Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier chwali polsko-kanadyjską współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej – Departament Angielski

Premier chwali polsko-kanadyjską współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej – Departament Angielski

Oświadczenie to złożył Mateusz Morawiecki Polska państwowa agencja informacyjna poinformowała, że ​​nowy projekt nuklearny Darlington pod Toronto w piątek.

Będzie to pierwsza strona na świecie SMR Według urzędników reaktor, który ma mieć moc 300 megawatogodzin i być gotowy do 2028 roku.

W ramach wizyty polski premier odwiedził Darlinton wycieczka Do Kanady na rozmowy o dwustronnej współpracy w dziedzinie energii, poinformowała palestyńska agencja informacyjna.

Później tego samego dnia Moraviki spotkał się ze swoim kanadyjskim odpowiednikiem, Justinem Trudeau.

Polski premier powiedział dziennikarzom w Darlington:W ostatnich latach świat był świadkiem prawdziwych wstrząsów, takich jak m.in COVID 19 Pandemia, zniekształcone łańcuchy dostaw, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny i zmiany klimatyczne.

on dodał: „To wszystko sprawia, że ​​świat musi szukać nowych technologii, które są stabilne i dobre dla środowiska, ale przede wszystkim dla ludzi i firm.

Morawiecki powiedział, że Ontario Generating Company (OPG) z siedzibą w Toronto zbuduje pierwszy na świecie reaktor SMR w Darlington, a także pomoże Polsce wdrożyć technologię produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem energii jądrowej.

READ  Iga Świątek ku czci Sereny Williams po wiadomości o przejściu na emeryturę

Polska i Kanada „zacieśniają relacje transatlantyckie”

Jak powiedział polski premier:Dziś przed Polską i Kanadą stoją wyzwania w dziedzinie energetyki, gospodarki i bezpieczeństwa.

Morawiecki dodał: „Cieszę się, że zarówno Kanada, jak i Polska wzmacniają relacje transatlantyckie. NATO Stands jest mocno na nogach, po obu stronach Atlantyku, dzięki zdecydowanym wysiłkom krajów takich jak Kanada i Polska.”

Premier Polski pochwalił „najnowocześniejszą technologię SMR”, mówiąc, że „zapewni ona stabilne, bezpieczne dostawy energii po przystępnych cenach”.

Powiedział, że SMR to „stabilne dostawy niedrogiego ciepła i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych” oraz „wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw”.

„Tu w Kanadzie najnowocześniejsze na świecie technologie jądrowe zostaną wkrótce wprowadzone w życie i skorzysta na nich także Polska” – powiedział Moravecchi.

Dodał, że kierownictwo OPG określiło Polskę jako „bardzo dobrego partnera”.

Premier Polski deklarował: „To kamień milowy na drodze do zapewnienia stabilnego źródła dostaw energii dla Polski, a to z kolei jest podstawą długofalowego, zdrowego i szybkiego rozwoju gospodarczego naszego kraju.

READ  G7 zamierza nałożyć zakaz na rosyjskie diamenty, próbując ograniczyć przychody

Polskie i kanadyjskie firmy podpisują list intencyjny w sprawie rozmieszczenia reaktorów SMR w Polsce

Tymczasem na imprezie zbiegającej się z Wizyta Morawieckiego na terenie nowej elektrowni jądrowej w Darlington w Ontario podpisała list intencyjny z polską firmą Orlen Synthos Green Energy (OSGE), aby pomóc polskiej firmie „wdrożyć i obsługiwać małe reaktory modułowe (SMR) w Europie” – poinformowali urzędnicy.

Raffai Caspero, dyrektor generalny OSGE, powiedział: „OPG jest naszym głównym partnerem strategicznym. Doceniamy doświadczenie firmy w przemyśle jądrowym, a także jej projekt i postęp we wdrażaniu pierwszego reaktora SMR BWRX-300”.

Dodał: „Korzystamy z doświadczeń nowego Darlington Nuclear Project i cieszymy się, że możemy wykorzystać wiedzę i wsparcie organizacji do bardziej efektywnego rozmieszczenia reaktorów BWRX-300 w Polsce”.

Kasprów ogłosił: „Wspólna praca nad rozwojem organizacji operacyjnej dla floty SMR w Polsce to kolejny krok, z potencjałem ekspansji na Wielką Brytanię, a także inne części UE. Nie możemy się doczekać, aby to zrobić z tak renomowanym partnerem. ”

READ  Wiadomości Angeli Merkel: spuścizna kanclerz legnie w gruzach, gdy wybuchają obawy Polexitu | świat | Aktualności

W marcu kanadyjskie OPG i polskie OSGE dołączyły do ​​Tennessee Valley Authority (TVA) i GE Hitachi (GEH) Nuclear Power w „Umowa o współpracy technicznejAby promować globalne wdrożenie małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GEH, zauważył OPG.

Zgodnie z umową cztery firmy zobowiązały się do inwestowania w rozwój „standardowego projektu BWRX-300 i szczegółowego projektu kluczowych komponentów”, według urzędników.

Polska OSGE jest spółką joint venture utworzoną przez państwowego giganta energetycznego Grupę Orlen i Synthos Green Energy „w celu wdrożenia floty BWRX-300, które staną się ważną częścią polskiego miksu energetycznego, zapewniając obywatelom i przemysłowi stabilną, zeroemisyjną energię elektryczną „, powiedział OPG. .

(m/g)

źródło: drzwi, wggospodarce.plI OPG