Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier Polski chce porozumieć się z UE w sprawie prawa i sprawiedliwości

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd chce osiągnąć „pewne porozumienie” z Unią Europejską w obliczu konfliktów dotyczących regulacji sędziów i innych zmian w sądownictwie – mówi premier Polski Mathews Moravicki.

Jego uwagi, podobne do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, wydają się przygotowywać grunt pod pewne zmiany w podejściu prawicowego rządu do zmian w sądownictwie.

Odkąd partia rządząca doszła do władzy w 2015 r., zmieniła wymiar sprawiedliwości, dając partii nowe uprawnienia w zakresie powoływania sądów i sędziów. Zmiany wywołały ostrą krytykę i ostrzeżenia ze strony UE, która uznała je za niedemokratyczne.

W wywiadzie dla prorządowej Telewizji Republikańskiej pod koniec niedzieli Moraviki powiedział, że jego rząd docenia członków UE i powinien z tego powodu złagodzić więzi z Brukselą.

„Sytuacja jest skomplikowana, ponieważ jesteśmy członkiem UE. Chcemy być w UE. Korzystamy z wolnego handlu. Polskie firmy rosną. Pracownicy mają większe dochody” – powiedział Moravic.

„Z tego powodu musimy osiągnąć jakieś porozumienie z UE” – powiedział Moraviki.

Powiedział, że proponuje zmiany w sposobie uregulowania sędziów, co jest ostatnio bardzo kontrowersyjną kwestią.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w zeszłym miesiącu, że nowe procedury regulujące sędziów powinny zostać zmienione i że izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zostać natychmiast zawieszona, twierdząc, że podważa to niezawisłość sędziów i narusza prawo UE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zwrócił uwagę na polityczny wpływ na powoływanie członków organu dyscyplinarnego.

Komitet Wykonawczy UE, Komisja Europejska, pozwolił Polsce do 16 sierpnia na wysłuchanie rozkazów lub nałożenie sankcji finansowych.

Rząd w Warszawie od dawna przekonywał, że sądownictwo kraju jest w pełni odpowiedzialne, a jego konstytucja stoi ponad prawem UE.

Ale teraz Moraviki i Tuda wydają się sugerować zmianę stanowiska. Prezes Sądu Najwyższego opowiedział się również za zmianą procedur regulacyjnych zgodnie z prawem UE.

Moraviki przekonywał jednak, że polska konstytucja narusza prawo UE. Na początku tego roku zwrócił się do lojalnego wobec jego rządu Trybunału Konstytucyjnego o wyjaśnienie, które prawo unijne lub polskie jest najważniejsze.

READ  Kaczyński krytykuje niemiecką odmowę zerwania więzi energetycznych z Rosją - Politico

Wyrok był wielokrotnie odraczany, coraz bardziej aktualny. Dla 31.

W zeszłym miesiącu Moraviki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen, aby omówić praworządność i niezależność sądownictwa.

Kraje przystępujące do UE muszą dostosować swoje prawa i regulacje do przepisów innych państw członkowskich w obszarach od konkurencji i handlu po wymiar sprawiedliwości i korupcję.

Polska, dawny kraj komunistyczny, dołączyła do obozu w 2004 roku. Wzrost gospodarczy i swoboda przemieszczania się, jaką dało członkostwo, są bardzo popularne wśród Polaków.