Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wśród bojkotu USA

Prezydent RP Andrzej Duda przybywa na szczyt NATO w siedzibie sojuszu w Brukseli, Belgia, 14 czerwca 2021. Kenzo Triboilard/Paul via Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Prezydent Polski Andrzej Duda weźmie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022 i spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, głównym doradcą potwierdzonym we wtorek przez Reuters, ponieważ wiele krajów zachodnich wezwało do dyplomatycznego bojkotu igrzysk.

Australia, Wielka Brytania, Kanada i Japonia przyłączyły się do bojkotu Stanów Zjednoczonych, aby zaprotestować w sprawie praw człowieka w Chinach.

„Polska jest suwerennym krajem i decyduje o własnej polityce wobec Chin… Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale Polska ma też bardzo przyjazne stosunki z Chinami” – powiedział Reuterowi doradca Dudy ds. zagranicznych Jacob Komoc.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Urzędnicy powiedzieli agencji Reuters, że wobec pogarszających się stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi pod rządami prezydenta Joe Bidena, dalsze krytykowanie Chin nie jest już w interesie Polski, aby zadowolić Amerykanów.

Relacje polskiego prezydenta z Chinami były ostatnio pozytywne, co zaskakująco pojawiło się na szczycie 17+1 z Chinami, ponieważ inne kraje Europy Środkowej wysłały urzędników niższej rangi. Duda powiedział, że Polska planuje wykorzystać swoje położenie geograficzne do wzmocnienia swojej roli w handlu między Europą a Chinami.

Polska państwowa agencja informacyjna PAP jako pierwsza poinformowała o planie Dudy dotyczącym udziału w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Holandia i Dania zobowiązały się również do przyłączenia się do dyplomatycznego bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022. Więcej

Chiny zaprzeczają łamaniu praw i potępiają bojkot jako zdradę zasad olimpijskich.

(Sprawozdanie Joanny Płosińskiej i Alana Sharlisha) Montaż przez Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.