Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin porównuje się do Piotra Wielkiego w dążeniu do odzyskania terytorium Rosji |  Prezydent Rosji Władimir Putin

Putin porównuje się do Piotra Wielkiego w dążeniu do odzyskania terytorium Rosji | Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Prezydent Rosji Władimir Putin Oddał hołd carowi Piotrowi Wielkiemu w 350. rocznicę jego urodzin, porównując to, co określił jako ich bliźniacze historyczne misje przywrócenia ziem rosyjskich.

Piotr Wielki walczył w Wielkiej Wojnie Północnej przez 21 lat. Podobno był na wojnie ze Szwecją, coś im zabrał. I nic im nie zabrał [what was Russia’s]Putin powiedział w czwartek po zwiedzeniu wystawy poświęconej carowi.

W komentarzach telewizyjnych w 106. dniu jego wojny w UkrainaPorównaj kampanię Piotra z aktualnymi rosyjskimi działaniami militarnymi.

„Podobno naszym obowiązkiem był powrót [what is Russia’s] i wzmocnić [the country]. A jeśli wyjdziemy z tego, że te podstawowe wartości stanowią podstawę naszego istnienia, z pewnością uda nam się rozwiązać stojące przed nami zadania ”.

Putin, mający 23 lata u władzy, wielokrotnie starał się usprawiedliwić działania Rosji na Ukrainie, gdzie jego siły zniszczyły miasta, zabiły tysiące i zmusiły do ​​ucieczki miliony, wysuwając historyczny pogląd, że Ukraina nie ma prawdziwego obywatela. Tożsamość lub tradycja państwa.

Piotr Wielki, autorytarny modernizator, podziwiany zarówno przez liberalnych, jak i konserwatywnych Rosjan, rządził przez 43 lata i dał swoje imię nowej stolicy, Sankt Petersburgu – rodzinnemu miastu Putina – które kazał zbudować na ziemiach, które podbił od Szwecji.

Był to projekt, który kosztował życie dziesiątek tysięcy poddanych, którzy zostali wcieleni jako robotnicy przymusowi do budowy „Okna Piotra do Europy” na bagnach wybrzeża Bałtyku.

Przed wizytą Putina na wystawie telewizja państwowa wyemitowała film dokumentalny chwalący Piotra Wielkiego jako twardego przywódcę wojskowego, dramatycznie rozszerzającego terytorium Rosji kosztem Szwecji i Imperium Osmańskiego dzięki zmodernizowanej armii i marynarce wojennej, które zbudował.

Prezydent Władimir Putin w środku na wystawie upamiętniającej 350. rocznicę urodzin pierwszego cesarza Rosji Piotra Wielkiego w Moskwie. Fot.: Sputnik/Reuters

W ostatnich latach zainteresowanie Putina historią Rosji stało się bardziej widoczne w jego wystąpieniach publicznych.

READ  Donald Trump wielokrotnie starł się z sędzią podczas swoich zeznań w Nowym Jorku

W kwietniu 2020 r., kiedy Rosja weszła w pierwszą blokadę z powodu koronawirusa, w niektórych kręgach uniósł brwi, gdy podczas telewizyjnego przemówienia do narodu porównywał epidemię do IX-wiecznych tureckich najazdów koczowników na średniowieczną Rosję.

W lipcu 2021 roku Kreml opublikował 7-tysięczny artykuł Putina zatytułowany „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców”, w którym stwierdził, że Rosja i Ukraina to jeden sztucznie podzielony naród. Położyła podwaliny pod jego rozmieszczenie na Ukrainie w lutym.

Moskwa próbowała usprawiedliwić swoją wojnę na Ukrainie, mówiąc, że wysyła wojska przez granicę, aby rozbroić i „zdyskredytować” sąsiada, co nie ma żadnych podstaw.

W ramach przygotowań do rozpoczęcia tego, co Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową”, Putin oskarżył Władimira Lenina, założyciela Związku Radzieckiego, o stworzenie Ukrainy na, jak powiedział Putin, historycznym terytorium Rosji, i za zasianie zalążków ostatecznego upadku. Związku Radzieckiego.

W przeciwieństwie do tego rosyjski przywódca wygłosił ostrożną pochwałę Józefowi Stalinowi za stworzenie „wysoce scentralizowanego iw pełni zjednoczonego państwa”, nawet jeśli przyznał, że sowiecki dyktator uznał „totalitarne” represje.

Putin ma godną pochwały historię przywódców, którzy podzielają jego konserwatywne poglądy, w tym cara Aleksandra III i byłego rewolucyjnego premiera Piotra Stołypina, którzy wznieśli pomniki ku ich czci w całym kraju.

Tymczasem przywódcy postrzegani jako antyteza silnego i zjednoczonego państwa rosyjskiego – w tym Lenin i Nikita Chruszczow – umniejszali swój wkład.

„Putin kocha liderów, których uważa za silnych i wpływowych menedżerów” – powiedział Andrei Kolesnikov, starszy pracownik Carnegie Endowment for International Peace.

„Chce być postrzegany jako Piotr” [the Great]Styl definiujący, choć przejdzie do historii jako okrutny władca jak Iwan Groźny.