Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Program członków Rady Federalnej uczestniczących w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego 2023

Program członków Rady Federalnej uczestniczących w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego 2023


Pobierz logo

Doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego powraca w swoim tradycyjnym styczniowym terminie, po tym jak poprzednie edycje zostały odwołane z powodu pandemii w 2021 roku i przełożone na wiosnę ubiegłego roku. Prezydent Alain Berset otworzy wydarzenie wraz z założycielem Światowego Forum Ekonomicznego, profesorem Klausem Schwabem, we wtorek 17 stycznia.

Na dorocznym spotkaniu członkowie Rady Federalnej mają możliwość dalszych kontaktów i dyskusji; Oczekuje się co najmniej 50 spotkań bilateralnych. Zmiany programu są zawsze możliwe, nawet w ostatniej chwili.

Prezydent Alain Berset, szef Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (FDHA), spotka się z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem oraz wiceprzewodniczącą Rady Federalnej Violą Amherd. Zaplanowano kolejne spotkania m.in. z prezydentem Republiki Południowej Afryki Cyrilem Ramaphosą oraz prezydentami Ekwadoru i Kolumbii Guillermo Lasso i Gustavo Petro. Z Europy prezydent Bersih spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, prezydentami Litwy Gitanasem Nausida, Łotwy, Egilsem Levitsem, Mołdawii, Maią Sandu, premierem Gruzji Irakli Gribishvilim oraz premierem Finlandii Sanną Marin. Pan Berset weźmie również udział w wielu wydarzeniach Światowego Forum Ekonomicznego.

Kanclerz Federalna Viola Amherd, wiceprzewodnicząca Rady Federalnej i szefowa Federalnego Ministerstwa Obrony, Ochrony Ludności i Sportu (DDPS), spotka się ze swoją holenderską odpowiedniczką Kajsą Ullongren na dwustronne rozmowy. Ona i kanclerz federalny Guy Parmelin spotkają się z premierem Kosowa Albinem Kurtim. Radny federalny Amherd skupi się na obecnej sytuacji bezpieczeństwa w północnym Kosowie, a także na rozprzestrzenianiu się wirusa w Szwajcarii pod rządami Swisscoy. Ponadto szef DDPS odwiedzi członków batalionu piechoty w regionie Davos podczas ich rozmieszczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo imprezy.

Kanclerz Federalny Ignazio Cassis, szef Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (FDFA), podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego skupi się na dalszym zaangażowaniu Szwajcarii w odbudowę Ukrainy. W tym celu Szwajcaria organizuje, wraz z przedstawicielami Wielkiej Brytanii i Ukrainy, wydarzenie towarzyszące Konferencji Odbudowy Ukrainy „Od Lugano do Londynu”. Kanclerz Federalna Cassis weźmie również udział w wydarzeniach poświęconych wojnie na Ukrainie i jej globalnym skutkom. Ponadto w jego tegorocznej agendzie zdominować będą stosunki z Unią Europejską i krajami europejskimi. Minister spraw zagranicznych Cassis przeprowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Holandii, Austrii, Szwecji i Hiszpanii oraz przedstawicielami ukraińskiego rządu.

READ  Sąsiedzi Białorusi twierdzą, że kryzys migracyjny grozi starciem wojskowym

Kanclerz Federalna Karin Keller-Sutter, szefowa Federalnej Służby Finansów (FDF), przeprowadzi wymianę poglądów z ministrami finansów kilku krajów europejskich (Niemiec, Holandii, Polski, Austrii i Luksemburga) oraz planuje spotkanie z komisarzem UE ds. Spraw, Paolo Gentiloni. Spotka się również z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Matthiasem Cormannem, chińskim wicepremierem Liu oraz ministrami finansów Brazylii i Kataru.

Kanclerz Federalny Guy Parmelin, szef Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań (EAER), wykorzysta doroczne spotkanie w Davos do realizacji różnych priorytetów tematycznych w obszarach biznesu, handlu, badań i innowacji. W poniedziałek, 16 stycznia, w ramach przygotowań do dorocznego spotkania, on i radny federalny Albert Rosti spotkają się z Robertem Habeckiem, niemieckim wicekanclerzem i federalnym ministrem ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu. Oprócz spotkania z premierem Kosowa Albinem Kurtim zaplanowane są również rozmowy dwustronne z przedstawicielką ds. handlu USA Catherine Thai, wicepremierem Wietnamu Tran Hung Ha, ministrem gospodarki Ukrainy Julią Svirenko, saudyjskim ministrem ds. i Przemysłu. minister Joseph Sekela oraz prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Odile Reno Basso. Na marginesie corocznego spotkania odbędzie się również nieformalne spotkanie ministerialne Światowej Organizacji Handlu (WTO). Na zaproszenie i pod przewodnictwem kanclerza federalnego Guya Parmelina około 30 członków Światowej Organizacji Handlu spotka się w celu omówienia celów kolejnej regularnej Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu, zaplanowanej na luty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 2024.

Kanclerz federalny Albert Rosti, szef Federalnego Departamentu Środowiska, Transportu, Energii i Komunikacji (DETEC), przeprowadzi rozmowy z niemieckim ministrem ds. w wyniku niedoboru gazu i energii elektrycznej. We wtorek i środę pan Rösti ma odbyć rozmowy z międzynarodowymi graczami z sektora energetycznego i telekomunikacyjnego. W środę otworzy dyskusję panelową na temat infrastruktury energetycznej i dekarbonizacji z dyrektorem wykonawczym MAE Fatihem Birolem. Wydarzenie jest organizowane w ramach dorocznego spotkania Szwajcarskiego Federalnego Urzędu ds. Energii (SFOE), Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (SECO) i ETH Zurich.

READ  Ewolucja modeli biznesowych systemów magazynowania energii w Europie

Dystrybuowane przez Grupę APO w imieniu Szwajcarskiego Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Niniejsza informacja prasowa została wydana przez APO. Treści nie są monitorowane przez zespół redakcyjny African Business, a treść nie została zweryfikowana ani zatwierdzona przez zespoły redakcyjne, audytowanych czytelników ani weryfikatorów faktów. Za treść niniejszego ogłoszenia wyłączną odpowiedzialność ponosi emitent.