Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier przyznaje, że Polska może stanąć w obliczu niedoboru węgla – First News

Premier przyznaje, że Polska może stanąć w obliczu niedoboru węgla – First News

Maciej Kulczyński/PAP

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że Polska stanie w obliczu niedoborów węgla pomimo planów zwiększenia wydobycia przez krajowe kopalnie.

Premier, który odwiedził w poniedziałek górniczy Śląsk w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z prezesami państwowych spółek wydobywczych i energetycznych, powiedział: „Dzisiaj mamy do czynienia z niedoborem węgla”.

„Wydobycie polskich kopalń wzrasta, zwłaszcza na Śląsku, ale z Pokdanga (kopalnia – PAP) na Lubelszczyźnie ten węgiel może być bardzo ograniczony” – powiedział Morawiecki.

– Dlatego zleciłem zakup węgla państwowym spółkom Weclocox, PGE Paliva i wicepremierowi (Jackowi Sasinowi, pełniącemu jednocześnie funkcję ministra majątku państwowego – PAP) – kontynuował Morawiecki.

– Mają ekspertów, handlowców zajmujących się kupnem i sprzedażą węgla, kontrahentów na całym świecie – powiedział premier.

Morawiecki powiedział, że zamówił „4,5 miliona ton węgla do zakupu do października, listopada”, odnosząc się do węgla potrzebnego do budowy domów na zimę.

„Te dodatkowe zakupy mają zrekompensować ten drugi niedobór na naszym rynku, jakim jest niedobór towarów” – powiedział.

Premier przyznał, że jedną z przyczyn obecnych niedoborów było embargo Polski na rosyjski węgiel po inwazji Rosji na Ukrainę.

READ  Wystawiono dawno zaginione polskie księgi jesziwowe