Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przeciekające toalety: najnowsze wyzwanie inżynieryjne SpaceX

Ale kłopoty toalety na tym się nie skończyły. Kolejna kapsuła Crew Dragon, która zadokowała na stacji kosmicznej w kwietniu z czterema astronautami na pokładzie, ma ten sam system hydrauliczny, co kapsuła Inspiration4. Inżynierowie SpaceX obawiali się, że to samo „skażenie” wystąpi na tym statku kosmicznym.

Podejrzenia inżynierów były słuszne.

Astronauci NASA mieszkający na stacji wykopali boroskop – kabel z małą kamerą na końcu – pod dnem kapsuły i odkryli ślady moczu w miejscach, w których nie powinno być, powiedział Gerstenmaier. „Tak, były pewne oznaki, że pod ziemią jest jakieś zanieczyszczenie” – powiedział.

To wzbudziło nowe obawy. W kosmosie mocz jest mieszany z potencjalnie żrącym związkiem, oksonem, aby pozbyć się amoniaku. Czy mocz pokryty aksonami, który znajdował się w kapsułce od miesięcy, może spowodować erozję ważnych organów?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, powiedział Gersteinmaier, inżynierowie SpaceX na Ziemi zebrali aluminiowe części podobne do tych na statku kosmicznym i stworzyli próbkę moczu zmieszaną z oksonem. Gerstenmaier powiedział, że namoczyli części i umieścili je w komorze, która symulowała warunki wilgotności na pokładzie stacji kosmicznej przez „dłuższy okres czasu”.

Powiedział, że zabłąkane odpady wewnątrz kapsuły Inspiration4 były bardziej masywne niż zanieczyszczenia w kapsule przymocowanej do stacji kosmicznej, ponieważ pasażerowie korzystali z kapsuły przez trzy dni, podczas gdy astronauci lecący na stację kosmiczną są na orbicie przez 24 godziny. . Jak dotąd, powiedział, wyniki testów naziemnych wydają się pozytywne: „Na szczęście lub celowo wybraliśmy stop aluminium, który nie jest zbyt wrażliwy na korozję”.

Ta kapsuła ma odłączyć się od stacji w listopadzie i wrócić do domu z czterema astronautami dostarczonymi w kwietniu. Trwają testy naziemne z oksonem i moczem.

„Mamy jeszcze dwie próbki, które zamierzamy pobrać z pokoju”, powiedział Gerstenmaier. Nie powiedział, kto dostarczył próbki.

READ  Produkcja lotnicza, rynek usług i transportu, analiza SWOT, kluczowe wskaźniki, prognoza 2027: Airbus - gospodarz