Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Profil: „CEE” Co planuje Peter Prinsloo…

Profil: „CEE” Co planuje Peter Prinsloo…

Możesz także słuchać tego podcastu na iono.fm Tutaj.

W najnowszym odcinku The Property Pod, głównego podcastu dla inwestorów w nieruchomości w RPA, rozmawiamy o nieruchomościach offshore.

Rozmawiamy z regionalnym dyrektorem naczelnym południowoafrykańskiego biura nieruchomości, które rozszerzyło swoją działalność na rynek Europy Środkowej i Wschodniej. Europa Środkowo-Wschodnia reprezentuje, dla tych, którzy nie wiedzą, Europę Środkową i Wschodnią.

Naszym gościem jest znana twarz w sektorze nieruchomości notowanym na giełdzie Sohar Aluminium, która obecnie działa za granicą. W podcaście występuje Peter Prinsloo, dyrektor generalny Redefine Europe – spółki zależnej Redefine Properties notowanej na JSE. Jak słuchacze i czytelnicy wiedzą, Prinsloo jest byłym dyrektorem generalnym notowanej na JSE firmy detalicznej Reit Hyprop.

Jednostka z Amsterdamu inwestuje w redefinicję logistyki, a ostatnio również w sektor nieruchomości samoobsługowych w Polsce – największej gospodarce w Europie Środkowo-Wschodniej.

Najważniejsze informacje z jego wywiadu przedstawiono poniżej. Możesz także odsłuchać lub pobrać cały podcast powyżej Iono, Spotify lub Apple Podcasty.

Część na nowo zdefiniowanego portfela europejskich inwestycji logistycznych. Zdjęcie w załączeniu

Przegląd najważniejszych wydarzeń

„Przedefiniowanie Europy obejmuje głównie ELI [European Logistics Investment]. To jest nasza firma logistyczna zlokalizowana w Polsce. Ale jestem też dyrektorem w EPP [previously Echo Polska Properties NV] oraz w niektórych ich wspólnych przedsięwzięciach od czasu wycofania ich z obrotu w marcu ubiegłego roku. Tak więc w tym zakresie zapewniam nadzór i wsparcie w zakresie zarządzania ich holenderskim spółkom oraz jednej z ich spółek joint venture w Luksemburgu”.

Przeczytaj słuchanie:
Nowa definicja wejścia na rynek self storage w Polsce z Griffin Capital
Spodziewacie się na nowo zdefiniować kontrolę nad ponad 90% EPP w Polsce
Chirurgia rekonstrukcyjna zakończyła redefinicję – CEO

„Sam redefine Europe ma inwestycje o wartości około 325 mln euro, czyli nieco ponad 6,5 miliarda rupii. Tak więc jego inwestycja składa się głównie z ELI, branży logistycznej – i jest warta około 275 mln euro. Ponadto Redefine Europe ma również inwestycję o wartości około 50 mln euro w spółkę EPP JV. Więc Redefine Europe, która jest podmiotem holenderskim, jest w 100% własnością South African Redefine Properties. „

„A jeśli chodzi o ELI, naszą platformę logistyczną, Redefine Europe posiada 45% udziałów w Madison International Realty. Jest to firma z branży nieruchomości z USA, która posiada 46,5% udziałów.”

„A potem mamy Griffina, naszych polskich partnerów, którzy są właścicielami pozostałych 5%”.

READ  Boris Johnson ostrzega Rosję przed sankcjami po przekroczeniu granicy

„W Polsce mamy też umowę z Panattoni, firmą deweloperską, która realizuje wszystkie nasze budynki logistyczne, i czasami robimy z nimi coś, co nazywamy odpowiednimi projektami budowlanymi. Są to głównie aktywa dzierżawione na długoterminowe umowy najmu. W tych zwykle są właścicielami 50%, a ELI jest właścicielem pozostałych 50%. „

W październiku minie pięć lat, odkąd opuściłem Republikę Południowej Afryki, aby przewodniczyć Redefinicji Europy. Jak przebiegała Twoja podróż w tej roli? Jestem pewien, że nie przegapisz zrzutu obciążenia w RPA.

„Absolutnie nie – nie brakuje mi zrzucania ładunków, pomimo wysokich kosztów energii tutaj poprzedniej zimy w Europie. Ale tak, dla mnie osobiście była to bardzo interesująca i ekscytująca podróż, jak wspomniałem, przez ostatnie pięć lat. Musiałem przenieść się tutaj z rodziną i stworzyć i stworzyć Redefine Europe i wszystkie jej relacje z polskimi zespołami”.

„Obecnie jesteśmy małym zespołem z siedzibą w Amsterdamie, z bardzo praktycznym podejściem do sposobu, w jaki robimy tutaj”.

Stąd jesteśmy bezpośrednio zaangażowani we wszystkie rzeczy, które musimy zrobić. Ale mamy również bardzo dobre relacje z niektórymi z naszych konsultantów, korzystamy z konsultantów holenderskich, a także mamy bardzo bliskie relacje robocze z ludźmi i zespołami w Polsce”.

„Bardzo regularnie podróżuję do Polski, aby spotkać się z zarządzającymi aktywami i innymi zainteresowanymi stronami, a także zobaczyć aktywa i odwiedzić aktywa w całej Polsce. Pod tym względem możliwość pracy tutaj i bycia częścią tego rynku była dla mnie bardzo ekscytująca, zwłaszcza widząc, co działo się w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat.”

Jak rozwinął się projekt Redefine, odkąd dołączyłeś w 2018 roku do teraz?

„Platforma logistyczna była dla nas bardzo udanym rozwojem, jak powiedziałem, od 2018 roku, kiedy rozpoczęliśmy ten projekt. Na początku zaczęliśmy [by] Zakup dziewięciu istniejących budynków logistycznych o łącznej powierzchni około 300 000 metrów kwadratowych. A potem przez lata [undertaken] Nowe ulepszenia. A jeśli spojrzymy na to, gdzie jesteśmy teraz, w tym na nasze obecne projekty, wielkość portfela wzrosła do nieco ponad 1 miliona metrów kwadratowych”.

„portfel [ELI] Obecnie składa się z około 34 budynków logistycznych rozmieszczonych w 10 centrach logistycznych w całej Polsce.

„Większość z tych budynków, około 50%, została wybudowana dopiero w ciągu dwóch lat, odkąd mieliśmy Covid. Więc powiększyliśmy to portfolio ponad trzykrotnie, i to pomimo sprzedaży niektórych aktywów po drodze. Sprzedaliśmy sześć oryginalnych budynków oraz trzy inwestycje – w sumie około 360 000 metrów kwadratowych – na przestrzeni lat po bardzo korzystnych cenach. Następnie wykorzystaliśmy te wpływy i ponownie zainwestowaliśmy w nowe projekty”.

READ  Xbox wprowadza swoją pierwszą konsolę do gier inspirowaną urodą we współpracy z lakierami do paznokci

w budowie

„Tak więc w tej chwili, oprócz stałego portfela operacyjnego, który radzi sobie dobrze, mamy również około 90 000 metrów kwadratowych w budowie, wszystkie w 100% wstępnie wynajęte i zamierzamy zakończyć to w tym roku kalendarzowym”.

„Później zastanawiamy się nad kolejną inwestycją o powierzchni około 35 000 metrów kwadratowych, a ten projekt jest również w 100% wynajęty”.

„Jeśli spojrzeć na wielkość dzisiejszego rynku, wielkość polskiego rynku logistycznego wynosi około 30 milionów metrów kwadratowych. Mamy obecnie mniej więcej 3,5% udziału w rynku logistyki w Polsce, a około 80% naszych aktywów znajduje się w kluczowych węzłach, jak wspomniałem wcześniej – w regionach takich jak Warszawa, Kraków i Górny Śląsk, który jest dużym regionem przemysłowym w południowo-zachodniej Polsce…”

Co stoi za popytem na nieruchomości logistyczne w Polsce?

„Zgodnie z tym, co wydarzyło się na całym świecie podczas i po Covid, nastąpił ogromny nacisk na aktywa logistyczne firm, aby zwiększyć swoje zapasy, przyjrzeć się swoim łańcuchom dostaw i zawsze upewnić się, że mają wystarczającą ilość zapasów we właściwym czasie i są dostępne dla klientów”.

„Ponadto w ciągu ostatniego roku, ponownie po Covid, wydatki konsumentów nieco wzrosły i pojawił się popyt na więcej produktów”.

Częściowo zwiększyło to popyt, zwłaszcza w Polsce, na firmy, które chcą zwiększyć poziom swoich udziałów.

Innym ważnym czynnikiem jest to, co nazywają „bliskim opóźnieniem”. Chodzi o skrócenie ich łańcucha dostaw. Produkty są wytwarzane lub montowane [closer to the point of] dostawa do klientów. Widzieliśmy tam sporo firm zbliżających się do swojej bazy klientów w Europie”.

„Dzięki centralnej lokalizacji Polski, otaczają ją ogromne rynki, takie jak Niemcy i Skandynawia na północy”.

„Więc wiele z tych firm założyło bazy w Polsce, aby skrócić swoje łańcuchy dostaw do produkcji i dystrybucji swoich towarów z Polski, ponieważ w porównaniu [it] Dla Europy Zachodniej Polska nadal ma przewagę pod względem cen, kosztów rozwoju i kosztów pracy. Wszystko to daje im pewnego rodzaju przewagę konkurencyjną, gdy spojrzy się na Europę Zachodnią”.

„Wraz z rosnącą infrastrukturą w Polsce – wciąż budujemy rozległe nowe systemy drogowe – wszystko to przyczynia się do silnego rynku logistycznego…”

Przeczytaj słuchanie:
Equites został dotknięty 21% odpisem w brytyjskim portfelu
Wielcy właściciele porzucają Gauteng i przenoszą się do Western Cape, gdzie „zwroty są lepsze”
Popyt na nieruchomości logistyczne i przemysłowe wciąż rośnie

READ  Gospodarka Europy Środkowej i Wschodniej – Wzrost płac na Węgrzech zwolnił w listopadzie, ale presja utrzymuje się

Redefine ogłosiła również w tym roku ekspansję w Polsce, poza logistykę i nieruchomości handlowe, na rynek self-storage. Grupa ponownie nawiązała współpracę z Griffinem. Czy jesteś w jakikolwiek sposób zaangażowany w to nowe przedsięwzięcie, a jeśli tak, to jakie są oczekiwania?

„Tak. Jestem bardzo zaangażowany w tworzenie platformy self-storage. Zaczęliśmy to robić pod koniec ubiegłego roku i coraz bardziej skupiamy się na dywersyfikacji i wzroście”.

„Biznes magazynowania samoobsługowego postrzegamy jako kolejną szansę na rozwój, ponieważ polski rynek magazynów samoobsługowych jest wciąż w powijakach i jest bardzo rozproszony, ze znacznie mniejszą liczbą obiektów w porównaniu z innymi krajami europejskimi”.

„Ponadto w Polsce nie ma obecnie dużego ogólnoeuropejskiego operatora. Dlatego postrzegamy to jako okazję do wczesnego wejścia do tego nowego sektora i sprawdzenia, czy możemy stworzyć i zbudować platformę.”

„Jak dotąd Redefine jest właścicielem 93% tej platformy i współpracujemy również z Griffinem, który jest właścicielem 7%”.

„Obecnie jesteśmy w trakcie przejmowania istniejącej firmy dysponującej nieco ponad 20 000 metrów kwadratowych powierzchni samoobsługowej i obiektów i nie możemy się doczekać wykorzystania tej firmy do stworzenia bazy lub jądra, z którego będziemy rozwijać platformę i [undertake] Nowe rozwiązania, ponieważ mają już zespół zarządzający i mają już zainstalowane systemy operacyjne.

„Będziemy rozwijać się jako ta platforma głównie poprzez nowe projekty, ponieważ obecnie w Polsce dostępnych jest niewiele obiektów self-storage. Zidentyfikowaliśmy już szereg nowych projektów, nad którymi pracujemy i staramy się poczynić dalsze postępy…”

Przeczytaj: Capital Journey: firmy z branży nieruchomości z Australii Południowej inwestują kolejne miliardy za granicą

Czy oprócz dywersyfikacji magazynów samoobsługowych Redefining Europe przygląda się innym rynkom poza Polską w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a może nawet Europy Zachodniej?

„Nie, jak powiedziałem wcześniej, w tej chwili skupiamy się tylko na Polsce. To duży kraj, ma bardzo dużą gospodarkę, nadal ma bardzo dobre fundamenty inwestycyjne i myślę, że w porównaniu z Europą Zachodnią nadal jest przewaga cenowa i kosztowa.”

„Wciąż dostrzegamy w Polsce wystarczająco dużo możliwości, aby zająć się zarządzaniem i rozwojem naszych inwestycji. Na razie skupiamy się więc na Polsce.”

Posłuchaj całego odcinka Tutaj.

Możesz także posłuchać poprzednich odcinków The Property Pod Tutaj.