Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent Turcji Erdogan: 10 ambasadorów, którzy poparli aktywistę „persona non grata” | wiadomości ze świata

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że 10 ambasadorów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Francji, było „persona non grata” po wydaniu oświadczenia popierającego uwięzionego aktywistę.

Osman Kavala, 64 lata, jest język turecki Biznesmen, wydawca i aktywista, który jest przetrzymywany od ponad czterech lat, mimo że nie został skazany za przestępstwo.

Został uniewinniony w zeszłym roku w związku z ogólnokrajowymi protestami w 2013 roku, ale później został ponownie aresztowany za próbę zamachu stanu w 2016 roku.

Wspólne oświadczenie wzywające do uwolnienia Kavali zostało wydane w tym tygodniu wspólnie przez Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Kanadę, Finlandię, Danię, Holandię, Nową Zelandię, Norwegię i Szwecję.

„Ciągłe opóźnienia w jego procesie, w tym przez łączenie różnych spraw i tworzenie nowych spraw po poprzednim uniewinnieniu, rzucają cień na poszanowanie demokracji, rządów prawa i przejrzystości w tureckim systemie sądowym” – czytamy w oświadczeniu.

Ambasady krajów sygnatariuszy wezwały do ​​„sprawiedliwego i szybkiego rozwiązania jego sprawy… zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Turcji i prawem krajowym”.

„Odnosząc się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tym zakresie, wzywamy Turcję do zapewnienia jego natychmiastowego uwolnienia” – dodano w oświadczeniu.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Erdogan przysięga rozprawić się ze zdrajcami po nieudanej próbie zamachu stanu

Europejski Trybunał Praw Człowieka wezwał do natychmiastowego uwolnienia pana Kawali dwa lata temu, stwierdzając, że nie ma uzasadnionych wątpliwości, że popełnił on przestępstwo i oskarżając Turcję o przetrzymywanie go w celu uciszenia go.

Rada Europy, 47-osobowa organizacja praw człowieka, która opracowała i zatwierdziła Europejską Konwencję Praw Człowieka, powiedziała, że ​​wszczyna nadużycia przeciwko Turcji, jeśli Kavala nie zostanie zwolniony.

W odpowiedzi na wspólne oświadczenie prezydent Erdogan powiedział publiczności w sobotę, że zagraniczni ambasadorowie „nie mają odwagi przychodzić do tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych i wydawać rozkazy”.

READ  W Kijowie znika lider białoruskiej grupy na uchodźstwie Witalij Szyszow | Białoruś

Powiedział: “Dałem niezbędny rozkaz naszemu ministrowi spraw zagranicznych i powiedziałem, co robić. Tych 10 ambasadorów należy natychmiast ogłosić persona non grata. Rozwiążesz je natychmiast”.

„Poznają i zrozumieją Turcję” – dodał Erdogan o ambasadorach, mówiąc do radosnej publiczności w Eskisehir: „W dniu, w którym nie poznają i nie zrozumieją Turcji, odejdą”.

Państwo przyjmujące może ogłosić ambasadorów zagranicznych persona non grata (łac. „osoba niemile widziana”) „w dowolnym momencie i bez konieczności wyjaśniania swojej decyzji” zgodnie z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych.

Takie postępowanie zwykle służy jako mechanizm wydalenia ambasadora poprzez pozbawienie go immunitetu dyplomatycznego, ale do tej pory nie otrzymały oficjalnego powiadomienia o oświadczeniu przez odpowiednie ambasady.

Siedmiu ambasadorów reprezentuje członków NATO, a ich wydalenie grozi spowodowaniem największego rozdźwięku między Turcją a Zachodem w ciągu 19 lat sprawowania władzy przez Erdogana.

Sześciu z nich to członkowie UE, a przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli napisał na Twitterze: „Wyrzucenie dziesięciu ambasadorów jest oznaką autorytarnego dryfu tureckiego rządu. Nie będziemy się bać. Wolność dla Osmana Kavali”.

Reuters zacytował źródło z niemieckiego MSZ, które mówi, że dziesięć krajów prowadzi ze sobą konsultacje.