Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Protesty żywnościowe trwają w całym Iranie, ponieważ jedna osoba została zabita |  Iran

Protesty żywnościowe trwają w całym Iranie, ponieważ jedna osoba została zabita | Iran

W kilku miastach trwały protesty przeciwko podwyżkom cen żywności Iran W sobotę, według postów w mediach społecznościowych, irański prawodawca powiedział lokalnym mediom, że osoba została zabita podczas demonstracji na południowym zachodzie.

Protesty wybuchły w zeszłym tygodniu w związku z cięciami dotacji rządowych na importowaną pszenicę, co spowodowało wzrost cen nawet o 300 procent na różne podstawowe mąki. Rząd prezydenta Ibrahima Raisi podniósł również ceny podstawowych towarów, takich jak olej spożywczy i produkty mleczne.

Północne miasto Rasht, centralne miasto Farasan i północno-wschodnie miasto Nishapur znalazły się wśród obszarów, które zostały poddane protestom, zgodnie z filmami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych.

„Mistrzu, wstydź się, opuść kraj!” Protestujący skandowali jeden z tych filmów. Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować autentyczności filmów.

Jedna osoba zginęła podczas wieców w Dezful, mieście w południowo-zachodniej prowincji Chuzestan produkującej ropę, powiedział lokalny poseł Ahmad Avai półoficjalnej agencji informacyjnej ILNA.

Państwowe media podały wcześniej, że siły bezpieczeństwa rozproszyły około 300 osób w Dezful, a 15 zostało aresztowanych pod koniec czwartku.

Po pierwszych oznakach niezadowolenia z podwyżki cen irańskie media poinformowały w zeszłym tygodniu, że usługi internetowe zostały zakłócone, najwyraźniej w celu powstrzymania korzystania z mediów społecznościowych do organizowania spotkań i rozpowszechniania filmów.

W sobotę obserwatorium NetBlocks poinformowało o godzinnym zakłóceniu działania irańskiej sieci MobinNet. „Zaburzenie jest ostatnim z serii przerw w komunikacji podczas protestów”, NetBlocks Powiedziała na Twitterze.

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły na całym świecie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, podnosząc koszty subsydiów w Iranie.

Irańscy urzędnicy oskarżyli również o wysokie ceny przemyt silnie dotowanej mąki do sąsiedniego Iraku i Afganistanu.

READ  George Santos odmawia rezygnacji przed głosowaniem w sprawie jego wydalenia: Na żywo