Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezes polskiego banku centralnego ma nadzieję na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale przez Reuters

Prezes polskiego banku centralnego ma nadzieję na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale przez Reuters

agencji Reutera | 09 marca 2023 16:35

WARSZAWA (Reuters) – Prezes NBP powiedział w czwartek, że NBP może obniżyć stopy procentowe w IV kwartale 2023 roku, dodając, że spodziewa się spadku inflacji do jednocyfrowego poziomu we wrześniu.

Chociaż Adam Głabiński powiedział, że nadal nie zamknął oficjalnie cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w 2021 r. z powodu utrzymującego się ryzyka inflacji, rynek koncentruje się mocno na tym, kiedy koszt kredytu może zacząć spadać.

„Mam nadzieję, że w czwartym kwartale (tego roku) będzie można obniżyć stopy procentowe, ale takie jest moje zdanie” – powiedział na konferencji prasowej Adam Głabiński.

W środę polski bank centralny nieznacznie obniżył prognozę inflacji na najbliższe trzy lata, wzmacniając oczekiwania, że ​​stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie po pozostawieniu ich na niezmienionym poziomie przez szósty miesiąc z rzędu.

Głabiński powiedział, że spodziewa się, że inflacja osiągnie szczyt w lutym na poziomie około 18,5%, a następnie spadnie do poziomu jednocyfrowego na początku sierpnia i września.

„Zakładam, że w listopadzie będzie to nieco ponad 7%, a przy tym, co mam nadzieję na międzynarodowych rynkach cen surowców, zejdziemy do między 6% a 7%” – powiedział.

Dodał, że niższej inflacji towarzyszyć będzie wolniejszy wzrost, ale nie spodziewa się recesji w Polsce.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy dzięki Investing.com są na bieżąco z globalnymi rynkami finansowymi.

Pobierz teraz

READ  Ostatnie przymrozki prawie nie dotknęły polskie jabłonie