Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent chwali potencjał gospodarczy Inicjatywy Trójmorza

Wojtek Jargiło / PAP

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że Inicjatywa Trójmorza jest siłą napędową europejskiej gospodarki.

Otwierając we wtorek drugie Forum Inicjatyw Trójmorza dla Regionów w Lublinie we wschodniej Polsce, Duda powiedział, że kraje Inicjatywy Trójmorza – projekt mający na celu rozbudowę infrastruktury między krajami między Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim – są postrzegane jako kraje o atrakcyjnych lokalizacjach inwestycyjnych.

Duda powiedział też, że kraje Trójmorza są na początku drogi. „Chcemy budować nowe połączenia między naszymi krajami, drogi, mosty, szybkie linie kolejowe, rurociągi i światłowody. Chcemy rozwijać innowacje cyfrowe, aby nasze kraje były nie tylko nowoczesne, ale także bezpieczne i odporne na nowe i trudne wyzwania ,” powiedział.

„Chcemy przekształcić nasze gospodarki w kierunku gospodarki o zerowej emisji, z poszanowaniem sprawiedliwości społecznej, z uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego, a przede wszystkim z uwzględnieniem naszego prawdziwego potencjału i możliwości – zarówno finansowych, jak i społecznych” – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że w ciągu ostatnich piętnastu lat kraje Inicjatywy Trójmorza rozwijały się dynamicznie w Europie, a ich społeczeństwa są głodne standardu życia krajów Europy Zachodniej.

„Nasi ludzie są przyzwyczajeni do ciężkiej pracy i są gotowi ciężko pracować, aby osiągnąć sukces” – powiedział.

– To jest nasz silny kapitał i niewykorzystanie go byłoby błędem, którego nie można tolerować – dodał Duda.

Prezydent Duda podkreślił, że inicjatywa jest realizowana we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Niemcami, a także przy wsparciu Komisji Europejskiej oraz wyraził zadowolenie, że inne mocarstwa światowe, w tym Japonia, wyraziły zainteresowanie współpracą z projektem deweloperskim.

READ  COP26 w Glasgow (Wielka Brytania). Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem USA Joe Biden