Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin ostrzega przed możliwą odpowiedzią wojskową na „agresywny” prezydent NATO Rosji Władimir Putin

Władimir Putin powiedział, że rozważy reakcję wojskową, jeśli Rosja poczuje się zagrożona przez NATO, wskazując, że nie jest gotowy do deeskalacji napięć związanych z możliwą inwazją na Ukrainę.

We wtorek we wrogim przemówieniu Putin – który domagał się „gwarancji bezpieczeństwa” od NATO – powiedział swoim najwyższym dowódcom wojskowym, że winę za eskalację napięć ponosi Zachód. Pojawiło się w tle Rosyjski tłum czołgów i artylerii do sił inwazyjnych w ciągu kilku tygodni.

Prezydent Rosji potępił ekspansję NATO po upadku Związku Radzieckiego i oskarżył Zachód o zwrócenie Ukrainy przeciwko Rosji. Po rewolucji w 2014 roku w Moskwie utworzono prozachodni rząd. aneksja Krymu To wywołało konflikt we wschodniej Ukrainie, w którym zginęło ponad 14 000 osób. Niepokoiła ją rosnąca współpraca wojskowa między Ukrainą a krajami NATO.

Co robią Stany Zjednoczone? Ukraina Powiedział o poparciu Waszyngtonu dla Kijowa. I muszą zrozumieć, że nie mamy dokąd zawrócić. pod [US] Ochronie, zbroją i podżegają ekstremistów z sąsiedniego kraju w Rosji. Na przykład przeciwko Krymowi. Czy myślą, że będziemy po prostu patrzeć bezczynnie? “

Putin nie wspomniał konkretnie o możliwości przeprowadzenia ofensywnej operacji na Ukrainie, a rosyjscy dyplomaci wcześniej wskazywali, że w odpowiedzi można zastosować inne środki, takie jak przemieszczenie rakiet średniego zasięgu w bliskim zasięgu europejskich celów. Moskwa twierdzi, że będzie to kara dla Stanów Zjednoczonych jednostronne wycofanie Traktatu Rakietowego w 2018 roku.

Ale zmasowując wojska na granicach Ukrainy, Rosja Wyjaśnił, że atak jest na stole.

„Jeżeli nasi zachodni odpowiednicy nadal będą stosować wyraźnie agresywne podejście, zastosujemy proporcjonalne wojskowo-techniczne środki zaradcze i stanowczo zareagujemy na nieprzyjazne kroki” – powiedział Putin w wypowiedziach telewizyjnych. „Chciałbym podkreślić, że mamy do tego pełne prawo”.

Część jego wtorkowego przemówienia miała na celu dać Rosji uzasadnienie dla nowej kampanii wojskowej na Ukrainie, na którą może być gotowa już w przyszłym miesiącu.

READ  Sudańska policja strzela gazem łzawiącym i protestujący przeciwko zamachowi stanu organizują masowy wiec | Sudan

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że nienazwana z nazwy amerykańska prywatna firma wojskowa zdobyła broń chemiczną i planuje przeprowadzić „prowokację” we wschodnioukraińskich miastach Awdijewka i Krasnyiman. Rosyjskie wojsko już wcześniej zgłaszało podobne roszczenia w Syrii, choć spodziewane ataki nie zdarzały się często.

Putin powtórzył żądanie, by Zachód zapewnił prawne gwarancje dla bezpieczeństwa Rosji, ale powiedział, że trudno mu będzie zaufać, że Stany Zjednoczone będą przestrzegać traktatu.

„Potrzebujemy długoterminowych, prawnie wiążących gwarancji” – powiedział przywódcom wojskowym. „Ty i ja doskonale wiemy, że nawet gwarancjom prawnym nie można ufać, ponieważ Stany Zjednoczone łatwo wycofują się ze wszystkich umów międzynarodowych, którymi tracą zainteresowanie z tego czy innego powodu… bez podawania jakichkolwiek wyjaśnień”. W szczególności odniósł się do traktatów o ochronie przeciwrakietowej i traktatu o otwartym niebie, z którego Stany Zjednoczone wycofały się w listopadzie 2020 r.

Putin skrytykował ekspansję NATO i oskarżył mocarstwa zachodnie o wspieranie terrorystów i separatystów w Czeczenii, gdzie Moskwa toczyła serię brutalnych wojen w latach 90. i 2000.

Przemówienie oznacza szeroką ponowną ocenę postsowieckiej historii Rosji, w której Putin widzi, jak Waszyngton i jego sojusznicy wykorzystują słabość kraju.

Rosja przedstawiła wielką kontrowersję Lista gwarancji bezpieczeństwa Powiedziała w zeszłym tygodniu, że chce, aby Zachód zgodził się na to, aby obniżyć napięcie w Europie i rozładować kryzys Ukraina, w tym wiele pozycji, które już zostały pominięte.

Żądania obejmują zakaz wejścia Ukrainy do NATO oraz zaprzestanie rozmieszczania wojsk i broni na wschodniej flance NATO, w efekcie powrót sił NATO do miejsca, w którym stacjonowały w 1997 roku, przed ekspansją na wschód.

Putin wykazał pewną nadzieję na prowadzenie rozmów, ale powiedział, że Rosja potrzebuje natychmiastowej odpowiedzi na jej propozycje.

„Istnieją pewne oznaki, że nasi partnerzy są gotowi nad tym pracować” – powiedział. „Ale istnieje niebezpieczeństwo, że będą próbować zwlekać, wrzucić nasze propozycje do bagna i wykorzystać tę przerwę, by zrobić to, co chcą”.

READ  AKTUALNOŚCI: Gubernator Republiki Teksasu Greg Abbott pozytywnie testuje COVID

Zarówno rosyjscy, jak i zachodni analitycy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby Kreml uzyskał upragnione ustępstwa, co zwiększa prawdopodobieństwo konfliktu. W takim przypadku Moskwa może wykorzystać odrzucenie projektu traktatu jako pretekst do rozpoczęcia operacji wojskowej na Ukrainie.

„Co się teraz dzieje, to napięcie Europa powiedział Putin. “Z każdym krokiem Rosja była zmuszona do reagowania, sytuacja pogarszała się, coraz gorzej i gorzej … a teraz jesteśmy w sytuacji, w której musimy podjąć decyzję. Nie możemy pozwolić na dalszy rozwój sytuacji, którą opisałeś.”