Economy

Produkcja silnie wzrosła w lipcu, mimo że polskie i czeskie indeksy PMI, wiadomości motoryzacyjne i ET Auto spadły.

Problemy z łańcuchem dostaw utrudniały również produkcję w regionie. Problem był dotkliwie odczuwalny w sektorze motoryzacyjnym, gdzie brak półprzewodników zmusił fabrykę Mercedes-Daimler na Węgrzech do zawieszenia produkcji na trzy tygodnie.

Aktywność produkcyjna w Europie Środkowo-Wschodniej znacznie wzrosła w lipcu, jak pokazały poniedziałkowe badania, chociaż tempo wzrostu w Czechach i Polsce spadło z rekordów z poprzedniego miesiąca, ponieważ wąskie gardła podażowe ograniczyły produkcję.

Indeks IHS Markit Purchasing Managers’ Index (PMI) dla Polski spadł do 57,6 w lipcu z rekordowego poziomu 59,4 w czerwcu, podczas gdy czeski indeks Purchasing Managers’ Index spadł nieznacznie do 62,0 w ​​lipcu z 62,7 w czerwcu.

Silny wzrost eksportu przyczynił się w tym roku do ożywienia regionalnego sektora produkcyjnego, który odreagował skutki pandemii COVID-19.

IHS Markit podał, że wzrost eksportu w Polsce pozostał silny w lipcu, ale jak dotąd był najsłabszy w 2021 roku.

„Spodziewamy się, że trend spadkowy w wynikach PMI będzie kontynuowany. Niemieckie firmy zgłaszają niższe zamówienia spoza strefy euro” – powiedział Jakob Rybacki, analityk w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE).

“Oprócz normalizacji popytu zagranicznego, tempo wzrostu polskiego przemysłu powinno powrócić do poziomów zbliżonych do innych gałęzi gospodarki.”

Problemy z łańcuchem dostaw utrudniały również produkcję w regionie. Problem był dotkliwie odczuwalny w sektorze motoryzacyjnym, gdzie brak półprzewodników zmusił fabrykę Mercedes-Daimler na Węgrzech do zawieszenia produkcji na trzy tygodnie.

„Wzrost zamówień i produkcji pozostaje silny, ale producenci nadal mają problemy z dostawami komponentów, co prowadzi do wyższych kosztów i mniej optymistycznych perspektyw na najbliższe miesiące” – powiedział Radomir Jacques, główny ekonomista Generali Investments CEE w Pradze.

Jednak węgierski PMI, innego wydawcy, wzrósł w lipcu do 55,6 ze zrewidowanego odczytu 55,0 w czerwcu.

„Tempo ekspansji jest coraz silniejsze (w lipcu), a wskaźniki komponentu PMI generalnie pokazują korzystny obraz”, powiedział wydawca MLBKT.

READ  Syn mułły Omara w telewizji, podczas gdy talibowie szlifują wizerunek publiczny

Czytaj więcej

Produkcja, nowe zamówienia, eksport, ilość zakupów i zapasy środków produkcji powróciły na terytorium ekspansji, podczas gdy marginalny wzrost zatrudnienia zakończył 15-miesięczną serię zwolnień.

Analiza danych wykazała, że ​​produkcja półprzewodników, głównej pozycji eksportowej kraju, wzrosła w ciągu miesiąca o 8,6%, podczas gdy produkcja samochodów również wzrosła o 6,4%.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment