Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Protestująca partia rolników odniosła zaskakujące zwycięstwo w głosowaniu w Holandii

  • Napisane przez Annę Hooligan i Paula Kirby’ego w Hadze i Londynie
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Sem van der Wal / EPA-EFE / REX / Shutterstock

podpis pod zdjęciem,

Holenderscy wyborcy przemówili, powiedziała oszołomiona Caroline van der Plas

Partia Chłopska wstrząsnęła holenderską polityką i ma być największą partią w wyższej izbie parlamentu po wyborach prowincjonalnych.

Obywatelski Ruch Chłopski (BBB) ​​powstał dopiero w 2019 roku w następstwie powszechnych protestów rolników.

Ale po przeliczeniu większości głosów, są gotowi zdobyć 15 miejsc w Senacie z około 20% głosów.

„To nie jest normalne, ale tak naprawdę jest! Głosowali wszyscy zwykli obywatele” – powiedziała liderka Caroline van der Plas.

BBB ma na celu walkę z rządowymi planami ograniczenia emisji azotu poprzez drastyczne zmniejszenie liczby zwierząt gospodarskich i zakup tysięcy gospodarstw.

Ale jego atrakcyjność szybko rozprzestrzeniła się poza rolników, na populistycznej platformie reprezentującej tradycyjne, konserwatywne holenderskie wartości społeczne i moralne.

Zszokowana skalą swojego sukcesu, powiedziała swoim zwolennikom, że wyborcy zwykle zostają w domu, jeśli tracą wiarę w politykę: „Ale dzisiaj ludzie pokazali, że nie mogą dłużej zostać w domu. Nie będziemy dłużej ignorowani”.

Lewicowa koalicja Zielonych Partii Pracy jest na dobrej drodze do zdobycia 15 mandatów w Senacie, podczas gdy czteropartyjna koalicja premiera Marka Rutte może spaść do 24 mandatów – mniej o osiem.

Okres poprzedzający głosowanie zdominował widok traktorów rolniczych na ulicach Hagi i przed studiem, w którym odbyła się debata przed głosowaniem przywódców.

Stojąc przed kibicami w środę wieczorem, Caroline van der Plaas miała na sobie swój charakterystyczny zielony lakier do paznokci i pierścionek z odwróconą holenderską flagą, symbolem antyrządowych protestów.

Córka Irlandki i Holendra straciła męża Jana z powodu raka trzustki, gdy w 2019 roku wybuchły protesty.

Komentator Ben Coates opisał wynik jako „coś w rodzaju trzęsienia ziemi w holenderskiej polityce”.

Chociaż ich polityka koncentruje się głównie na przeciwstawianiu się rządowej polityce środowiskowej, powiedział BBC, że większość ludzi opisałaby ich jako prawicową, populistyczną partię całkowicie antyunijną i antyimigracyjną, która popiera muzułmański zakaz noszenia burki.

wyjaśnij wideo,

Podczas protestów w 2019 roku holenderscy rolnicy przeszli ponad 1000 km

READ  Powitanie jako mistrzowie - Szkoccy ogrodnicy, którzy uratowali trio Ukrainy | Ukraina