Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przygotuj się na obrzydliwy anglo-francuski bromance

Pozornie mogły zostać sklonowane. Riszi Sunak i Emmanuel Macron Są tego samego wzrostu (5’7), mniej więcej w tym samym wieku (odpowiednio 42 i 44), ubierają się w te same smukłe, drogie body, obaj są fotografowani w nakryciach głowy w swoich miejscach pracy. Chociaż Macron nie będzie służył swojej drużynie z Yorkshire (a nawet Marie FarreHerbata w niedopasowanych filiżankach z biurowej kuchni. zwykle mały pomniejszać Przyniesiony na półmisku przez strażnika republikańskiego w mundurze.

Zarówno Sunak, jak i Macrona łączy burżuazyjna historia – klasy wypełnione troskliwymi rodzinami, które chcą posyłać ich do najlepszych szkół, uniwersytetów i uczelni. Sunak może być pierwszą kolorową osobą, która została premierem, ale pamiętaj, że Macron był prowincjałem z Somme: Balzac opowiada nam o podobnych młodych ludziach pędzących na wzgórza władzy w stolicy.

Mówią też tym samym językiem, którego nauczyli się w bankach komercyjnych (Rothschild dla Macrona, Goldman Sachs dla Sunaka), na szczytach gospodarczych, a także z najwyższymi urzędnikami, którzy zarządzają finansami państwa. Obaj mogą czytać budżet. To, co nadają, przynajmniej dopóki nie dotrą na szczyt, to „bezpieczna para”.

A w Paryżu przybycie Sunaka zostało bez wątpienia powitane westchnieniem ulgi. Być może był za Brexitem (nikt tutaj nie rozumie dlaczego), ale przeciwko temu nowy premier ma nieskończoną ilość „Bez Borysa” po pozytywnej stronie księgi.

Macron i większość Francuzów postrzegało blond mopa pogo, wiszące poły koszuli, niezrozumiałe dowcipy i wyraźne wrażenie zabrania Mickeya jako główny znak braku szacunku. Fakt, że wyborcy mogą polubić Borysa i że Wołodymyr Zełenski może woleć swój skandaliczny styl od wiecznych trójkątów Macrona, rozwścieczył Le Presidenta.

W rezultacie Francja często odmawiała rozważenia kwestii narodowych stojących za postaciami, niezależnie od tego, czy chodziło o los myśliwych z Wyspy Normandzkiej, czy też Ulsterskich Brytyjczyków.

READ  Ujawnienie akt 320 000 żołnierzy Pendżabu z I wojny światowej | Pierwsza wojna światowa

Natomiast Sunak wygląda tak, jak powinien zrobić francuski prezydent. Ekonomia to poważna sprawa we Francji (nigdy nie niszczymy ich, nazywając je „biznesem”). W kwestii obronności i traktatów globalnych zacieśnienie zachodniego sojuszu po inwazji Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii na Ukrainę mogłoby z łatwością znaleźć wiele wspólnego języka. I w przeciwieństwie do wielu francuskich polityków, Emmanuel Macron ma wielką charyzmę w Ameryce, zwłaszcza w kalifornijskim raju technologicznym, gdzie Sunak poszedł do szkoły wyższej.

Więc przez jakiś czas będzie angielsko-francuski bromance. Możliwe, że na początku Sonak i Macron będą na sobie – wszystko dla tej „osobistej dyplomacji”, którą francuski prezydent tak bardzo kocha. Będzie afiszował się swoim angielskim Globish, który jest gramatycznie poprawnym językiem bez żadnego kulturowego odległego środowiska. Sunak opowie o wynikach, wynikach i osiągnięciach – muzyka dla uszu ponadprzeciętnego inspektora finansowego.

Macron jest prawdopodobnie bardziej skłonny do zawarcia rozsądnej umowy w sprawie imigrantów z Kanału – może być przerażony bezbożnym sojuszem Suelli Braverman w roli Dartha Vadera u boku Imperatora Sunaka Palpatine’a; Choć trudno mu będzie nazwać ich Małymi Anglikami.

Ale w przyszłości? Mam wątpliwości. Bez względu na to, co próbuje pokazać, Macron jest zdolny do takiego braku powagi, jak my, ale nie ma odwagi porównywać się z Borisem. Był tak zajęty umniejszaniem brytyjskiej gospodarki (niesprawiedliwie: inflacja i dług publiczny to to samo), że chyba zapomniał, że jego druga kadencja, bez absolutnej większości w parlamencie, będzie rzeczywiście trudna.

Oprócz francuskiej reformy emerytalnej repartycyjnej, Le Président nie ma żadnego wielkiego projektu, żadnej ideologii, en meme temps (Tymczasem) taktyka wybierania idei z lewicy i prawicy doprowadziła do ideologicznego pustkowia, na którym na ulicach panuje opozycja.

Przekaże budżet na 2023 r. przez Parlament bez głosowania, bo tym razem może; Ale jako Marine Le PenNational Rally zaczyna głosować z twardolewicową koalicją Jeana-Luca Mélenchona i raczej prędzej niż później równowaga się odwróci. Francuzi mieli dzień w terenie z le cirque politique anglais (brytyjski cyrk polityczny) przez ostatnie kilka tygodni, ale Sunak może wkrótce spojrzeć przez kanał i poczuć litość cyrk francuski.