Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przepływ rosyjskiego gazu przez gazociąg Jamał-Europa do Niemiec ponownie się zatrzymał

Widok przedstawia rurociągi w pobliżu zakładu przetwarzania gazu, obsługiwanego przez Gazprom, na polu gazowym Powanenkowo na Arktycznym Półwyspie Jamalskim, Rosja, 21 maja 2019 r. Zdjęcie zrobione 21 maja 2019 r. REUTERS/Maxim Szemetow

MOSKWA/FRANKFURT (Reuters) – Przepływy gazu przez gazociąg Jamał-Europa kierujący się na zachód do Niemiec ponownie zatrzymał się i płyną w przeciwnym kierunku do Rosji, poinformował w sobotę niemiecki operator gazociągu Gaskid.

Odwrócenie przepływu gazu przez jeden z trzech głównych rurociągów transportujących rosyjski gaz do Europy Zachodniej to już drugi raz, kiedy sytuacja rozwinęła się w ciągu kilku dni. W ubiegłym tygodniu kontrakty terminowe na gaz w Europie wzrosły o 23% z powodu wstrzymania przepływów na zachód.

Ostatnia zmiana nastąpiła w wyniku oskarżeń niektórych polityków regionalnych, że Kreml ogranicza dostawy, aby wywrzeć nacisk na Niemcy i Unię Europejską, aby zgodziły się na gazociąg Nord Stream 2, który obecnie przechodzi procedury licencyjne w Niemczech.

Rosja zaprzeczyła temu i obiecała uzupełnienia Zachodu od 8 listopada, po uzupełnieniu zapasów. Czytaj więcej

Dane Gascade w sobotę pokazały, że przepływy wejściowe w punkcie pomiarowym Mallnow wyniosły zero o 1000 GMT, będąc w tym stanie przez trzy godziny, po przekroczeniu godzinowego wolumenu ponad 3 000 000 kWh od czwartku.

Dane pokazały, że przepływy wylotowe Malno – czyli żądania transportu gazu do Polski z Niemiec – wyniosły 1442934 kWh przez drugą godzinę z rzędu.

Przepływy do Niemiec zatrzymały się w Malnie na granicy z Polską w ostatnią sobotę i wznowiono dopiero w czwartek.

Rzecznik PGNiG (PGN.WA) poinformował, że Polska odbiera gaz z obu kierunków.

„Z naszego punktu widzenia wszystko jest w porządku. Kontrakt z Gazpromem (GAZP.MM) jest w trakcie realizacji” – powiedział rzecznik, odnosząc się do rosyjskiego giganta gazowego.

Rosja powiedziała, że ​​koncentruje się na uzupełnianiu krajowych zapasów przed wypuszczeniem gazu do Europy. Oczekuje, że jego odnowienie zostanie zakończone do 8 listopada.

READ  Wygraj pakiet ekologicznej pielęgnacji skóry i zdrowia o wartości 110 GBP od firmy Sunderland Moss Minerals

Poziomem przepływów jamalskich pomiędzy Polską a Niemcami zarządzają i kierują Gaz-System w Polsce oraz Gascade w Niemczech, na podstawie życzeń klientów. Analityk powiedział w zeszłym tygodniu, że odwrócenie przepływów wskazuje na popyt z Polski, biorąc pod uwagę ogólnie wyższe ceny i ograniczone dostawy LNG.

Kontrakt PGNiG z Gazpromem przewiduje dostawy ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie, z czego co najmniej 8,7 mld m sześc. objęte jest umową typu take-or-pay.

Handlowcy mówili, że gdyby pojawiła się możliwość zakupu tańszego gazu z Zachodu, a Polska kupiła już wystarczającą ilość gazu w ramach umowy z Gazpromem, może przestawić się na transport z Zachodu.

Dodatkowe reportaże: Alexander Marrow w Moskwie, Vera Eckert we Frankfurcie, Anna Cooper w Warszawie; Montaż przez Garetha Jonesa i Davida Holmesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.