Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przed emisją filmu krytycznego polski rząd pokazuje reklamę broniącą swojej polityki migracyjnej

Przed emisją filmu krytycznego polski rząd pokazuje reklamę broniącą swojej polityki migracyjnej

Historia jest kontynuowana poniżej filmów SALTWIRE

Jan Arden z działu zarządzania zasobami ludzkimi pomaga Habitat for Humanity | SaltWire

Obejrzyj na YouTube: „Jan Arden z działu kadr pomaga Habitat for Humanity | SaltWire”

WARSZAWA (Reuters) – Polski rząd planuje wyświetlanie reklam przed niektórymi pokazami wielokrotnie nagradzanego dramatu o uchodźcach „Zielona granica”, aby bronić swojego sposobu traktowania migrantów przekraczających granicę z Białorusi, oznajmił w czwartek minister.

Film wyreżyserowany przez weterankę polskiej reżyserki Agnieszkę Holland wywołał gniewne reakcje konserwatystów w Polsce, zanim w piątek trafił do polskich kin.

Czarno-biały film przedstawia rodzinę z Syrii i kobietę z Afganistanu przepychane tam i z powrotem przez granicę przez brutalnych strażników obojętnych na ich los, podczas gdy aktywiści usiłują zapewnić im bezpieczeństwo.

Imigracja stała się głównym tematem kampanii przed gorąco kwestionowanymi wyborami zaplanowanymi na 15 października, a nacjonalistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że tylko jej rząd może zagwarantować bezpieczeństwo granic.

Jej zdaniem przedstawiony w filmie obraz tego, co dzieje się z migrantami napływającymi do Polski od wschodu, obraża tych, którzy chronią swój kraj.

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Bobozi określił film jako „obrzydliwe oszczerstwo”.

„W kinach studyjnych w całej Polsce projekcje poprzedzone zostaną specjalnym ogłoszeniem o brakujących elementach filmu” – powiedział dziennikarzom.

„Nasze komunikaty pokazują kontekst operacji hybrydowej (granicznej), przebieg tej operacji oraz jakie rozwiązania zapewniliśmy, aby zapewnić bezpieczeństwo Polek i Polek”.

Nie było od razu jasne, na jakiej podstawie kina będą wyświetlać reklamę.

Stowarzyszenie Kin Arthouse, zrzeszające 241 operatorów małych kin, stwierdziło, że firmy prowadzące kina „sami decydują o wszystkich aspektach swojej działalności, w tym o zakresie wyświetlanych filmów i reklam”.

Migranci zaczęli gromadzić się na granicy w 2021 r., po tym jak sojusznik Rosji, Białoruś, otworzył biura podróży na Bliskim Wschodzie, aby zapewnić nieoficjalną trasę do Europy – co według Brukseli miało na celu wywołanie kryzysu. Polska nie zgodziła się ich przepuścić.

READ  Kiedy Queen zostanie wydany na Netflix? Data wydania, obsada

Zielone granice, zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji, opowiada historię uchodźców, filantropów, aktywistów i funkcjonariuszy straży granicznej, których losy splatają się w zimnych lasach i bagnach oddzielających oba kraje.

Reżyser Holland odrzucił wcześniej krytykę skierowaną pod adresem filmu, stwierdzając, że jest to „próba oddania głosu tym, którzy nie mają głosu”.

(Reportaż: Paweł Florkiewicz i Anna Włodarczak-Simchuk; redakcja: Toby Chopra i Alexandra Hudson)