Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent Ukrainy Zełenski rozmawia z szefem ONZ i przywódcą Turcji

Prezydent Ukrainy Zełenski rozmawia z szefem ONZ i przywódcą Turcji

Lwów, Ukraina (AFP) – Prezydent Turcji i szef Organizacji Narodów Zjednoczonych spotkali się w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podejmując ryzykowną próbę uspokojenia trwającej prawie sześć miesięcy wojny, zwiększenia tak potrzebnego eksportu zboża i zapewnienia bezpieczeństwa Największy w Europie. Elektrownia atomowa.

Wiec, który odbył się z dala od linii frontu w zachodnioukraińskim mieście Lwowie, w pobliżu granicy z Polską, był pierwszą wizytą na Ukrainie tureckiego Recepa Tayyipa Erdogana od wybuchu wojny, a drugą Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa. .

Zegarek: Eksplozje uderzyły w zaanektowany przez Rosję Krym, gdy Ukraina przysięga odzyskać terytorium

Erdogan pozycjonuje się jako mediator w wysiłkach na rzecz powstrzymania walk. Chociaż Turcja jest członkiem NATO – które wspiera Ukrainę w wojnie – jej chwiejna gospodarka jest uzależniona od handlu z Rosją, a kraj próbował obrać kurs pośredni.

Na spotkaniach Turcja zgodziła się pomóc w odbudowie infrastruktury Ukrainy, w tym dróg i mostów, a Zełenski poprosił Guterresa o uzyskanie dostępu do ONZ dla obywateli ukraińskich deportowanych do Rosji, jak podaje strona internetowa ukraińskiego prezydenta. Zełenski poprosił też ONZ o pomoc w uwolnieniu schwytanych ukraińskich żołnierzy i sanitariuszy.

Tymczasem co najmniej 11 osób zginęło, a 40 zostało rannych na polu bitwy w intensywnym ostrzale rosyjskich rakiet na ukraiński region Charkowa w środę wieczorem i w czwartek rano, podały ukraińskie władze.

Rosyjskie wojsko twierdziło, że zaatakowało obcą bazę najemników w Charkowie, zabijając 90 osób. Ze strony ukraińskiej nie było natychmiastowych komentarzy.

Rosnące napięcia międzynarodowe Rosja rozmieściła samoloty bojowe z najnowszymi rakietami naddźwiękowymi w obwodzie kaliningradzkim, enklawie otoczonej przez dwa państwa NATO.

W programie trzech przywódców znalazła się kontrolowana przez Rosję elektrownia atomowa Zaporoże na południu Ukrainy. Moskwa i Kijów oskarżyły się nawzajem o zbombardowanie kompleksu, a walki wzbudziły obawy o katastrofę nuklearną.

W swoim nocnym wystąpieniu wideo w środę Zełenski powtórzył swoje żądanie, aby rosyjskie wojsko opuściło fabrykę, podkreślając, że tylko „absolutna przejrzystość i kontrola sytuacji” m.in. przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej ONZ może zagwarantować bezpieczeństwo nuklearne.

READ  Iga Świątek została wybrana Człowiekiem Roku Polskiego Sportu, jako pierwsza tenisistka od 1937 roku, która zdobyła to wyróżnienie

Strona internetowa prezydenta Ukrainy poinformowała, że ​​Zełenski i Guterres uzgodnili w czwartek ustalenia dotyczące misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na stacji. Nie było od razu jasne, czy Rosja zgodzi się na ustalenia. Zełenski poprosił Guterresa o zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni, w tym jej rozbrojenie.

Na początku tego miesiąca Erdogan spotkał się w Rosji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby omówić walkę. W zeszłym miesiącu Turcja i ONZ pomogły w zawieraniu umów, które utorowały Ukrainie drogę do eksportu 22 milionów ton kukurydzy i innych zbóż, które utknęły w portach Morza Czarnego od czasu inwazji Rosji 24 lutego. Umowy miały również na celu usunięcie barier w eksporcie Rosji. Żywność i nawozy na rynki światowe.

Wojna znacznie zaostrzyła światowy kryzys żywnościowy, ponieważ Ukraina i Rosja są głównymi dostawcami zboża. Kraje rozwijające się szczególnie mocno ucierpiały z powodu niedoborów i rosnących cen, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że ​​wiele krajów afrykańskich jest zagrożonych głodem.

Ale nawet z tą umową udało się niewielu ukraińskim eksportom zboża. Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało, że od czasu zawarcia umowy z ukraińskich portów wysłano ponad 622 000 ton zboża.

Dyskusje o całkowitym zakończeniu wojny, która zabiła niezliczone tysiące i zmusiła ponad 10 milionów Ukraińców do opuszczenia swoich domów, nie przyniosły niczego istotnego.

Czytaj więcej: Statek przewożący zboże do Etiopii opuszcza Ukrainę, ponieważ obawy rosną o elektrownię atomową na południu

W marcu Turcja była gospodarzem rozmów w Stambule między negocjatorami rosyjskimi i ukraińskimi, ale próby zakończenia działań wojennych nie powiodły się, a obie strony obwiniały się nawzajem.

Erdogan zaangażował się w delikatny balans, utrzymując dobre stosunki zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Turcja dostarczyła Ukrainie drony, które odegrały ważną rolę w powstrzymywaniu rosyjskich postępów na początku konfliktu, ale z powodu wojny zrezygnowała z przystąpienia do zachodnich sankcji przeciwko Rosji.

READ  Analiza: Inwestorzy przyglądają się nowemu rynkowi w Europie Środkowej: domy na wynajem

Turcja stoi w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego, z oficjalną inflacją bliską 80%, i jest coraz bardziej zależna od Rosji pod względem handlu i turystyki. Rosyjski gaz pokrywa 45% potrzeb energetycznych Turcji, a Rosyjska Agencja Atomowa buduje pierwszą w Turcji elektrownię atomową.

Sinan Ulgen z think tanku EDAM z siedzibą w Stambule określił politykę dyplomatyczną Turcji jako „proukraińską, ale nie antyrosyjską”.

„Turcja myślała, że ​​nie ma luksusu całkowitego odizolowania Rosji” – powiedział Ulgen.

Susan Fraser zgłosiła się z Ankary w Turcji. Robert Badendyk przyczynił się ze Stambułu.