Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Protesty w Gruzji: Policja wyrzuca protestujących z parlamentu

Protesty w Gruzji: Policja wyrzuca protestujących z parlamentu

  • Napisane przez Rehana Dimitriego i Paula Kirby’ego
  • w Tbilisi i Londynie

wyjaśnij wideo,

Świadek: Samochód policyjny przewrócił się, gdy Gruzini pozostali zjednoczeni na ulicach

Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom w stolicy Gruzji, Tbilisi, przez drugą noc.

Tłumy są wściekłe z powodu kontrowersyjnego rosyjskiego prawa, które klasyfikuje organizacje pozarządowe i grupy medialne jako „zagranicznych agentów”, jeśli otrzymują więcej niż 20% swoich pieniędzy z zagranicy.

W środę wieczorem policja odepchnęła demonstrantów, którzy usunęli żelazną barierę przed parlamentem.

Tłumom nakazano rozproszenie się, a kilka osób zostało rannych.

Zdjęcia z gruzińskiej telewizji pokazały setki policjantów na ulicach w środę późną nocą, ubranych w hełmy i noszących tarcze. Co najmniej jeden samochód policyjny został przewrócony.

Chmury gazu łzawiącego unosiły się nad ulicami wokół budynku parlamentu, gdy policja próbowała rozproszyć protesty.

Wcześniej do drugiego dnia protestów przyłączyło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Odbywający się poza parlamentem posłowie poparli we wtorek pierwsze czytanie kontrowersyjnej nowej ustawy, która spotkała się z powszechnym potępieniem na arenie międzynarodowej.

Podobne prawo zastosowano w Rosji, aby poważnie ograniczyć wolność prasy i stłumić społeczeństwo obywatelskie.

„Uważamy, że nasz rząd znajduje się pod wpływami rosyjskimi, a to jest bardzo złe dla naszej przyszłości” – powiedziała Lizzie, jedna z wielu studentów biorących udział w protestach.

Protestujący obawiają się, że uchwalenie nowej ustawy zaszkodzi nadziejom kraju na przystąpienie do Unii Europejskiej.

Inny protestujący, Thekla Tevdorashvili, powiedział BBC: „Ludzie są naprawdę źli, ponieważ nie chodzi o jedną konkretną rzecz, ale o przyszłość Gruzji i o to, jak funkcjonujemy jako kraj”.

„Wszyscy są naprawdę temu przeciwni i myślę, że dlatego tak się boją i dlatego rząd próbuje użyć wszystkiego, co może przeciwko ludziom, aby nas uciszyć, ale my nie damy się uciszyć”.

W oświadczeniu Stany Zjednoczone wyraziły solidarność z protestującymi i wezwały gruziński rząd do zezwolenia na pokojowe demonstracje.

„Wzywamy rząd Gruzji do poszanowania wolności pokojowych zgromadzeń i pokojowych protestów” – powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Stoimy z mieszkańcami Gruzji i ich aspiracjami”.

Poparcie dla narodu gruzińskiego wyraził także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Władze poinformowały, że 55 policjantów zostało rannych podczas pierwszej nocy protestów, kiedy obrzucono ich kamieniami i bombami z benzyną. Niektóre z najbardziej znanych zdjęć uchwyconych we wtorkową noc pojawiły się, gdy protestujący zostali spryskani armatkami wodnymi, gdy machali flagami Unii Europejskiej.

Premier Irakli Gribaszwili potępił „wrzawę” wokół ustawy, która we wtorek przeszła pierwsze czytanie w parlamencie. Partia rządząca, Gruzińskie Marzenie, utrzymuje ustawodawstwo wywodzące się z ustawodawstwa amerykańskiego z lat 30. XX wieku. Rosja użyła tego samego argumentu po przyjęciu podobnego prawa w 2012 roku.

Od tego czasu rosyjskie prawo zostało rozszerzone, aby rozprawić się z finansowanymi przez Zachód organizacjami pozarządowymi, niezależnymi mediami, dziennikarzami i blogerami. Każda osoba zidentyfikowana jako zagraniczny agent jest teraz zobowiązana do umieszczenia naklejki zagranicznego agenta na swoim poście.

Proopozycyjne stacje telewizyjne nazwały proponowaną ustawę „prawem rosyjskim”.

Gruzja wystąpiła do UE o status kraju kandydującego, a także dąży do członkostwa w NATO, ale szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ostrzegł, że ustawa „jest sprzeczna z wartościami i standardami UE”.

Inna studentka, Leah Chagovadze, powiedziała, że ​​ona i jej przyjaciele byli tam, by walczyć o zachodnie wartości i wolność, podczas gdy Nanuka Shakinovi powiedziała, że ​​protestujący nie pozwolą rządowi zatrzymać starania Gruzji o członkostwo w Unii Europejskiej: „Będziemy z nimi walczyć i nie spoczniemy, dopóki nie wygramy”.

„Wciąż próbują wszystkiego, by odciągnąć nas od Unii Europejskiej i europejskich wartości” – powiedział 30-letni Luka Kimredze.

Krytykowanie ustawy jako podobnej do represyjnego ustawodawstwa rosyjskiego jest mylące, powiedział Irakli Kobakhidze, prezes Gruzińskiego Marzenia. „W końcu szum ucichnie, a opinia publiczna będzie miała przejrzystość w finansowaniu organizacji pozarządowych” – powiedział.

Jednak Eka Giguri z Transparency International powiedziała BBC, że organizacje pozarządowe podlegają już 10 różnym przepisom i że Ministerstwo Finansów ma już pełny dostęp do rachunków, funduszy i innych informacji.

Napięcia polityczne w Gruzji nasiliły się w związku z inwazją Rosji na pełną skalę na Ukrainę, którą wielu Gruzinów postrzegało jako agresywną wojnę Moskwy i uciekło tam wiele tysięcy Rosjan. Rząd w Tbilisi przyjął jednak stanowisko neutralne, odmawiając jawnego wspierania Ukrainy i nałożenia sankcji na Rosję.

Przemawiając za pośrednictwem wideo podczas wizyty w Nowym Jorku, gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili wyraziła swoje poparcie dla demonstrantów: „Jestem po waszej stronie. Dziś reprezentujecie wolną Gruzję. Gruzja, która widzi swoją przyszłość w Europie, nie pozwoli nikomu odebrać tę przyszłość od niego”.

Obiecała zawetować ustawę, ale Gruzińskie Marzenie ma wystarczającą liczbę głosów, aby odrzucić weto prezydenta w parlamencie. Partia wystąpiła do Rady Europy o opinię.

Uchwalenie ustawy wprowadziłoby Gruzję na listę niedemokratycznych i autorytarnych państw poradzieckich, takich jak Białoruś, Tadżykistan i Azerbejdżan, które skopiowały rosyjskie prawo ograniczające działalność organizacji pozarządowych.

Historycznie rzecz biorąc, termin „agent” w Rosji i Gruzji ma znaczenie „szpiega” i „zdrajcy”, co nadaje negatywny wydźwięk pracy wykonywanej przez społeczeństwo obywatelskie. Zaznacza, że ​​działają one w interesie obcych sił, a nie dla dobra kraju i społeczeństwa.

Gruzja i Rosja: podstawy

  • Wciągnięty między Zachód a Rosję: Gruzja stara się o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, ale krytycy zarzucają obecnej partii rządzącej „gruzińskie marzenie” o próbie powrotu kraju pod wpływy rosyjskie.
  • Rosja napadła na Gruzję w 2008 rokuNastąpiło to 17 lat po uzyskaniu niepodległości od Związku Radzieckiego, sojuszu krajów komunistycznych, który rozpadł się w 1991 roku.
  • Siły rosyjskie okupują dwa odrębne regiony GruzjiOsetia Południowa i Abchazja stanowią około 20% terytorium Gruzji
podpis pod zdjęciem,

Wielu protestujących obawia się, że jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​zniweczy to nadzieje Gruzji na wejście do Unii Europejskiej

podpis pod zdjęciem,

Protestujący twierdzą, że rząd znajduje się pod wpływem Rosji

READ  Gubernator Luizjany mówi ewakuującym się huraganowi Ida, że ​​jest za wcześnie na powrót | Luizjana