streszczenie: Naukowcy opracowali pionierską technologię „akustycznego dotyku”, umożliwiającą osobom niewidomym lub słabowidzącym „widzieć” za pomocą unikalnych ikon dźwiękowych. Te inteligentne okulary przetwarzają dane wizualne na wyraźne sygnały dźwiękowe.
Eksperymenty wykazały, że okulary znacznie poprawiają zdolność użytkowników do odkrywania i docierania do obiektów.
Ta pionierska technologia zapewnia nowy sposób poprawy sensorycznej, promując większą niezależność i jakość życia osób niedowidzących.
Kluczowe fakty:
- „Audio touch” przekłada wskazówki wizualne na unikalne reprezentacje dźwiękowe, takie jak szelest roślin lub brzęczenie telefonów komórkowych.
- Badanie przeprowadzone w PLOS ONE wykazało, że technologia ta znacznie poprawiła rozpoznawanie obiektów u użytkowników niewidomych lub niedowidzących, bez nadmiernego obciążenia psychicznego.
- Szacuje się, że na całym świecie 39 milionów ludzi jest niewidomych, a 246 milionów osób cierpi na wadę wzroku.
źródło: Politechnika w Sydney
Australijscy naukowcy opracowali najnowocześniejszą technologię znaną jako „dotyk akustyczny”, która pomaga ludziom „widzieć” za pomocą dźwięku. Technologia ta może zmienić życie osób niewidomych i niedowidzących.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 39 milionów ludzi na świecie jest niewidomych, a dodatkowe 246 milionów ludzi ma wadę wzroku, co wpływa na ich zdolność do uczestniczenia w codziennych czynnościach.
Następna generacja inteligentnych okularów, które przekładają informacje wizualne na odrębne ikony dźwiękowe, została opracowana przez naukowców z Politechniki Sydney i Uniwersytetu w Sydney we współpracy z sydnejskim start-upem ARIA Research.
„Inteligentne okulary zazwyczaj wykorzystują obraz komputerowy i inne informacje zmysłowe do tłumaczenia otoczenia użytkownika na mowę syntezowaną komputerowo” – powiedział wybitny profesor Chen-Ting Lin, światowy lider w badaniach nad interfejsem mózg-komputer z Politechniki w Sydney.
„Jednak technologia głosowo-dotykowa antropomorfizuje obiekty, tworząc unikalne reprezentacje dźwiękowe, gdy wchodzą one w pole widzenia urządzenia. Na przykład dźwięk szeleszczących liści może wskazywać na obecność rośliny, a brzęczenie może wskazywać na telefon komórkowy.
W czasopiśmie opublikowano badanie dotyczące skuteczności i łatwości wykorzystania technologii głosowego dotyku w pomocy osobom niewidomym, prowadzone pod kierunkiem dr Hao Zhou z Politechniki w Sydney. Jeden plus.
Naukowcy przetestowali urządzenie na 14 uczestnikach; Grupę kontrolną stanowiło siedem osób niewidomych lub słabowidzących oraz siedem osób widzących z zawiązanymi oczami.
Odkryli, że urządzenie do noszenia, wyposażone w technologię dotyku głosowego, znacznie zwiększa zdolność osób niewidomych i niedowidzących do rozpoznawania obiektów i uzyskiwania do nich dostępu, nie powodując przy tym dużego wysiłku umysłowego.
„Informacje słuchowe umożliwiają użytkownikom lokalizowanie i docieranie do obiektów z niezwykłą dokładnością” – powiedział dr Zhou. „Nasze odkrycia sugerują, że dotykowe elementy audio mogą potencjalnie zaoferować społeczności osób z wadami wzroku łatwą do noszenia i skuteczną metodę poprawy czucia sensorycznego”.
W badaniu podkreślono znaczenie rozwoju technologii, która pomoże przezwyciężyć wyzwania, takie jak lokalizowanie przedmiotów gospodarstwa domowego i określonych rzeczy osobistych.
Rozwiązując te codzienne wyzwania, technologia audio-touch otwiera nowe drzwi dla osób niewidomych lub niedowidzących, zwiększając ich niezależność i jakość życia.
Dzięki ciągłemu rozwojowi technologia dotyku głosowego może stać się integralną częścią technologii wspomagających, pomagając jednostkom w uzyskiwaniu bardziej wydajnego i skutecznego dostępu do środowiska niż kiedykolwiek wcześniej.
Informacje o badaniach z zakresu neuronauki optycznej i nowościach z zakresu neurotechnologii
autor: Lilia Schubert
źródło: Politechnika w Sydney
Komunikacja: Leila Schubert – Politechnika Sydney
zdjęcie: Zdjęcie przypisane Neuroscience News
Oryginalne wyszukiwanie: Otwarty dostęp.
„Badania nad skutecznością wykorzystania dotyku głosowego w pomocy osobom niewidomym„Przez Chen Teng Lin i in. Jeden plus
podsumowanie
Badania nad skutecznością wykorzystania dotyku głosowego w pomocy osobom niewidomym
Inteligentne okulary do noszenia to nowa technologia, która zyskuje popularność w branży technologii wspomagających. Inteligentne okulary zazwyczaj wykorzystują obraz komputerowy i inne informacje zmysłowe do tłumaczenia otoczenia użytkownika na mowę syntezowaną komputerowo.
W tej pracy zbadaliśmy potencjał nowej technologii znanej jako „audio haptics” w celu zapewnienia przenośnego rozwiązania w zakresie dźwięku przestrzennego, które pomoże osobom niewidomym w znajdowaniu obiektów. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, technologia ta wykorzystuje inteligentne okulary do przekształcania obiektów w odrębne ikony dźwiękowe, gdy obiekt znajdzie się w polu widzenia urządzenia.
Opracowaliśmy przenośne urządzenie audio Foveated, aby zbadać skuteczność i łatwość korzystania z dotyku głosowego w celu wyszukiwania, zapisywania i uzyskiwania dostępu do elementów. W naszym badaniu ewaluacyjnym wzięło udział 14 uczestników, 7 niewidomych lub niedowidzących i 7 z zawiązanymi oczami (jako grupa kontrolna).
Porównaliśmy urządzenie do noszenia do dwóch idealnych warunków, słownego opisu tarczy zegarka i sekwencyjnej prezentacji audio przez głośniki zewnętrzne.
Odkryliśmy, że urządzenie do noszenia może skutecznie pomóc w rozpoznawaniu ciała i uzyskiwaniu dostępu. Zauważyliśmy również, że urządzenie nie zwiększa znacząco obciążenia poznawczego użytkownika.
Te obiecujące wyniki sugerują, że dotyk akustyczny może stanowić skuteczną i wygodną metodę wzmacniania czucia.
„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.
More Stories
Połączenia na Twitterze są teraz domyślnie włączone. Oto jak to wyłączyć
Electronic Arts zwalnia 5% siły roboczej, zamyka studio i odwołuje gry
Remedy Entertainment kupuje prawa do serii Control od 505 Games za 17 milionów euro