Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier: Hiszpania skonfiskowała luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy o wartości 140 mln dolarów w Barcelonie w Rosji

Premier: Hiszpania skonfiskowała luksusowy jacht rosyjskiego oligarchy o wartości 140 mln dolarów w Barcelonie w Rosji

Hiszpania tymczasowo skonfiskowała w Barcelonie jacht rosyjskiego oligarchy o wartości 140 milionów dolarów (108 milionów funtów), a dwa źródła podają, że statek należy do szefa rosyjskiej grupy państwowej Rostec, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Dzisiaj skonfiskowaliśmy – termin techniczny jest czasowo wyłączony – jacht należący do jednego z głównych oligarchów” – powiedział w poniedziałek hiszpański premier Pedro Sanchez w telewizji La Sixta. „Mówimy o jachcie, który wyceniamy na 140 milionów dolarów”.

„Będzie więcej” – dodał bez rozwijania. Portal monitoringu ruchu morskiego poinformował, że jachty powiązane z dwoma innymi oligarchami, którzy nie zostali jeszcze ukarani, zacumowały w Barcelonie.

Dwa źródła powiedziały Reuterowi, że 85-metrowy (279-metrowy) luksusowy jacht Valery należał do Siergieja Chemezowa, byłego oficera KGB, który stoi na czele państwowego giganta Rostec.

Statek pływa pod banderą Saint Vincent i Grenadyn i został zarejestrowany na synową Chemezowa, Anastasię Ignatovej, za pośrednictwem Brytyjskiej Kompanii Wysp Dziewiczych, zgodnie z artykułem opublikowanym w 2021 r. w przecieku informacyjnym Pandora Papers.

Zachód nałożył sankcje na rosyjskich miliarderówOd czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego zamroziła aktywa państwowe i odizolowała dużą część sektora korporacyjnego Rosji od światowej gospodarki.

Czemiezow został ukarany przez Stany Zjednoczone w 2014 r., a Wielką Brytanię w 2020 r. za aneksję Krymu przez Rosję, a w tym miesiącu znalazł się na listach sankcji USA i Australii. Sankcje USA objęły także córkę, żonę i syna Czemiezowa.

Jego nazwisko nie figuruje na najnowszej europejskiej liście rosyjskich sankcjonowanych danych, ale Unia Europejska nałożyła na niego środki w 2014 roku. W nadchodzących dniach ma zostać ujawniony czwarty pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji.

Jacht jest w Barcelonie od 9 lutego, jak podaje Marine Traffic, a od poniedziałku był w naprawie w stoczni MB92 w Barcelonie.

Źródło rządowe poinformowało, że jacht pozostanie w areszcie, podczas gdy władze hiszpańskie potwierdzają jego własność i czy jacht znajduje się na liście celów sankcji.

READ  Michael Portillo skrytykował Unię Europejską za zezwolenie Grecji na wejście do strefy euro - „zalana!” | Świat | Aktualności

Czemiezow powiedział personelowi w liście do Reutera w tym tygodniu, że Rosja opisuje w nim swoje zachowanie”. Ukraina Jako „specjalna operacja wojskowa” mająca na celu ochronę bezpieczeństwa wewnętrznego, zwycięży pomimo sankcji.