Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin chce posiadać rosyjską stację kosmiczną do 2027 roku

Putin chce posiadać rosyjską stację kosmiczną do 2027 roku

26 października (Reuters) – Pierwsza część nowej rosyjskiej stacji orbitalnej, którą Moskwa postrzega jako kolejny, po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, logiczny rozwój eksploracji kosmosu, powinna zostać oddana do użytku do 2027 r., oznajmił w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin.

Podczas spotkania z przedstawicielami branży kosmicznej Putin zapowiedział także kontynuowanie rosyjskiego programu księżycowego pomimo niepowodzenia pierwszego lotu na Księżyc od 47 lat w sierpniu ubiegłego roku, podają rosyjskie agencje informacyjne.

Putin powiedział, że decyzja Moskwy o przedłużeniu do 2028 roku udziału w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która ma obecnie 25 lat, ma charakter tymczasowy.

Zacytowano Putina, który powiedział o nowej rosyjskiej stacji orbitalnej: „W sytuacji, gdy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyczerpują się zasoby, potrzebujemy do uruchomienia nie tylko jednej części, ale całej stacji”.

„A w 2027 roku pierwsza część powinna zostać umieszczona na orbicie”.

Powiedział, że rozwój stacji musi być kontynuowany „terminowo”, w przeciwnym razie rosyjski program może pozostać w tyle w rozwoju załogowych lotów kosmicznych.

Stwierdził, że nowa stacja powinna „uwzględniać wszystkie zaawansowane osiągnięcia nauki i techniki oraz posiadać zdolność do podejmowania zadań przyszłości”.

Jurij Borysow, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, poparł stanowisko Putina jako sposób na zachowanie możliwości kraju w zakresie lotów kosmicznych załogowych.

Rosyjskie agencje zacytowały jego wypowiedź reporterom: „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest przestarzała i zakończy działalność około 2030 roku”.

„Jeśli w 2024 roku nie rozpoczniemy zakrojonych na szeroką skalę prac nad stworzeniem rosyjskiej stacji orbitalnej, jest bardzo prawdopodobne, że z powodu luki czasowej stracimy nasze możliwości. Mam na myśli to, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna już nie będzie istnieć, a Rosyjska stacja nie będzie gotowa.” W swoich uwagach Putin oświadczył także, że został w pełni poinformowany o błędach technicznych, które doprowadziły do ​​lądowania Łuny-25 w sierpniu na południowym biegunie Księżyca.

READ  Eksperyment chemii kwantowej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tworzy dziwny piąty stan materii

„Będziemy oczywiście pracować nad tą sprawą. Program księżycowy będzie kontynuowany. Nie ma planów jego zamknięcia” – powiedział Putin.

„Błędy to błędy. To wstyd dla nas wszystkich. To eksploracja kosmosu i każdy to rozumie. To doświadczenie, które możemy wykorzystać w przyszłości”.

Borysow powiedział, że kolejny start Księżyca może zostać przesunięty na rok 2026, a nie jak obecnie planowano na 2027 rok.

Relacjonuje Ron Popeski. Pod redakcją Sonali Paula

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę