Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prospect buduje współpracę między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo w prowincji Zhejiang

Prospect buduje współpracę między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo w prowincji Zhejiang

Obszar wystawienniczy Pasa i Drogi – Pawilon Ningbo w Ningbo, wschodniochińska prowincja Zhejiang Zdjęcie: Dzięki uprzejmości Departamentu Promocji Ningbo

Rosną oczekiwania wśród handlowców i firm poszukujących szerszej i głębszej współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej (CEEC) w Ningbo, w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach, przed drugimi China-CEEC i Międzynarodowymi Targami Dóbr Konsumpcyjnych.

Wydarzenie, organizowane przez Ministerstwo Handlu Chin (MOFCOM) i rząd prowincji Zhejiang, ma na celu wspólne zbadanie możliwości i promowanie handlu towarami i usługami konsumpcyjnymi z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Eksporterzy i importerzy zarówno z Chin, jak i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinach takich jak rolnictwo i maszyny, sprzęt i produkcja samochodów wykazali oczekiwania pogłębienia współpracy w poszczególnych dziedzinach poprzez wydarzenie.

Strona oznaczona przez China-CEEC Expo w Ningbo Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Strona oznaczona przez China-CEEC Expo w Ningbo Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Wystawa rozpocznie się we wtorek i potrwa do piątku. Całkowita powierzchnia wystawiennicza to 200 000 metrów kwadratowych. Oczekuje się, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 2000 wystawców i 6000 kupców.

Targi odbywają się w trzech kategoriach – CEEC, Międzynarodowe Targi Dóbr Konsumpcyjnych oraz Stałe Targi Towarów Importowanych.

Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy czeski producent samolotów Magnus podpisał umowę o współpracy z Parkiem Współpracy Przemysłowej CEEC w prowincji Zhejiang w celu wejścia na rynek chiński.

Uczestnicy w hali 5 pierwszej chińskiej wystawy CEEC w 2019 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Uczestnicy w hali 5 pierwszej chińskiej wystawy CEEC w 2019 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Cui Hongjian, dyrektor Departamentu Studiów Europejskich w Chińskim Instytucie Studiów Międzynarodowych, powiedział w czwartek Global Times, że wydarzenie ma pogłębić współpracę między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie tradycyjnych dziedzin.

„Sektor rolny jest jednym z obszarów, w których możemy spodziewać się przełomu we współpracy, ponieważ rośnie zapotrzebowanie krajów Europy Środkowo-Wschodniej na eksport swoich produktów rolnych” – powiedział Tsui.

Co więcej, współpraca w ramach zielonych i cyfrowych gospodarek będzie również punktem kulminacyjnym, powiedział Cui, zauważając, że oczekuje się, że więcej projektów gospodarki cyfrowej zostanie uruchomionych, ponieważ firmy z Europy Środkowo-Wschodniej znajdą nowe kanały do ​​ekspansji chińskiego rynku po targach online Chiny-CEEC w Ningbo. w roku 2020.

READ  Nastolatka, która zaginęła od miesięcy, została właśnie odnaleziona pochowana na podwórku sąsiadki. Lakier do paznokci pomógł je zidentyfikować

Wang Wenjia, dyrektor Zhejiang Defei Supply Chain Management Co., powiedział, że firma wysłała ponad 10 milionów juanów (1,56 miliona dolarów) zaliczki do polskiej firmy mleczarskiej MLEKPOL w celu zabezpieczenia dostaw mleka.

Od podpisania dwóch umów o współpracy w 2019 roku import wzrósł do 220 000 ton rocznie, a firma Wanga odpowiada obecnie za ponad 40 procent produkcji MLEKPOL.

„Myślę, że wielkość importu znacznie wzrośnie w 2021 r.” – powiedział Wang.

Ceremonia otwarcia w pawilonie słowackim na pierwszej wystawie China-CEEC w 2019 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Ceremonia otwarcia w pawilonie słowackim na pierwszej wystawie China-CEEC w 2019 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Według doniesień mediów z lutego Chiny planują importować towary o wartości ponad 170 miliardów dolarów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższych pięciu lat.

Dane MOFCOM pokazały, że handel Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przekroczył po raz pierwszy 100 miliardów dolarów w 2020 roku, przy średnim tempie wzrostu wynoszącym 8% od 2012 roku każdego roku.

Tymczasem współpraca inwestycyjna między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej nadal się rozwijała pomimo globalnej pandemii.

Do końca 2020 r. skumulowane chińskie BIZ w sektory Europy Środkowo-Wschodniej, w tym energetykę, infrastrukturę i logistykę, wyniosły 3,14 miliarda dolarów, podczas gdy skumulowane inwestycje tych krajów w Chinach wyniosły według Ministerstwa Handlu i Przemysłu 1,72 miliarda dolarów.

Handel dwustronny między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej wzrósł o 50,2 procent rok do roku do 30,13 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2021 r., a Polska, Czechy i Węgry pozostały trzema największymi partnerami handlowymi Chin w regionie, według danych z Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rolnictwa. Pokazała Generalna Administracja Celna.

Po udanym ruchu

Targi są pierwszymi dużymi targami handlowo-gospodarczymi o tematyce CEE po lutowym szczycie China CEE Summit. Jest to również pierwsza wystawa offline po udanym Expo w 2019 roku.

W czerwcu 2019 r. w Ningbo z powodzeniem odbyły się targi China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair. W wystawie wzięły udział delegacje ze Słowacji, Chorwacji i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

READ  OPI, Maybelline, Dior, CHANEL, ORLY, Butter London, COSMAY - Indian Defense News

Kucharze przygotowują jedzenie w

Kucharze przygotowują jedzenie na „Tasting Zhejiang and Central and Eastern Europe Countries”, ważnym wydarzeniu wymiany kulturalnej, w Lawaitan, Ningbo, 9 czerwca 2019 r. Zdjęcie: Dzięki uprzejmości Departamentu ds. Promocji Ningbo

W wystawie wzięło udział 525 firm z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Niemiec, Rosji i innych krajów, przyciągając 4412 kupców z całego kraju. Podczas wydarzenia podpisano umowy na setki projektów inwestycyjnych i kooperacyjnych.

Według agencji prasowej Xinhua w 2019 r. podpisano 68 dwustronnych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 19,4 mld USD. Projekty pochodziły głównie z 21 krajów i regionów, w tym Indonezji, Singapuru, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, obejmując inteligentną produkcję, części samochodowe, produkcję sprzętu, gospodarkę cyfrową, górnictwo, opiekę zdrowotną i inne sektory.

Goście z różnych krajów biorą udział w Konferencji Promocji Rozwoju Pasa i Dróg Zhejiang w 2019 roku. Zdjęcie: Dzięki uprzejmości Departamentu Promocji Ningbo

Goście z różnych krajów biorą udział w Konferencji Promocji Rozwoju Pasa i Dróg Zhejiang w 2019 roku. Zdjęcie: Dzięki uprzejmości Departamentu Promocji Ningbo

Ningbo, siedziba największego portu na świecie, ułatwiło handel 30 miliardami juanów z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Miasto uczestniczyło również w inwestycjach w krajach Europy Środkowej i Wschodniej o wartości 560 milionów dolarów, co stanowi ponad 5 procent całości kraju.

W pierwszych czterech miesiącach 2021 r. całkowity handel miasta z krajami Europy Środkowo-Wschodniej wyniósł 11,96 mld juanów, czyli o 48,8% więcej niż w tym samym okresie w 2020 r. Import wzrósł o 241,2% rok do roku, a eksport o 27,9%.

Port Ningbo Zhoushan, który stanowił początkowy mechanizm współpracy z portami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w 2020 roku obsłużył 600 000 kontenerów.

Odwiedzający pierwszą wystawę Chiny-CEEC w 2019 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Odwiedzający pierwszą wystawę Chiny-CEEC w 2019 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department