydy. Ich celem była identyfikacja stref, w których na zamarzniętym kontynencie najprawdopodobniej znajdują się jeszcze nieodkryte meteoryty, na podstawie ich podobieństwa do obszarów, na których naukowcy wcześniej odkryli skały kosmiczne. Skupili się na danych optycznych, termicznych i radarowych cech powierzchni, takich jak temperatura, nachylenie i prędkość lodu.
Program AI dokładnie zidentyfikował blisko 83% znanych stref Antarktyki bogatych w meteoryty. W sumie zidentyfikowano ponad 600 potencjalnie bogatych w meteoryty stref na kontynencie, w tym wiele obecnie niezbadanych, z których wiele znajduje się stosunkowo blisko istniejących stacji badawczych na Antarktydzie.
„Odwiedzając te miejsca i stosując nowe techniki odzyskiwania w terenie, takie jak badania z użyciem dronów, wkraczamy w nową erę misji odzyskiwania meteorytów z Antarktyki” – powiedział Tollenaar.
Nowe odkrycia sugerują, że ponad 45 000 meteorytów wydobytych do tej pory z Antarktydy stanowi zaledwie 5% do 13% wszystkich tamtejszych meteorytów. „Nasze obliczenia sugerują, że ponad 300 000 meteorytów wciąż znajduje się na powierzchni pokrywy lodowej” – powiedział Tollenaar. „Potencjał pozostaje ogromny”.
Biorąc pod uwagę, że ich program sztucznej inteligencji nie jest w 100% dokładny, badacze mogą czasami wejść na stronę, którą oprogramowanie uzna za obiecujące i nie odkryć żadnych meteorytów, ostrzega Tollenaar. Mimo to, chociaż nieudane misje okażą się rozczarowujące, ich dane, miejmy nadzieję, pomogą udoskonalić sztuczną inteligencję, aby uczynić ją lepszą w przyszłości, powiedziała.
Naukowcy szczegółowo opisali ich odkrycia online środa (26 stycznia) w czasopiśmie Science Advances. Wyjaśniają również wyniki w bardzo przyjazny dla użytkownika sposób na: ta strona internetowa.
Śledź nas na Twitterze @Spacedotcom. lub wł. Facebook.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Recenzja albumu King Krule: Space Heavy
Świat przegrał bitwę o powstrzymanie topnienia lodowców i podnoszenia się poziomu mórz, mówi meteorolog ONZ World News
Nowe narzędzie „czyści” ślady satelitów z obrazów Hubble’a