Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – The First News mówi, że na polskim rynku działają firmy zajmujące się grami

„Mamy ponad 60 spółek PAP notowanych na naszym miejscu, więcej niż Tokio czy Seul, więc jesteśmy liderem rynku pod względem liczby notowanych firm hazardowych” – powiedział Dietl.
Albert Zawadeh / PAP

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) jest liderem, jeśli chodzi o notowane na giełdzie firmy hazardowe – powiedział w rozmowie z Bloomberg TV w piątek prezes Marek Dittel z okazji 30. rocznicy powstania GPW.

„Mamy ponad 60 spółek PAP notowanych na naszym miejscu, więcej niż Tokio czy Seul, więc jesteśmy liderem rynku pod względem liczby notowanych firm hazardowych” – powiedział Dietl.

Według Bloomberga na GPW obraca się 56,1 proc. Rynku gier hazardowych.

„GPW stworzyła również platformę do pozyskiwania funduszy na gry, a nie na studia czy deweloperów” – kontynuował Dietl. „Zainteresowanie inwestorów inwestowaniem w konkretną grę wideo jest naprawdę duże, a nie w całe studio” – dodał.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została uruchomiona w 1991 roku, zaledwie dwa lata po upadku komunizmu w Polsce. Jego pierwsza lokalizacja była czymś więcej niż tylko symbolem, ponieważ była siedzibą byłej Partii Komunistycznej w centrum Warszawy, która była postrzegana jako symbol raczkującej demokracji obejmującej całą gospodarkę rynkową.

Dittl powiedział także Bloombergowi, że GPW odnotowała wzrost zainteresowania obrotem ze strony inwestorów indywidualnych.

„Inwestorzy detaliczni są kluczem do naszych obrotów” – powiedział dyrektor generalny giełdy. „Około 25 procent naszych transakcji jest realizowanych przez inwestorów detalicznych”.

Dodał: „To wzrost o 12% w porównaniu z rokiem 2019”.

„Wydaje się, że w okresie pandemii ludzie mają więcej pieniędzy i więcej do wydania na giełdzie, a także więcej czasu na handel” – powiedział Detel, wyjaśniając wzrost.

Według niego, inwestorzy indywidualni są bardziej zainteresowani branżą gier i firmami biotechnologicznymi, ale często są również inwestorami typu intraday.

Inwestorzy w ciągu dnia to bardzo krótcy inwestorzy, którzy próbują zamknąć pozycję w ciągu jednego dnia.

Detel zwrócił również uwagę na wzrost aktywności w mediach społecznościowych wśród inwestorów indywidualnych, określając ich jako „nowe pokolenie inwestorów”. „Budowali nieformalne kluby inwestycyjne i naprawdę szukali akcji o wysokim ryzyku i wysokiej stopie zwrotu”.

Powołując się na raport Warda, Dittl powiedział, że „patrząc na media społecznościowe i uczucia dotyczące niektórych marek, można bardzo dobrze przewidzieć zwroty z akcji”.

Tylko pięć spółek było notowanych na GPW w kwietniu 1991 r., Kiedy to debiutowała, czyli ponad 400 obecnych na głównym rynku. GPW dołączyła do wielu rozwiniętych rynków w 2018 roku, zaledwie 27 lat od powstania.

READ  Eksperci w dziedzinie zdobienia paznokci Fingernails2Go wyznaczają usługi salonowe na swojego dystrybutora w USA