Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przepływ rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec przez Polskę wstrzymany, dane pokazują

21 maja 2019 r. Widok rur w pobliżu zakładu przetwarzania gazu firmy Cosprom na polu gazowym Povenenko na Arktycznym Półwyspie Jamalskim w Rosji. Zdjęcie zrobione 21 maja 2019 r. REUTERS / Maksym Szemetow

MOSKWA, 30 października (Reuters) – Dane niemieckiego operatora rurociągów w sobotę pokazały, że rosyjskie dostawy gazu ziemnego przez gazociąg Jamał-Europa przez Polskę zostały odcięte, ale rosyjski Gosprom powiedział, że żądania europejskich klientów są spełniane.

Rosja wysyła gaz do Europy Zachodniej na różne sposoby, korzystając z gazociągu Jamał-Europa przez Białoruś i Polskę o przepustowości do 33 mld m sześc. rocznie.

Biegi zostały wstrzymane w sobotę wczesnym rankiem w punkcie Malnometer w Niemczech, położonym na granicy z Polską, według danych niemieckiego operatora Cascade.

Gazprom (GAZP.MM), rosyjska państwowa firma gazowa, poinformowała, że ​​spełnia wymagania klientów w Europie. Dodał, że wahania popytu na rosyjski gaz zależą od „rzeczywistych potrzeb” nabywców.

Rzecznik PGNiG (PGN.WA), polskiej państwowej spółki gazowniczej, powiedział, że przepływy ze wschodu były znacznie mniejsze niż zwykle, ale Polska otrzymywała kwotę zgodną z umową.

Rosyjskie przepływy eksportowe gazu są uważnie obserwowane w miarę wzrostu cen gazu w Europie w warunkach ożywienia gospodarczego i spadku cen surowców.

Gasprom został oskarżony przez Międzynarodową Agencję Energetyczną i niektórych europejskich prawodawców o to, że nie robi wystarczająco dużo, aby zwiększyć dostawy gazu ziemnego do Europy, ale rosyjska firma zapowiedziała, że ​​wypełni swoje zobowiązania umowne.

Umowa o transporcie gazu między Rosją a Polską wygasła w zeszłym roku, ale aukcja Gaspromu może rejestrować zdolności przesyłowe rurociągiem.

Na ostatniej aukcji 18 października Gosbrom zarezerwował na transport przez Punkt Tranzytowy Kondratki w listopadzie na około 32 mln metrów sześciennych dziennie, czyli 35% całkowitej dodatkowej przepustowości zapewnianej przez polski operator systemu gazowego. Czytaj więcej

READ  Ambasador RP w Wielkiej Brytanii otwiera nową Ambasadę Spółdzielczą w Trobridge, obsługującą Południowy Zachód

Raport Vladimira Soltada Dodatkowe raporty Anny Gopher i Alana Charlischa w Warszawie Maria Kisliova Edycja Helen Popper i David Holmes

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.