Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przekształcenie największej elektrowni węglowej w Europie w czystą, bezpieczną, elastyczną i przystępną cenowo energię przyszłości

Przekształcenie największej elektrowni węglowej w Europie w czystą, bezpieczną, elastyczną i przystępną cenowo energię przyszłości

W nowym raporcie grupa badawcza BloombergNEF (BNEF) stwierdziła, że ​​największa elektrownia węglowa w Europie mogłaby zastąpić większość produkcji węgla brunatnego energią odnawialną w połączeniu z bateriami lub niskoemisyjną mocą cieplną. Przejście to zmniejszy ogólne koszty systemu elektroenergetycznego w regionie łódzkim, w którym zlokalizowana jest elektrownia, przy jednoczesnym zachowaniu ważnego bezpieczeństwa energetycznego.

Dziś Elektrownia Bełchatów odgrywa istotną rolę w sieci energetycznej Europy Środkowej i jest szóstą co do wielkości elektrownią węglową na Ziemi. BNEF stwierdził, że rozmieszczenie 11 gigawatów energii wiatrowej i słonecznej w regionie w celu zastąpienia 80% „brązowego” węgla w Bełchatowie jest wykonalne z punktu widzenia użytkowania gruntów. Alternatywnie, około 6 GW energii wiatrowej i słonecznej w połączeniu z elektrownią gazową, biomasą lub energią z odpadów mogłoby osiągnąć podobną produkcję. Jej analiza bada wykonalność wdrożenia technologii niskoemisyjnych i przedstawia potencjalną mapę drogową przejścia. Raport został opublikowany dzisiaj przez Bloomberg Philanthropies i BNEF we współpracy z Forum Energii podczas wydarzenia w polskim regionie łódzkim, gdzie znajduje się fabryka w Bełchatowie.

Jest prawdopodobne, że lokalne zasoby węgla brunatnego w Belchateau wyczerpią się do 2036 r., zmuszając elektrownię do zamknięcia. Wojna i kryzys energetyczny zwiększyły obecny popyt na węgiel, ale długoterminowe perspektywy dla elektrowni węglowych i brunatnych w Europie pozostają ponure. Według badania BNEF produkcja węgla brunatnego w Polsce w latach 2021-2030 spada o 75%, nawet przy utrzymujących się wysokich cenach gazu. Bełchatów dostarcza jedną piątą polskiej mocy i jest sercem polskiego systemu energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego. Udana transformacja elektrowni węglowej w Bełchatowie może być przykładem dla regionów węglowych na całym świecie.

Michael Bloomberg, Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Ambicji i Rozwiązań Klimatycznych oraz założyciel Bloomberg LP i Bloomberg Philanthropies, powiedział: „W miarę nasilania się skutków zmian klimatycznych kryzys energetyczny w Europie i rosyjska inwazja na Ukrainę podkreślają pilną potrzebę krajów, aby wybierały czystą energię i zmniejszały swoją zależność od paliw kopalnych.Nowy raport oferuje obiecującą drogę do zastąpienia największej w Europie elektrowni węglowej czystymi, elastycznymi alternatywnymi źródłami energii – i może służyć jako przykład dla regionów węglowych w Europie i świat, który chce czerpać korzyści zdrowotne i ekonomiczne z czystej energii”.

READ  Premier mówi, że Putin wykorzystuje dochody Ukrainy

„Budowa nowych źródeł niskoemisyjnych w rejonie Bełchatowa musi rozpocząć się jak najszybciej, aby utrzymać bezpieczeństwo energetyczne na najwyższym poziomie i niższe ceny energii elektrycznej” – powiedziała dr Joanna Maykoviak Bandera, prezes Forum Energii „Zasoby węgla brunatnego w Bełchatowie są ograniczone czasowo i wkrótce się wyczerpią. W niniejszym raporcie zaproponowano opcje zastąpienia wytwarzania czystą mocą w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w Polsce.”

Maciej Kozakiewicz, Komisarz Łódzkiej Rady ds. Transformacji Rejonu Bełchatowa powiedział: „To optymistyczny raport w kontekście przyszłości energetycznej Bełchatowa. Pokazuje, że przy udziale wszystkich interesariuszy, dobrobyt regionu można jeszcze budować na sile. Przy odpowiedniej skali inwestycji istnieje szansa na zachowanie symbolicznego statusu „kapitału energetycznego Polski.” Realizacja takiego scenariusza wymaga pełnej mobilizacji wokół konstruktywnych scenariuszy, ale wyraźnie pokazuje, jak energia obu działań i pokolenie powinno być ukierunkowane.

„Istnieją znaczne możliwości inwestowania w energię odnawialną w regionie łódzkim” – powiedziała Felicia Aminov, analityk ds. transformacji energetycznej BNEF i główna autorka raportu.„Bełchatów może zlokalizować energię wiatrową i słoneczną w celu ponownego wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej. BloombergNEF przeanalizował historyczne wzorce pogodowe i odkryli, że energia słoneczna i wiatry w regionie często generują się w różnym czasie i wzajemnie się uzupełniają”.

BNEF ustalił również, że na terenie Łodzi planuje się obecnie bardzo niewiele nowych mocy wytwórczych. Ogłoszone przez właściciela Bełchatowa PGE projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy 600 MW zastąpią zaledwie 4% produkcji węgla brunatnego w 2021 roku. Obecny brak przejściowych planów zastąpienia węgla brunatnego zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski i może spowodować, że cenna infrastruktura sieciowa zostanie unieruchomiona wokół Bielchato.

Rysunek 1: Trzy możliwe scenariusze zastąpienia wytwarzania węgla brunatnego w Belchateau alternatywnymi paliwami/technologiami

Analiza BNEF oferuje kilka alternatyw dla zastąpienia spadku produkcji węgla brunatnego w Bełchatowie wraz z energią wiatrową i słoneczną, w tym elektrowniami cieplnymi, takimi jak gaz, biomasa lub energia z odpadów. Jednak dostępność i cena paliwa ograniczą możliwą wielkość elektrociepłowni. Ponieważ Polska pracuje nad zwiększeniem możliwości importu LNG, aby nadrobić utracony import z Rosji, zabezpieczenie inwestycji w nowy gazociąg do Belchateau może stanowić wyzwanie w obecnym otoczeniu rynkowym. Energia jądrowa raczej nie zastąpi na czas utraconej generacji węgla brunatnego, ponieważ zaplanowanie i zbudowanie nowej mocy często zajmuje więcej niż 10 lat.

READ  Domy do wynajęcia: nowy rynek dla inwestorów w Europie Środkowej

Konkretne plany przygotowania się do przejścia na emeryturę Bełchatowa i przyspieszenia wdrażania nowych niskoemisyjnych mocy mogą otworzyć zakładowi drzwi do korzystania z funduszy Just Transition z Unii Europejskiej. Polska ma potencjał, aby otrzymać około 3,5 miliarda euro na wsparcie pięciu swoich regionów w przestawianiu się z węgla do 2030 roku. Fundusze te mogą pomóc regionowi łódzkiemu w ukierunkowanych wysiłkach na rzecz przekwalifikowania i nowych możliwościach rozwoju gospodarczego, a także zmniejszyć wpływ miejsc pracy utraconych po wydobyciu węgla jest wydobywany. Pokolenie upadło. Nowe projekty czystej energii mogą pobudzić lokalną gospodarkę i umożliwić regionowi dalsze odgrywanie ważnej roli w produkcji energii w Polsce i gospodarce kraju.

O klimacie Bloomberga

Bloomberg Philanthropies i Bloomberg LP, kierowane przez Michaela Bloomberga, światowego mistrza klimatu i specjalnego wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Ambicji i Rozwiązań Klimatycznych, mierzą się z kryzysem klimatycznym ze wszystkich stron. Bloomberg Philanthropies jest liderem amerykańskich i globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska, skupiając burmistrzów, innych liderów rządowych i biznesowych, oddolnych partnerów i obrońców środowiska w wielu różnych kwestiach. Te filantropijne wysiłki przyspieszają przejście od węgla do czystej energii, poprawiają jakość powietrza i zdrowie publiczne, przyspieszają działania na rzecz klimatu miejskiego i lokalnego, chronią i zachowują ekosystemy oceaniczne oraz pomagają odblokować miliardy dolarów w zrównoważonym finansowaniu. Jednocześnie Bloomberg LP zapewnia globalnej społeczności finansowej spostrzeżenia, wiadomości i analizy oparte na danych, które pomagają zintegrować perspektywę ESG w całym procesie inwestycyjnym. Jako firma, Bloomberg LP również daje przykład, w tym zobowiązanie do 100% energii odnawialnej do 2025 roku i podejmowanie działań w społecznościach, w których żyją i pracują jej pracownicy. Dzięki nadzorowi Bloomberga nad Sojuszem Finansowym Net Zero Glasgow i Zespołem Zadaniowym ds. Ujawnień Finansowych Związanych z Klimatem, Bloomberg wykorzystuje siłę rynków kapitałowych, aby przeciwdziałać zmianom klimatu i wspierać przejście na gospodarkę zerową.

READ  Discovery Group podejmuje kroki prawne przeciwko Polsce w związku z prawem medialnym

O BloombergNEF

Bloomberg (BNEF) jest dostawcą badań strategicznych obejmujących światowe rynki towarowe i przełomowe technologie napędzające przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Nasz zasięg ekspertów ocenia ścieżki sektora energetycznego, transportowego, przemysłowego, budowlanego i rolniczego w celu dostosowania się do transformacji energetycznej. Pomagamy profesjonalistom w obrocie towarami, strategii korporacyjnej, finansach i polityce nawigować zmiany i generować możliwości.

O organizacji charytatywnej Bloomberg

Bloomberg Philanthropies inwestuje w 941 miastach i 173 krajach na całym świecie, aby zapewnić lepsze i dłuższe życie jak największej liczbie ludzi. Organizacja koncentruje się na pięciu kluczowych obszarach, aby stworzyć trwałe zmiany: sztuce, edukacji, środowisku, innowacjach rządowych i zdrowiu publicznym. Bloomberg Philanthropies obejmuje wszystkie darowizny Michaela R. Bloomberga, w tym jego fundację, firmę i filantropię osobistą, a także Bloomberg Associates, bezpłatną firmę konsultingową działającą w miastach na całym świecie. W 2021 r. Bloomberg Philanthropies rozdysponował 1,66 miliarda dolarów. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową bloomberg.org lub śledź nas FacebookA InstagramA youtubeA ŚwiergotA LinkedIn.

O Forum Energia

Forum Energii to europejski multidyscyplinarny think tank z Polski. Organizację tworzą eksperci ds. energetyki z doświadczeniem w biznesie, administracji publicznej i nauce. Jej misją jest inicjowanie dialogu, proponowanie rozwiązań opartych na wiedzy oraz inspirowanie działań na rzecz sprawiedliwej i efektywnej transformacji energetycznej prowadzącej do neutralności klimatycznej. Forum Energii osiąga to poprzez analizy, opinie i dialog na temat dekarbonizacji kluczowych obszarów gospodarki. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową forum-energii.eu/ar lub podążaj za nim ŚwiergotA LinkedIn.


Czy podoba Ci się ten artykuł?