Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prehistoryczna ryba z dużym pyskiem dwukrotnie większym niż wielka katarakta sprzed 360 milionów lat

Prehistoryczna ryba z dużym pyskiem dwukrotnie większym niż wielka katarakta sprzed 360 milionów lat

  • Dunkleosteus terrelli był pierwszym kręgowcem „superpredatorem” na Ziemi
  • Pierwotnie uważano, że ma 30 stóp długości, ale obecnie uważa się, że ma 11-13 stóp

Żył w epoce ryb i był pierwszym kręgowcem na Ziemi, który był „super drapieżnikiem”.

Wydaje się jednak, że naukowcy dokonali błędnych założeń co do wielkości i przypominającego rekina kształtu „obcego” potwora, zwanego teraz Chunky Dunk.

Gatunek Dunkleosteus terrelli, który był „zbudowany jak kula do rozbijania” i miał paszczę dwa razy większą od żarłacza białego, żył około 360 milionów lat temu w płytkich wodach subtropikalnych nad terenem dzisiejszego miasta Cleveland w USA.

Była to prehistoryczna, opancerzona ryba, która według wielu ekspertów miała długość do 9 metrów.

Jednak nowe badanie twierdzi, że długość tego prehistorycznego drapieżnika mogła być znacznie przesadzona, odkąd jego skamieniałe szczątki odkryto na brzegach jeziora Erie w 1867 roku.

Twierdzenie: Wydaje się, że naukowcy dokonali błędnych założeń dotyczących rozmiaru i przypominającego rekina kształtu prehistorycznej ryby Dunkleosteus terrelli. Wielu ekspertów uważa, że ​​miało do 30 stóp długości, ale nowe badania wskazują, że było to bardziej prawdopodobne, że miało od 11 do 13 stóp długości.
Naukowcy sądzili również, że ma ciało przypominające rekina, ale nowe badanie sugeruje, że jego trąba bardziej przypomina tuńczyka. I okazało się, że „potwór morski” był prawdopodobnie krótszy i krótszy niż wcześniej sądzono

Zamiast tego naukowcy sugerują, że „potwór morski” Dunkleosteusa był w rzeczywistości znacznie niższy i masywniejszy – być może miał ponad 11 do 13 stóp (3 do 4 metrów) długości.

„Dunkleosteus jest rzeczywiście dziwną rybą, ale okazuje się, że starsze szacunki wielkości doprowadziły nas do zignorowania wielu cech, które uczyniły tę rybę jeszcze bardziej niezwykłą, takich jak trąba bardzo podobna do tuńczyka” – powiedział główny autor Russell Engelman z Case Rezerwat Zachodni. Uniwersytet w Cleveland.

Niektórzy koledzy nazywali to „Chunky Dunk” lub „Chunkleosteus” po obejrzeniu moich badań.

Co naukowcy pomylili w sprawie DUNKLEOSTEUSA?

Pierwotne przekonanie: 30 stóp (9 metrów)

Świeże roszczenie: 11-13 stóp (4-5 metrów długości)

Pierwotne przekonanie: Kształt ciała przypominający rekina

Nowe twierdzenie: kształt ciała podobny do tuńczyka

Pierwotne przekonanie: objętość należy obliczyć na podstawie całej głowy

Nowe twierdzenie: rozmiar należy obliczyć na podstawie głowy bez pyska

READ  „Nauczyłam się prawidłowo chodzić, czuję się wyższa i sprawniejsza niż kiedykolwiek”.

Większość wcześniejszych analiz prehistorycznych ryb została przeprowadzona przy użyciu okazów z Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja szczątków Dunkleosteus i najwyższej jakości.

Engelman powiedział, że niewiele badań przeprowadzono na rybach od lat 30. XX wieku.

Engelman dodał: „Bez wiarygodnych szacunków wielkości niewiele można naukowo powiedzieć o Dunkleosteus poza„ Spójrz na tę wielką, przerażającą rybę! ” ”

Te szacunki długości były przykładem czegoś, co po prostu umknęło uwadze wszystkich, ponieważ ta ryba była podobno tak dobrze zbadana.

Większość szacunków długości gatunku nie opierała się na twardych dowodach, powiedział Engelmann, ponieważ Dunkleosteus był wymarłym gatunkiem ryby zwanym stawonogiem.

W przeciwieństwie do współczesnych ryb, te stawonogi miały kościste, opancerzone głowy, ale wewnętrzne szkielety zbudowane były z chrząstki, co oznacza, że ​​tylko głowy tych zwierząt zachowały się jako skamieliny.

Z tego powodu ich rozmiar i kształt są często tajemnicą.

Nowe badanie twierdzi, że wysokość Chunky Dunk powinna być obliczana poprzez umieszczenie go na jego 24-calowej głowie bez pyska.

Uważa się, że jest to dokładniejszy pomiar stawonogów na podstawie tego, co wiadomo z kompletnych szkieletów mniejszych krewnych Dunkleosteusa.

„Powody tego badania można podsumować jedną prostą obserwacją” – powiedział Engelman. „Krótkie ryby na ogół mają krótkie głowy, a długie ryby na ogół mają długie głowy”.

Jako stawonogi Dunkleosteus miał kościstą, opancerzoną głowę (na zdjęciu), ale wewnętrzny szkielet wykonany z chrząstki, co oznacza, że ​​tylko głowy tych stworzeń zachowały się jako skamieliny. Z tego powodu ich rozmiar i kształt są często tajemnicą
Nowe badanie twierdzi, że wysokość Chunky Dunk należy w rzeczywistości obliczyć, umieszczając go na czubku 24-calowej głowy bez pyska

Opierając się na tej metodzie, Engelmann doszedł do wniosku, że Dunkleosteus miał tylko 11 do 13 stóp długości – znacznie mniej niż sugerowały poprzednie badania.

„Dunkleosteus był często rekonstruowany przy założeniu, że miał kształt ciała rekina” – powiedział Engelmann.

Jednak jego krótsza rama i kamizelka kuloodporna oznaczały również, że prehistoryczna ryba żyjąca w okresie dewonu była prawdopodobnie znacznie masywniejsza.

READ  Deszcz meteorytów Geminidów rozświetli nocne niebo

„11-metrowy Dunkleosteus ma w zasadzie taką samą wagę jak 15-metrowy żarłacz biały” – powiedział Engelman.

Te rzeczy są zbudowane jak kule do rozbijania. Nowa linia Dunkleosteus może wydawać się zwariowana, dopóki nie zdasz sobie sprawy, że ma taki sam kształt ciała jak tuńczyk… i usta dwa razy większe niż u żarłacza białego.

Nowe szacunki ilościowe mają również szerszy kontekst naukowy.

Jest to sposób na dokładniejsze mierzenie stawonogów na podstawie tego, co wiadomo z kompletnych szkieletów mniejszych krewnych Dunkleosteusa.
Ten rysunek pokazuje, jak krótkie ryby mają krótkie głowy, a długie ryby mają długie głowy

Oznacza to, że Dunkleosteus jest częścią szerszej historii ewolucyjnej, w której kręgowce przeszły od skromnych, małych, żyjących na dnie do ogromnych olbrzymów.

„Chociaż małe rozmiary Dunkleosteusa mogą wydawać się rozczarowujące, powiedział Engelmann, było to prawdopodobnie największe zwierzę, jakie kiedykolwiek istniało na Ziemi do tego czasu.

Te nowe szacunki umożliwiają wiele rodzajów analiz Dunkleosteusa, które nigdy nie były uważane za możliwe. To gorzka pigułka do przełknięcia, więc teraz możemy przejść do przyjemnych rzeczy.

„To nowe podejście do legendarnego„ morskiego potwora ”Dunkleosteusa pokazuje, że w świecie paleontologicznym wciąż czeka na odkrycie wiele nowych przełomów, nawet w przypadku znanych gatunków” – powiedziała Patricia Princehaus, zastępca dyrektora Instytutu Paleontologii na Uniwersytecie Case Western Reserve .

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie różnorodność.

Ziemia doświadczyła pięciu wielkich wymierań z najbardziej znanymi dinozaurami zabijającymi sterydy

Pięć razy zdecydowana większość życia na świecie została zniszczona podczas tak zwanego masowego wymierania.

Koniec masowego wymierania ordowiku Pierwsze z pięciu tradycyjnych wielkich wymierań, które miało miejsce około 540 milionów lat temu, mogło być drugim najpoważniejszym. Prawie całe życie było w tym czasie w morzu, a około 85% tych gatunków zniknęło.

Masowe wymieranie w późnym dewonie

Około 375-359 milionów lat temu poważne zmiany środowiskowe spowodowały przedłużające się wymieranie, które zniszczyło główne populacje ryb i zatrzymało tworzenie się nowych raf koralowych na 100 milionów lat.

READ  Nowe urządzenie do obliczeń molekularnych ma bezprecedensowy potencjał rekonfiguracyjny, przypominający kolor mózgu
Pięć razy zdecydowana większość życia na świecie została zniszczona podczas tak zwanego masowego wymierania. Najbardziej znanym z nich może być koniec okresu kredy, który zmiotł dinozaury. wrażenie artysty

Masowe wymieranie pod koniec permu (wielkie umieranie) Największe wymieranie, które wywarło ogromny wpływ na środowisko Ziemi, miało miejsce 252 miliony lat temu. Do 97% gatunków, które pozostawiły zapis kopalny, zniknęło na zawsze.

Masowe wymieranie pod koniec triasu Dinozaury pojawiły się po raz pierwszy we wczesnym triasie, ale dominującymi zwierzętami lądowymi były duże płazy i gady ssakokształtne. Zmieniło to gwałtowne masowe wymieranie, które miało miejsce 201 milionów lat temu.

Masowe wymieranie pod koniec okresu kredy

Asteroida spadła na Ziemię 66 milionów lat temu i często obwinia się ją o zakończenie panowania dinozaurów.