Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent Polski wzywa UE do zakończenia białoruskiego „pędu” imigracyjnego

Polski prezydent powiedział w czwartek, że UE powinna podjąć „konkretne środki”, aby uniemożliwić Białorusinom przekraczanie jej granicy do Polski.

Prezydent Andrzej Duda nie określił, jakie miałyby być te środki, ale wyraził nadzieję, że linia frontu 27-osobowej federacji, Frondex, otrzyma pomoc wykraczającą poza to, co już zapewnia w terenie.

„Wierzę i wierzę… Władze Białorusi podejmą konkretne kroki, aby zmienić swoje stanowisko” – powiedział cypryjski Saga Nicos w Nikozji po rozmowach ze środkami znieczulającymi.

Tysiące migrantów z Syrii, Iraku, Afganistanu i Afryki wywieziono na Białoruś na podstawie wiz turystycznych, zachęcano do podróży do Polski, Litwy i co najmniej trzech krajów UE graniczących z Łotwą i Białorusią.

Wielu, którzy próbowali przedostać się do Polski przez część lasów i bagien, zmarło niedawno z wycieńczenia.

Duda stwierdził, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest „całkowicie sprzeczna z prawem międzynarodowym” i oskarżył władze białoruskie o „nieodpowiedzialne zachowanie”.

Duda powiedział, że Polska pracuje nad zapobieżeniem kryzysowi lądowemu na kontynencie i że kraje UE mogą „odpoczywać w pokoju”.

W środę

Polska zajęła twarde stanowisko w obronie swojej granicy, mówiąc, że musi bronić swojego bezpieczeństwa narodowego podczas „wojny hybrydowej” prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w odpowiedzi na roszczenia Warszawy o poparcie dla białoruskiej opozycji.

Anestezjolog powiedział, że UE potępiła wykorzystywanie imigrantów jako narzędzia politycznego i wezwała do działania przeciwko krajom, które to robią.

Cypryjski rząd oskarżył Turcję o celowe wysyłanie imigrantów na Cypr przez etnicznie podzielony naród wyspiarski podzielonej tureckiej północy Cypru. Urzędnicy twierdzą, że Cypr ma większą liczbę wniosków o azyl w porównaniu z jego populacją niż wszyscy inni członkowie UE.

___

Śledź globalny zasięg migracji AP na https://apnews.com/hub/migration

READ  Czy fundamenty Aseco Poland SA ( GPW:ACP ) wystarczą do kupna biorąc pod uwagę ostatnie osłabienie akcji?