Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin ostrzega Finlandię, że porzucenie neutralności byłoby błędem

hPrezydent Ongary, Katalin Novak, podczas sobotniej inauguracji potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i zapowiedziała, że ​​jej pierwszy wyjazd zabierze ją do Polski, w pozornym geście naprawy więzi z Warszawą.

Odmowa przez Węgry wysyłania dostaw broni do sąsiedniej Ukrainy i sprzeciw wobec planowanego przez Unię Europejską embarga na import rosyjskiej ropy zaważyły ​​na stosunkach między Budapesztem a Warszawą, których nacjonalistyczne rządy od dawna są sojusznikami w Unii Europejskiej.

Novak, były deputowany Fideszu i sojusznik premiera Viktora Orbana, został wybrany na w dużej mierze uroczyste stanowisko prezydenta w marcu, na krótko przed tym, jak Orbán odniósł kolejne miażdżące zwycięstwo w wyborach 3 kwietnia.

Novak, pierwsza kobieta sprawująca prezydenturę na Węgrzech, była wiceprzewodniczącą Fideszu i ministrem spraw rodzinnych w poprzednim rządzie Orbána.

„We wtorek 17 maja jadę do Warszawy na spotkanie z Prezydentem Polaków. Panie Prezydencie, drogi Andrzeju (Duda), dziękuję za umożliwienie mi przemawiania jak przystało na przyjaciół!” W swoim inauguracyjnym przemówieniu pani Novak powiedziała.

„Potępiamy agresję Putina i zbrojną inwazję na suwerenny kraj. Na zawsze odrzucamy wszelkie wysiłki zmierzające do przywrócenia Związku Radzieckiego” – dodała.

READ  George Clooney zostaje uwięziony w „strefie katastrofy” we Włoszech, gdy „ściana wody” rozbija domy