WARSZAWA, Polska (AP) – W stolicy Łotwy, Rydze, obelisk wznosi się wysoko nad parkiem, aby upamiętnić przejęcie tego narodu przez armię radziecką w 1944 roku. Został obalony zeszły tydzień. Ku wiwatom obserwujących, wpadła do kałuży.
Kilka dni temu w Estonii replika Radziecki czołg Z czerwoną gwiazdą komunistyczną został on usunięty przez dźwigi i przewieziony ciężarówką do muzeum – jeden z ponad 400, które mają zostać usunięte. W Polsce, na Litwie i w Czechach pomniki Armii Czerwonej były usuwane od miesięcy, co było spóźnioną czystką z tego, co wielu uważa za symbole przeszłego ucisku.
Wojna Rosji z Ukrainą dała nowy impuls do obalenia ostatnich pozostałości sowieckich w krajach, które ponad trzydzieści lat temu odzyskały suwerenność od Moskwy. Kraje te należą obecnie do NATO i Unii Europejskiej i są zagorzałymi zwolennikami Ukrainy.
Pod koniec ery komunizmu, kiedy Łotwa, Litwa i Estonia odzyskały niepodległość od Związku Radzieckiego, a Polska i jej sąsiedzi odrzucili wspierany przez Moskwę komunizm, kraje te zaczęły zmieniać nazwy ulic i czyścić swoje najbardziej znienawidzone symbole, w tym pomniki założyciela ZSRR Władimira . Lenina i innych przywódców komunistycznych. Wiele z tych zabytków znajduje się obecnie w muzeach.
W Warszawie władze szybko obaliły w 1989 r. pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, polskiego arystokraty, który zorganizował sowiecką tajną policję po rewolucji bolszewickiej 1917 r. Pod jego rządami Czeka, poprzedniczka KGB, była odpowiedzialna za falę terroryzmu .
Zmiany te nastąpiły w następstwie reform Michaiła Gorbaczowa, ostatniego radzieckiego przywódcy, Który zmarł w moskiewskim szpitalu We wtorek skończył 91 lat.
Jednak w wielu miejscach pozostały pomniki żołnierzy radzieckich lub roli, jaką odegrali w pokonaniu nazistowskich Niemiec, co spotkało się z obojętnością lub szacunkiem dla zwykłych żołnierzy, którzy zginęli w walce z brutalnym reżimem Adolfa Hitlera.
Jednak wojna na Ukrainie przywołała wspomnienia tego, jak niektórzy z tych żołnierzy gwałcili miejscowe kobiety i popełniali inne zbrodnie wojenne.
Krista Sarv, dyrektor ds. badań w Estońskim Muzeum Historii, powiedziała, że po obaleniu pomników Lenina i innych prominentnych komunistów w latach 90. ludzie w dużej mierze mogli ignorować inne pomniki. Jednak poglądy nagle się zmieniły po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego i obecnie pomniki „głośno krzyczą o okupacji i aneksji”.
„Na naszych oczach historia stała się żywym doświadczeniem” – mówi Karol Nawrocki, szef IPN, który nadzoruje usuwanie pomników.
„Rosyjscy żołnierze noszą mundury Federacji Rosyjskiej, z Leninem i Stalinem w głowach i sercach, wyzwalając” Ukrainę, zabijając kobiety i dzieci oraz zabijając żołnierzy – powiedział Nawrocki.
Dodał: „Niech wszystko będzie jasne: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnianie totalitarnego reżimu komunistycznego i jego ludzi”.
Komunistyczna ustawa o demontażu z 2016 r. wzywała już do oczyszczenia komunistycznych symboli i nazw, ale niektóre gminy nie miały na to pieniędzy, więc instytut wkroczył z pomocą. Od lutego polski instytut wskazał 60 pomników do usunięcia, a ponad 20 z nich rozebrał.
Na Litwie bez protestów usunięto wiele pomników radzieckich, które pozostały od wiosny. Jednak na Łotwie i w Estonii, gdzie żyje duża mniejszość rosyjska, przesiedlenia wzbudziły większe emocje, ponieważ lokalni Rosjanie – i rosyjski rząd – uznali to za zbrodnię przeciwko swoim bohaterom wojennym.
Dmitrij Prokopenko, rosyjskojęzyczny Łotysz, który sprzeciwiał się usunięciu obelisku w Rydze, powiedział, że jego dziadkowie walczyli, a pradziadek zginął w walce „o wolność przeciwko nazistom”. Dla niego pomnik jest uhonorowaniem ich ofiary.
„Łotwa to kraj, w którym Łotysze i Rosjanie żyją razem” – powiedział. „Uważam, że część państwa, część kraju powinna szanować także prawa drugiej części”.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało we wtorek obszerne oświadczenie, w którym potępiło burzenie sowieckich pomników w krajach bałtyckich jako „barbarzyńskie” i groziło Łotwie, Litwie i Estonii podjęciem działań odwetowych.
W zeszłym tygodniu donoszono o wyraźnym uderzeniu Polski w Białoruś Memoriał Znajdują się w nim groby polskich żołnierzy wojennych.
Polscy urzędnicy uznali ten czyn za barbarzyński, gdyż Polska prowadziła politykę nienaruszania grobów żołnierzy radzieckich. „Jako chrześcijanie traktujemy groby jako miejsce święte” – wyjaśnił Rafał Leśkiewicz, historyk Polskiego Instytutu Pamięci. „Nie ma znaczenia, kto jest w grobach”.
W niektórych przypadkach lokalni mieszkańcy opowiadają się za utrzymaniem pomników Armii Czerwonej ze względu na jej rolę w pokonaniu nazistowskich Niemiec. Niektórzy boją się wymazania pamięci historycznej lub widzą obrazę swoich przodków, którzy walczyli u boku Sowietów.
W Gdańsku na północy Polski toczyła się gorąca dyskusja na temat obecności radzieckiego czołgu T-34 na ulicy Zwycięstwa, ale miasto zdecydowało się go nie usuwać. Dowódcą czołgu był polski porucznik, a polscy żołnierze odegrali główną rolę w wyzwoleniu byłego niemieckiego miasta Gdańska od nazistów.
W liście otwartym dwójka potomków polskich żołnierzy wyraziła swoje oburzenie usunięciem pomników.
Zauważyli, że polscy żołnierze polegli walcząc z Sowietami o wyzwolenie Polski od nazistów oraz że zwycięstwo Sowietów spowodowało, że Polska zyskała duży obszar pokonanego terytorium niemieckiego oraz miasta, w tym Gdańsk i Wrocław. Wskazują także, że to Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz, Majdanek i wiele innych hitlerowskich obozów zagłady.
„Gdyby nie zwycięstwo żołnierzy polskich i radzieckich w maju 1945 r., Polski mogłoby w ogóle nie byłoby” – napisano w liście, napisanym przez redaktora naczelnego pisma Pawła Diebitscha i historyka Augusta Grabskiego.
Jednak wielu innych Polaków zwraca uwagę, że II wojna światowa wybuchła po tym, jak Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy w 1939 r. potajemnie zgodziły się na podział Polski i krajów bałtyckich. Dopiero po tym, jak Niemcy zdradziły i najechały Związek Radziecki, Armia Czerwona zaczęła walczyć z Niemcami.
Jeszcze przed wojną Rosji na Ukrainie ruiny były źródłem napięć.
W 2007 r. przeniesienie pomnika żołnierza Armii Czerwonej z II wojny światowej do Tallina w Estonii wywołało wielodniowe zamieszki.
W 2013 roku artysta postawił pomnik przedstawiający żołnierza radzieckiego Gwałt na kobiecie w ciąży Obok zbiornika gdańskiego. Nieautoryzowany pomnik został szybko usunięty. Po wkroczeniu Rosji na Ukrainę inny artysta zakrył czołg kawałkiem materiału Duża, ręcznie haftowana flaga Ukrainy W proteście przeciwko temu, co nazwał „tyranią” prezydenta Rosji Władimira Putina.
W marcu, gdy Polska ustalała harmonogram usunięcia sowieckich pomników, mieszkaniec północnego Koszalina wziął sprawy w swoje ręce. Pojechał koparką na cmentarz Rzuć posąg Radziecki żołnierz przytulany przez dziewczynę.
Oficjalne usuwanie pomników sowieckich w Polsce postępuje „w bardzo szybkim tempie, ale jest to kwestia, która powinna być już dawno uregulowana” – mówi Nawrocki.
___
Śledź wszystkie historie AP o tym, jak wojna na Ukrainie wpływa na Ciebie https://apnews.com/hub/russia-ukraina.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz