Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier Pakistanu wzywa do przedterminowych wyborów po wycofaniu wotum zaufania przez rząd |  Pakistan

Premier Pakistanu wzywa do przedterminowych wyborów po wycofaniu wotum zaufania przez rząd | Pakistan

Ogarnięty walką premier Pakistanu, Omran Chanbędzie dążyć do przedterminowych wyborów po tym, jak uniknął wotum nieufności i stwierdził, że spisek mający na celu obalenie jego rządu nie powiódł się.

Wiceprzewodniczący parlamentu Pakistanu odwołał wotum nieufności wobec partii opozycyjnych iw niedzielę gwałtownie zakończył posiedzenie. Kilka minut później Khan udał się do telewizji państwowej, aby powiedzieć, że poprosi pakistańskiego prezydenta o rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów.

Wydarzenia nastąpiły po tym, jak minister informacji Fouad Chaudhry oskarżył opozycję o zmowę z „obcą siłą” w celu przeprowadzenia „zmiany reżimu”.

Proszę ludzi o przygotowanie się do nadchodzących wyborów. I dzięki Bogu, powiedział Khan w swoim przemówieniu, spisek mający na celu obalenie rządu nie powiódł się.

Opozycja, która zapowiedziała, że ​​zorganizuje strajk protestacyjny w parlamencie, stwierdziła, że ​​orzeczenie wicemarszałka o odwołaniu wotum nieufności jest nielegalne i obiecała wystąpić do Sądu Najwyższego Pakistanu.

Opozycja przybyła do parlamentu gotowa zagłosować na Chana od władzy i potrzebuje zwykłej większości 172 głosów w 342-osobowym zgromadzeniu, aby usunąć premiera. Mniejsi, ale ważniejsi koalicjanci Khana wraz z 17 członkami jego partii przyłączyli się do opozycji, aby go usunąć.

Wotum nieufności spodziewano się po zwołaniu parlamentu w niedzielę, ale przepisy parlamentarne pozwalają na od trzech do siedmiu dni debaty. Opozycja powiedziała, że ​​ma numery do natychmiastowego głosowania.

Olbrzymie metalowe kontenery blokowały drogi i wejścia do enklawy dyplomatycznej, parlamentu i innych wrażliwych obiektów rządowych w stolicy, Islamabadzie. Przeciwstawiając się swoim zwolennikom, Khan wezwał do ogólnokrajowych demonstracji w proteście przeciwko głosowaniu.

Khan oskarżył opozycję o potajemne spiskowanie ze Stanami Zjednoczonymi w celu usunięcia go, mówiąc, że Biały Dom chciał go usunąć z powodu jego wyborów w polityce zagranicznej, które często faworyzowały Chiny i Rosję. Khan był także zagorzałym przeciwnikiem „wojny z terroryzmem” Waszyngtonu i partnerstwa Pakistanu ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie.

READ  Trump życzy swoim przeciwnikom, aby „zgnili w piekle” w gniewnej świątecznej tyradzie: NA ŻYWO

Khan rozesłał notatkę, która, jak twierdzi, dostarcza dowodów na to, że Waszyngton spiskował z opozycją Pakistanu, aby go obalić, ponieważ Ameryka chce „mojej podróży osobiście… a wszystko zostanie wybaczone”.

Utrata przez Chana wotum nieufności dałaby jego przeciwnikom możliwość utworzenia nowego rządu i sprawowania rządów do następnych wyborów, które zaplanowano na przyszły rok.

Mieszkańcy Pendżabu, największej prowincji Pakistanu, mają w niedzielę głosować nad wyborem nowego premiera. Wybór roli Khana został zakwestionowany, a jego przeciwnicy twierdzili, że mieli wystarczająco dużo głosów, aby umocnić swoją rolę.

Ponieważ 60% z 220 milionów mieszkańców Pakistanu mieszka w Pendżabie, jest uważany za najpotężniejszą z czterech prowincji kraju. W niedzielę rząd ogłosił dymisję gubernatora regionu, którego rola jest w dużej mierze ceremonialna i wybierana przez rząd federalny, ale co pogłębiło polityczne zamieszanie w kraju.

Główne partie opozycyjne w Pakistanie, których ideologie rozciągają się od lewicy do prawicy po radykalną religijność, od czasu jego wyboru w 2018 r. starają się niemal obalić Khana.

Zwycięstwo Khana było pogrążone w kontrowersji wśród powszechnych oskarżeń, że potężna armia pakistańska pomogła w zwycięstwie pakistańskiego Tehreek-e-Insaf, czyli Ruchu na rzecz Sprawiedliwości.

Esfandiar Mir, wiodący ekspert w waszyngtońskim Amerykańskim Instytucie Pokoju, powiedział, że udział wojska w głosowaniu w 2018 r. od początku podważył legitymację Khana.

„Ruch przeciwko rządowi Imrana Khana jest nierozerwalnie związany z jego kontrowersyjnym dojściem do władzy w wyborach w 2018 r., które wojsko zmanipulowało, aby zmusić Khana do przekroczenia linii” – powiedział Mir. „To naprawdę podważyło zasadność procesu wyborczego i stworzyło podstawy do obecnego zamieszania”.

Wojsko Pakistanu bezpośrednio rządziło krajem przez ponad połowę swojej 75-letniej historii, obalając kolejne demokratycznie wybrane rządy. Przez resztę tego czasu manipulował wybranymi rządami z boku.

Opozycja oskarżyła również Chana o złe zarządzanie gospodarką, obwiniając go o wysoką inflację. Tymczasem rządowi Khana przypisuje się posiadanie konta rezerwy walutowej w wysokości 18 miliardów dolarów (14 miliardów funtów) i sprowadzenie w zeszłym roku 29 miliardów od Pakistańczyków z zagranicy.

READ  Stany Zjednoczone są gotowe poprzeć złagodzoną rezolucję w sprawie większej pomocy dla Gazy w związku z przełożeniem głosowania w Organizacji Narodów Zjednoczonych Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Reputacji Khana w walce z korupcją przypisuje się zachęcanie Pakistańczyków na emigracji do wysyłania pieniędzy do domu. Jego rząd otrzymał również międzynarodowe pochwały za radzenie sobie z kryzysem Covid-19 i wdrażanie „inteligentnych blokad”, a nie blokad ogólnokrajowych. W rezultacie przetrwało wiele głównych gałęzi przemysłu w Pakistanie, takich jak budownictwo.

Styl przywództwa Khana był często krytykowany jako konfrontacyjny.

„Największą porażką Khana było jego upór, by pozostać przywódcą partii aż do gorzkiego końca” – powiedział Michael Kugelman, zastępca dyrektora programu Asia w Wilson Center w Waszyngtonie.

„Nie chciał sięgnąć ręką przez alejkę do swoich konkurentów” – powiedział Kugelman. Pozostał uparty i nie chciał iść na znaczące ustępstwa. W rezultacie spalił wiele mostów w momencie, gdy najbardziej potrzebował wszelkiej pomocy, jaką mógł uzyskać”.

Mir powiedział, że naleganie Khana na zaangażowanie USA w próby usunięcia go wykorzystuje głęboko zakorzenioną nieufność wśród wielu w Pakistanie co do intencji USA, szczególnie po 11 września.

Waszyngton często ganił Pakistan za to, że niewiele robi w walce z islamistycznymi bojownikami, mimo że tysiące Pakistańczyków zginęło w atakach bojowników, a armia straciła ponad 5000 żołnierzy. Pakistan został skrytykowany za pomoc powstańcom talibskim, a jednocześnie został poproszony o doprowadzenie ich do stołu pokoju.

„Fakt, że jest tak łatwo przyciągany do Pakistanu, świadczy o niektórych szkodach wyrządzonych przez politykę zagraniczną USA w okresie po 11 września w ogóle, a Pakistan w szczególności” – powiedział Mir. „W kraju istnieje rezerwuar nastrojów antyamerykańskich, które z łatwością mogą wykorzystać politycy tacy jak Khan”.