Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przerażający dźwięk z wnętrza katastrofy Apollo 1, w której zginęło trzech astronautów

Misja kosmiczna Apollo 1 miała jako pierwsza lądować na Księżycu, ale doprowadziła do przerażającej i tragicznej śmierci osób na pokładzie.

Najsmutniejsza część? Załoga na pokładzie dowiaduje się, że ich statek nigdy nie dotrze na Księżyc.

Zaprojektowany wyłącznie do testów na orbicie okołoziemskiej, statek kosmiczny Block 1 był również zawodny z powodu wadliwego okablowania, nieszczelnych zaworów i mnóstwa problemów technicznych.

Pomimo ich najlepszych starań, trzej astronauci Apollo 1 zginęli tragicznie w pożarze, który ogarnął moduł dowodzenia Apollo 1 podczas próbnego startu. Astronauci Gus Grissom, Ed White i Roger Chaffee zginęli w pożarze 27 stycznia 1967 roku.

Astronauci, którzy niestety stracili życie w pożarze.  Źródło: NASA Archive/Alamy Stock Photo
Astronauci, którzy niestety stracili życie w pożarze. Źródło: NASA Archive/Alamy Stock Photo

Jednak jeszcze bardziej niepokojący niż przerażające okoliczności, w których zginęła trójka odważnych kosmicznych podróżników, jest nagranie odzyskane z wypadku. Użytkownik Reddit udostępnił dziś niepokojące klipy audio w wątku znanym jako „Interestingasf * ck”, wraz ze zdjęciami skafandrów astronautów po pożarze.

Pękający dźwięk trwa tylko 32 sekundy, ale to, co słychać, jest na tyle tragiczne, że zostanie z tobą na zawsze.

Słychać panikę jednego z astronautów, który opisuje „pożar w kokpicie”. Jest krótka przerwa przed okrzykiem „O mój Boże!” Jeden z pasażerów samolotu. Następnie dźwięk był przesyłany bardzo sporadycznie, wskazując, że ogień rozprzestrzenił się i spowodował płomienie.

Jeden z użytkowników Reddita, na którego wpłynęło słuchanie dźwięku, napisał: „Nie rozumiem, dlaczego to zostało wydane, a teraz jest mi źle, gdy to słyszę”.

Inny dodał: „Słuchałem przez pierwsze 5 sekund, aż powiedział ogień w kokpicie. Sądząc po zdjęciu, zakładam, że reszta to krzyki płonących żywcem ludzi? Przejdę”.

Uwaga: niektórym dźwięk może przeszkadzać.

Po strasznym wypadku wprowadzono szereg zmian w programie, w tym właz otwierany na zewnątrz, aby w razie potrzeby szybko uciec ze statku. Usunęli też jak najwięcej materiałów łatwopalnych.