Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent Peru powstrzymuje kryzys polityczny cenami paliw i nawozów |  Peru

Prezydent Peru powstrzymuje kryzys polityczny cenami paliw i nawozów | Peru

Ogarnięty walką prezydent Peru, Pedro Castillo, znajduje się w centrum nasilającego się kryzysu politycznego spowodowanego Wzrost cen paliw i nawozów Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – i jego ciężkich wysiłków, by stłumić zamieszki.

Castillo we wtorek zniósł godzinę policyjną w Limie, którą wprowadził niecały dzień wcześniej, aby stłumić czasami gwałtowne protesty dotyczące rosnących cen paliw i żywności. Ale ten krok przyszedł za późno, by rozładować powszechny gniew.

Protestujący w centrum Limy starli się z policją, która odpowiedziała gazem łzawiącym. Wandale i złodzieje zaatakowali budynki Sądu, Prokuratury i Krajowej Rady Wyborczej. Zniszczone i splądrowane zostały również sklepy przy jednej z głównych ulic w centrum miasta.

W ostatnim rozdziale chaotycznej polityki Peru, Castillo wydaje się być atakowany ze wszystkich stron w obliczu narastającego wrzawy wzywającej go do ustąpienia. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy urzędowania przeżył dwie próby impeachmentu i przyćmił cztery rządy i ponad 45 ministrów.

„W kraju o słabym państwie, w kraju bez reform, w kraju o tak wielu żądaniach społecznych, był w stanie pogorszyć sytuację w bardzo krótkim czasie” – powiedział Eduardo Dargent. Profesor nauk politycznych na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Limie.

Politolog Fernando Twista przekonywał, że jedynym wyjściem z kryzysu będzie rezygnacja były nauczyciel Następnie nowe wybory.

„Jego kadencja to nic innego jak gwarancja niestabilności, złego zarządzania i utrzymania rurociągów korupcyjnych” – powiedział Twista. „[Peru needs] Nowe wybory z reformą polityczną, aby rzucić światło na koniec tego długiego ciemnego tunelu”.

Castillo wąsko wygrał wybory W zeszłym roku wspierał biedoty wiejskie, ale jego poparcie szybko osłabło po serii złych decyzji i zarzutów o korupcję.

przynajmniej jeden demonstrator Został zabity w środę w dzielnicy Ica, około 300 km na południe od stolicy, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do sześciu w trwających protestach rolników i pracowników transportu w związku z rosnącymi cenami paliwa, żywności i nawozów.

READ  Afganistan rok później: Ludzie w trybie przetrwania po przejęciu władzy przez talibów - Organizacja Narodów Zjednoczonych

Szkoła została odwołana na drugi dzień w środę z powodu obaw o bezpieczeństwo. Uczniowie w Peru właśnie wrócili do klasy po dwóch latach nauki na odległość, ponieważ kraj cierpi z powodu świata Najgorsza liczba ofiar śmiertelnych Covid na mieszkańca.