Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przepisy dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych mogą odstraszyć przedsiębiorstwa z UE i ich klientów – EURACTIV.com

Przepisy dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych mogą odstraszyć przedsiębiorstwa z UE i ich klientów – EURACTIV.com

Europejskie firmy z pewnym niepokojem oczekują na wynik toczących się trójstronnych negocjacji w sprawie przepisów dotyczących fluorowanych gazów.

Decyzje polityczne związane z uregulowaniem stosowania F-gazów mogą na pierwszy rzut oka stanowić obszar szczególnego zainteresowania, jednak rozpowszechnienie ich wykorzystania jako czynnika chłodniczego oraz znaczenie tych czynników dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki wymagają, aby decydenci dokładnie rozważą dalszy wpływ oferowanych im opcji.

Julian Sollett jest wiceprezesem i dyrektorem generalnym Honeywell Advanced Materials.

Czynniki chłodnicze są wykorzystywane w różnych sytuacjach i wspierają działania, które są nie tylko niezbędne dla gospodarki UE, ale także dla codziennego życia obywateli. Obejmują one oczywiste zastosowania, takie jak chłodziarki do żywności w supermarketach lub chłodziarki, które utrzymują świeżość produktów podczas przemieszczania się z gospodarstwa na półkę. Obejmują one również ogrzewanie i chłodzenie budynków w całej Unii Europejskiej, od mieszkań i hoteli po centra danych.

Zgodnie z proponowanymi przez Parlament Europejski poprawkami do istniejących przepisów dotyczących gazów fluorowanych, efektywne byłoby stosowanie czynników chłodniczych o bardzo niskim współczynniku ocieplenia globalnego (GWP) potrzebnych do uzyskania alternatywnych, niskoemisyjnych, niezależnych od paliw kopalnych źródeł ogrzewania i chłodzenia. Zakazany.

Potencjalne konsekwencje i niezamierzone konsekwencje tego wniosku dla całej branży są aż nazbyt jasne dla przedsiębiorstw z UE.

Stopniowe wycofywanie się z HFO o bardzo niskim GWP w chłodnictwie komercyjnym może nałożyć znaczne koszty na europejskie firmy i ich klientów, a jednocześnie znacznie ograniczyć ich zdolność do redukcji emisji i zużycia energii. Szacujemy, że zakaz zwiększy koszty energii elektrycznej o 10-30 miliardów euro w samym europejskim sektorze supermarketów ze względu na niższą efektywność energetyczną alternatyw, a także doprowadzi do dodatkowych 24 milionów ton emisji CO2 z supermarketów w UE każdego roku . Odpowiada to emisjom wytwarzanym przez 4,7 miliona samochodów benzynowych rocznie.

Ze względu na wymagający zakres cięć wymaganych w ramach unijnego Zielonego Ładu, w tym celów RePowerEU, do realizacji celów i potrzeb supermarketów i innych europejskich biznesów potrzebny będzie szeroki wachlarz technologii i rozwiązań.

READ  Rynek południowoamerykański dobrze radzi sobie z polskimi jabłkami

Nie ma „idealnego czynnika chłodniczego” do wszystkich zastosowań, powiedział Carmine Marotta, dyrektor generalny włoskiego General Gas, i ważne jest, aby klienci General Gas mieli możliwość wyboru najlepszego czynnika chłodniczego do każdego zastosowania.

Aneta Wiśniewska, dyrektor zarządzająca polskiego dystrybutora czynników chłodniczych Schiessl Polska, powiedziała, że ​​firma „nie jest przekonana” do proponowanych przez Parlament Europejski zmian w rozporządzeniu F-gazowym. „Stwarza to niepewność dla naszej działalności” – powiedziała. „Nikt nie myśli o efektywności energetycznej”.

Znaczna część dyskusji wokół przeglądu rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych koncentrowała się na wykorzystaniu „naturalnych alternatyw”, określenia używanego czasami do opisywania rozwiązań opartych na propanie, dwutlenku węgla i amoniaku jako alternatyw dla HFC lub wodorofluorowęglowodorów.

Usunięcie HFO jako opcji dla dystrybutorów takich jak Shiessl i jego klientów zmusiłoby ich do rozważenia menu niesmacznych opcji. Dla niektórych będzie to oznaczało zastąpienie istniejących rozwiązań opartych na HFO, umorzenie dotychczasowych inwestycji kapitałowych i nałożenie znacznych obciążeń finansowych. Dla innych będzie to oznaczać konieczność uwzględnienia dodatkowych kosztów energii, które prawdopodobnie zostaną przerzucone na ich klientów. Istnieje również praktyczna rzeczywistość, że inne dostępne alternatywy mogą po prostu nie być odpowiednie dla ich potrzeb. Względy bezpieczeństwa, wymagania przestrzenne, a nawet przepisy dotyczące hałasu w obszarach o dużym natężeniu ruchu mogą ograniczać stosowanie niektórych czynników chłodniczych w niektórych zastosowaniach.

Wiśniewska zauważyła na przykład, że jednym z problemów z propanem jako rozwiązaniem jest to, że „ma on wiele ograniczeń”. To bardzo wąski zakres zastosowań, w których można stosować propan. Nie czujemy się więc zbyt pewnie w tej sytuacji.

Podobne obawy wyraził Luc Dehon, prezes ClimaLife. „Dla naszych klientów bardzo ważna jest szeroka gama agregatów chłodniczych, aby mogli wybrać rozwiązania najlepiej dopasowane do ich potrzeb pod względem bezpieczeństwa, wydajności laboratoryjnej, efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności” – powiedział.

READ  Polska sieć wymaga odnawialnej modernizacji o wartości 116 miliardów dolarów

„Pomoże to zachować neutralność w technologii oferowanej na rynku” – powiedział.

Neutralność technologiczna ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości firm w całej Unii Europejskiej, ponieważ starają się one zachować konkurencyjność i zapewniać klientom najlepsze opcje odpowiadające ich potrzebom. Zasadniczo przepisy dotyczące fluorowanych gazów muszą gwarantować, że przedsiębiorstwa są przygotowane do szybkiego i szerokiego wdrażania pomp ciepła i agregatów chłodniczych w całej UE – zgodnie z opisem w RePowerEU – oraz że odbywa się to w możliwie najbardziej bezpieczny i zrównoważony sposób.

„Wiele osób zdaje sobie sprawę ze ścieżki do dekarbonizacji” – powiedział Dehon. „Najważniejsze jest umożliwienie klientom wyboru rozwiązania, które najlepiej odpowiada ich potrzebom. Zalecamy pozostawienie otwartych drzwi dla wszystkich technologii.”

Jak intuicyjnie rozumieją Luc Dehon, Carmine Marotta, Anita Wiśniewska i wielu innych właścicieli i menedżerów firm z UE, osiągnięcie celów RePowerEU i Fit for 55 w ramach unijnego Zielonego Ładu wymaga elastycznego i szerokiego wachlarza rozwiązań. Byłoby naprawdę niefortunnie, gdyby poprzez ograniczenie tej elastyczności skutkiem zmiany rozporządzenia FG było podważenie osiągnięcia tych celów.