Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Projekt porozumienia COP28 rezygnuje z wycofywania paliw kopalnych

Projekt porozumienia COP28 rezygnuje z wycofywania paliw kopalnych

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

W projekcie porozumienia ze szczytu klimatycznego ONZ COP28 usunięto odniesienia do wycofywania paliw kopalnych po sprzeciwie ze strony krajów produkujących ropę i gaz pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej.

Dokument, który musi zostać zatwierdzony przez prawie 200 krajów na szczycie w Dubaju, określa opcjonalny zestaw działań, które kraje „mogą” podjąć, aby obniżyć emisję do zera netto do 2050 r.

Obejmuje to ograniczenie „zużycia i produkcji paliw kopalnych w uczciwy, uporządkowany i sprawiedliwy sposób, aby osiągnąć zero netto [carbon emissions] „Do 2050 r. lub wcześniej lub w ciągu 2050 r., zgodnie z nauką”.

Jednak duża liczba krajów ma nadzieję, że ostateczny tekst pójdzie dalej, osiągając przełomowe porozumienie w sprawie stopniowego wycofywania paliw kopalnych, zamiast po prostu oferować opcję ograniczenia ich zużycia i produkcji.

Projekt tekstu opublikowany przez organ klimatyczny ONZ spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony krajów bloku UE i małych państw wyspiarskich. Komisarz UE ds. klimatu Wopke Hoekstra stwierdził, że jest to „wyraźnie niewystarczające”.

„W przypadku zdecydowanej większości naszych emisji nie mamy innego wyjścia, jak tylko jak najszybciej je ograniczyć i wyeliminować” – powiedział Hoekstra.

Jednak w weekend negocjatorzy i ministrowie z krajów na całym świecie oskarżyli Arabię ​​Saudyjską o zwiększenie nacisku na sułtana Al Jabera, przewodniczącego COP28 i szefa Abu Dhabi National Oil Company, aby przesunął punkt ciężkości jakiejkolwiek umowy z paliw kopalnych.

Spalanie paliw kopalnych w największym stopniu przyczynia się do zmiany klimatu i odpowiada za około trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych.

„Poczyniliśmy postępy, ale nadal mamy wiele do zrobienia… łącznie z językiem paliw kopalnych”.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock stwierdziła, że ​​twierdzenie, że paliwa kopalne mogą odegrać fundamentalną rolę w przyszłości, wprowadza świat w błąd. Jest to także sprzeczne z polityką energetyczną Unii Europejskiej i umożliwia budowę nowych elektrowni węglowych.

READ  Jak Mistrzostwa Świata w Katarze rzucą światło na izraelską blokadę Gazy | Katar Wiadomości z Mistrzostw Świata 2022

Departament Stanu USA stwierdził, że sformułowanie dotyczące paliw kopalnych „wymaga znacznego wzmocnienia” i stwierdził, że sekcja finansowa zawiera niedokładne informacje.

Jeżeli zostanie uzgodniony, tekst będzie mimo wszystko pierwszym planem opracowanym na szczycie COP – najważniejszym forum klimatycznym na świecie – dotyczącym odejścia od paliw kopalnych. Wcześniej wspominano jedynie o stopniowej, nieustannej redukcji węgla.

„Nie możemy pozwolić, aby cokolwiek stanęło na przeszkodzie temu, że wszyscy postanowiliśmy skupić się na naszej Gwieździe Polarnej. . . . z Save 1.5[C] Jabir powiedział pod ręką.

Na mocy przełomowego porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. kraje zgodziły się ograniczyć wzrost temperatur do poziomu znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza, a najlepiej 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Jednakże Minister Zasobów Naturalnych Samoa, Tuiolisolosulu Cedric Schuster, przemawiając w imieniu grupy małych krajów wyspiarskich narażonych na zmiany klimatyczne, stwierdził, że „nie są one słyszane” i że „słaby język na temat paliw kopalnych jest żałośnie nieodpowiedni”.

„Stawką jest nasze przetrwanie. Dlatego nasi negocjatorzy w każdej sali niestrudzenie nalegają na podjęcie decyzji zgodnych z utrzymaniem wskaźnika poniżej 1,5[C] – powiedział Schuster.

John Silk, Minister Zasobów Naturalnych i Handlu Wysp Marshalla, powiedział, że jego kraj „nie przybył tutaj, aby podpisać wyrok śmierci”, wzywając do stopniowego wycofywania paliw kopalnych.

„Nie pójdziemy w milczeniu do naszych podwodnych grobów. Nie zaakceptujemy wyniku, który doprowadzi do zniszczenia w naszym kraju.”

W ciągu ostatnich 24 godzin w rozmowach doszło do awantury na temat finansowania przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę, a także debaty na temat przyszłości paliw kopalnych.

Związek Zaniepokojonych Naukowców stwierdził, że projekt tekstu jest „niezwykle rozczarowujący i niepokojący oraz nie odbiega od poziomu ambicji, na jaki zasługują ludzie na całym świecie”.

Rachel Cletus, dyrektor ds. polityki na Uniwersytecie Kalifornijskim, stwierdziła, że ​​jest „pełen dowodów na to, że światowi przywódcy kapitulują przed szkodliwym wpływem przemysłu paliw kopalnych i państw naftowych, zamiast zdecydować się na ochronę nadającej się do życia przyszłości dla ludzi i planety”.

READ  Aktywiści księżniczki Latifa zrywają po tym, jak jej kuzynka mówi, że jest „szczęśliwa i zdrowa” | Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Alden Meyer z zespołu doradców ds. klimatu E3G powiedział, że nowy tekst oferuje jedynie szereg dobrowolnych opcji dla krajów w zakresie rezygnacji z paliw kopalnych.

„To jak menu typu fast food – może wybierasz A lub B, a może nie wybierasz niczego” – powiedział Mayer.

Wcześniej tego dnia António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, powiedział, że „głównym aspektem sukcesu” Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28) będzie osiągnięcie przez szczyt „konsensusu w sprawie konieczności stopniowego wycofywania paliw kopalnych”. ”

Projekt porozumienia COP28: Procedura fakultatywna

  • Potrojenie globalnej zdolności w zakresie energii odnawialnej i podwojenie światowego rocznego tempa poprawy efektywności energetycznej do roku 2030

  • Szybkie wycofywanie się z węgla i ograniczenia w dopuszczaniu nowych źródeł energii węglowej są bezlitosne

  • Przyspieszenie światowych wysiłków na rzecz bezemisyjnych systemów energetycznych, wykorzystujących paliwa zeroemisyjne i niskoemisyjne przed lub do połowy stulecia

  • Przyspieszenie technologii zero- i niskoemisyjnych, w tym odnawialnych źródeł energii, technologii nuklearnych, technologii redukcji i usuwania, w tym takich jak wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla oraz niskoemisyjna produkcja wodoru, w celu przyspieszenia wysiłków na rzecz ciągłego zastępowania paliw kopalnych

  • Ograniczanie zużycia i produkcji paliw kopalnych w uczciwy, regulowany i sprawiedliwy sposób, aby osiągnąć zero netto do roku 2050 lub wcześniej lub około roku 2050, zgodnie z nauką

  • Przyspieszenie i znaczące ograniczenie emisji innych niż CO2, w tym w szczególności emisji metanu w skali globalnej do roku 2030

  • Przyspieszenie redukcji emisji z transportu drogowego różnymi drogami, w tym rozwojem infrastruktury i szybkim wprowadzeniem pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych

  • Jak najszybciej wycofywać nieefektywne dotacje do paliw kopalnych, które zachęcają do marnotrawnej konsumpcji i nie rozwiązują problemu ubóstwa energetycznego ani sprawiedliwych transformacji